Maksimalist Dekorasyon Nedir?

Maksimalist Dekorasyon Nedir?

Maksimalist dekorasyon, her geçen gün değişip, gelişen ve ardı arkası kesilmeden yenileriyle karşılaştığımız dekorasyon anlayışlarından yalnızca bir tanesi! Ama belki de en şahanesi! Çünkü maksimalist dekorasyon, akla gelebilecek her mobilyaya, her renge, her aksesuara kucak açıyor.  Bu haliyle ilk bakışta büyük bir karmaşaya neden olacak gibi gözükse de, aslında yalnızca zıtlıkların yarattığı ahenkten ve yaşam alanlarımızı saran büyülü bir atmosferden besleniyor. Hal böyle olunca da özellikle özgün olmaktan vazgeçemeyen ve elini attığı her şeye kendine has dokunuşlarla kimlik kazandıran yaratıcı zihinlerin tercihleri arasına giriyor.

Peki, hayatımıza son dönemlerde giren ve deyim yerindeyse büyük bir sükse yapan maksimalist dekorasyon nedir? Hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor? Niçin tercih ediliyor ve onu diğer dekorasyon anlayışlarından ayıran unsurlar arasında neler yer alıyor? Tüm bunları öğrenmek gerekiyor! Zira, dekorasyon anlayışları söz konusu olunca, kabul etmek gerekiyor ki her birimiz hem kalite ve konfordan vazgeçemiyor hem de trendlerden geride kalmak istemiyoruz. Çünkü dekorasyonun adı konmamış, görünmeyen bir yarış hali olduğunu biliyoruz! Ancak bu yarışın inceliklerini takip etmek kimi zaman zorlaşabiliyor. Özellikle de içinde bulunduğumuz çağda, her an her saniye dekorasyon  anlayışları kendilerini yenilediğinden, bizlere de bu yenilikleri keşfetmek düşüyor!

Maksimalist Dekorasyonun Ayırt Edici Özellikleri Neler?

Maksimalist dekorasyon için temelde minimalist dekorasyonun tam tersi diyebiliriz. Onu tanımlayabilecek en kısa ifade bu şekilde dile getirmek olur. Ancak bu yeterli değil. Her dekorasyon anlayışında olduğu gibi maksimalist dekorasyon da kendi için özel, özgün ve ayırt edici özellikler barındırıyor.

Maksimalist dekorasyon nedir diye merak eden ve ayırt edici özelliklerini keşfetmek isteyenlerin oldukça uzun yanıtlara kendilerini hazırlamaları gerekiyor. Geniş mekânlar, iddialı tasarımlar, bir o kadar iddialı renkler ve bu renklerle oluşturulan kontrastlar, bolca aksesuar, duvar kağıtları, tablolar, klasik mobilyalar, antik görünümlü büyük eşyalar! Hepsi ve daha fazlası bir arada maksimalist dekorasyonu oluşturuyor! Maksimalist dekorasyon, minimalist anlayıştaki sadeliği ve kalabalıktan uzak seçimleri bir kenara bırakıyor. Ve büyük hatta devasa denebilecek mobilyalara yer açıyor. Hem de her zevke uygun tasarımlarla birlikte!

Deri koltuklardan ahşap koltuklara, modern kumaşlardan klasik desenlere, mat renklerden canlı renklere, oval hatlardan köşeli kesimlere kadar herşey bu dekorasyon anlayışındakendisinemuhakkak yer bulmayı başarıyor.

Maksimalist dekorasyon, minimalist dekorasyonla hayatımıza giren “less is more” yani “az, fazladır” anlayışını yıkarak, adeta “az, azdır” ve “az sıkıcıdır” diyor!

Dekorasyonda Gösterişi Benimseyenlerin Tercihi!

Maksimalist dekorasyon nedir sorusuna verilebilecek bir başka cevap ise şu; “dekorasyonda gösterişi benimseyenlerin tercihi!” çünkü kalabalığın ve zıtlıkların bir arada oluşturduğu cazibeden yararlanan bu özel dekorasyon anlayışı, her eşya ve aksesuarın tüm bu kalabalığa rağmen öne çıkmasını sağlıyor. Oluşturulan çoklu konseptler öylesine çarpıcı bir hal alıyor ki; insanı ister istemez bütün objeleri tek tek incelemeye yöneltiyor!

Çekici yapısıyla herkesi kendine çeken maksimalist dekorasyon, farklılıklara yer açan yapısı nedeniyle çok tercih ediliyor. Herkese, dilediği her aksesuarı edinme şansı verdiğinden, bu dekorasyon anlayışını benimseyenler dekorasyonlarının sonunu neredeyse getiremiyor. Çünkü, keşfettikçe bir yenisini daha eklemek, bir başka objeye daha bu dizayn arasında yer vermek istiyorsunuz! Özellikle hikayesi olan eşyaları, size geçmişinizden bir anı hatırlatan aksesuarları düşünecek olursanız; buradaki dekorasyonun sonunun niçin gelmediğini daha hızlı kavramış olursunuz. Hikayelerin sonu asla gelmiyor. Dolayısıyla da maksimalist dekorasyon, her eşyada, her objede hem eski bir hikayeyi somutlaştırıyor hem de bir arada bulunduğu diğer ürünlerle birlikte yeni bir hikayenin de başlamasını sağlıyor!

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.