Yemek Odaları ile Uyumlu Halı Seçimi

Yemek Odaları ile Uyumlu Halı Seçimi

Yemek odaları için lüks halı seçimi yapmak herkesin hayali. Halılar yaşam alanlarındaki her mekanda tüm mobilya aksesuarların üzerinde yükseldiği, onlara fon sağlama görevi göre dekoratif ürünler. Dekoratif olmaları gerektiği gibi kullanışlı da olmak durumundalar. Bu yüzden her birimiz yemek odası takımına uygun halılar bulmak için kısa ya da uzun mesailer yaparız. Bazılarımız şanslıdır. Aradıkları halıları kısa süre içinde bulurlar. Kimileri ise yemek odası halı seçimi için daha fazla zaman harcamak zorunda kalırlar.

Halı modellerinin seçimi için birkaç temel noktanın ne olduğunu bilmek, seçim süresince bize hız kazandırır. Pratik biçimde en uygun halı modelini bulmak adına bilinmesi gerekenler arasında öncelikle halının ve yeme odanızın teknik özellikleri gelir. Diğer bir deyişle ihtiyaçlarınızı hangi fiziksel koşullara göre şekillendirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Yalnızca ihtiyaçlarınızı belirlemeniz yetmez. Çünkü halı seçiminizi netleştirecek olan, bu ihtiyaçları mekanınızın size sağladığı şartlara göre giderecek olmanız. İhtiyaçlarınızın yanına hayallerinizi eklemeyi de unutmayın. Nasıl bir yemek odası tasarlamak istediğinizi yahut kullanmakta olduğunuz yemek odasına nasıl bir halı modelinin uyum sağlayacağını düşünerek karar vermelisiniz. Eğer tercihinizi belirlemekte zorlanıyorsanız, yemek odanız için lüks halı seçimi yapmadan evvel halı modellerini bol bol incelemelisiniz. Hem fikir sahibi olur, hem neyi istediğinizi hem de nelerden uzak durmayı arzu edeceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Yemek Odası Halı Seçimi: Nelere Dikkat Etmeli?

Halınızın kesiminin ve renk ile desenlerinin sizin dekorasyon stilinize uygun olması zorunluluğu, değişmez bir ilk kuraldır. Klasik dekorasyonda yemek odanızda jüt halıya yer veremezsiniz ya da avangard stilinizi minimal halı modelleri ile tamamlayamazsınız. Yemek odası takımına uygun halılar demek, ilk önce renk, kesim ve desenleriyle takımınıza adapte olmuş halılar demektir!

Yemek odalarının her zaman aydınlık ve ferah olması istenir. Öyle de olmalıdır, ne de olsa yemek odaları kalabalık biçimde herkesin bir araya geldiği ve içinde uzun zaman geçirilen mekanlardır. Dolayısıyla yemek odalarının iç açıcı olmaları gerekir. Bu nedenle yemek odanızın ve halınızın ölçüleri arasında bir denge kurulmalıdır. Boydan boya halı kullanmak yemek odanızın atmosferini boğucu bir noktaya taşıyabilir.

Yemek odası halı seçimi ile bundan kaçınmak için dekorasyon stilinize göre değişecek biçimde pastel tonlara, açık renk alternatiflerine yönelebilirsiniz. Mobilyalarınız çok açık renklerden oluşuyorsa, kontrast oluşturup, derinlik kazandırmak adına koyu renkleri de değerlendirebilirsiniz.

Renk ve desenlerden bahsederken sezonun trendlerini gözden kaçırmamalısınız. Malumunuz üzere yaptığınız bir lüks halı seçimi, seçtiğiniz yıl boyunca gözde bir modelken, takip eden süreçte popülerliğini yitirebilir. Dekorasyon trendlerinin gerisinde kalamamak için 2020 sezonu boyunca halılarda adaçayı yeşili başta olmak üzere, koyu renklerle uyum sağlayan huzur verici renklere göz gezdirmelisiniz. Sezonun trendi sadelik olduğundan karmaşık desenlerden ve alacalı renklere teslim olmuş halı modellerinden uzak durmalısınız.

Halı Modellerinin Seçimi Temelde İkiye Ayrılıyor!

Yemek odalarında halı modellerinin seçimi temelde ikiye ayrılıyor.  Yemek masalarının altına serilen halılar ve yemek masalarının etrafını saran halılar. Kimi dekorasyon önerileri ilkini tavsiye ederken kimi tavsiyeler diğerinin baz alınmasını ifade ediyor. Buna bir de farklı insanların değişen zevkleri eklenince, karmaşa kaçınılmaz oluyor.

Diğer bir deyişle yemek odası takımına uygun halılar bulsanız bile bu halı modellerini doğru bir yerleşim düzeni içerisinde yemek odanıza sermezseniz, yaptığınız dekorasyondan memnun kalmayabilirsiniz. Eğer yemek masanızın altına halı sermeyi tercih ediyorsanız, masanın etrafındaki sandalyeleri de üzerinde taşıdığından ve sandalyelerin iki karış arkasına kadar uzanması gerektiğini unutmayın. Masanızın altının boş kalmasını diliyorsanız yine aynı şekilde halının bitiş noktası ile sandalyelerinizin başladığı nokta arasında en az bir karış boşluk bırakmalısınız.

Yemek odasıdekore ederken yapılan hataları şimdi öğrenin. Böylece sık yapılan yanlışlardan kaçınarak daha doğru bir yemek odası dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.