Duvar Ünitesi Nedir?

Duvar Ünitesi Nedir?

Duvar ünitesi nedir, özellikleri nelerdir? Duvar ünitesi dekorasyonun tamamlayıcısı, boş alanlarda kurtarıcı görevi gören hem işlevselliği hemde şık tasarımı ile yaşam alanlarında kendisini fark ettiren mobilyalardır. Tasarımına ve yapısına göre klasik, modern, tasarım ve konsept başta olmak üzere yaşam alanlarında tercih edilmektedir. En önemli özelliği dekorasyona katkısı olarak bilinse de işlevselliği ile de bilinen modelleri mevcuttur. Özellikle süs eşyalarını, tasarımına göre kitapları ya da çerçeveler gibi özel nesneleri üzerinde sergilemenize olanak sağlamaktadır. Duvar üniteleri genellikle televizyon üniteleri ile birbirlerine benzemektedirler. Ancak aralarında bazı temel farklılıklar bulunmaktadır. Her ikisi de yaşam alanlarında aynı anda kullanılmazlar. Peki duvar üniteleri ile tv üniteleri arasındaki farklar nelerdir?

Duvar Ünitesi Mi – TV Ünitesi Mİ?

Bu soruyu yanıtlamadan önce televizyon ünitesinden de bahsetmemiz gerekmektedir. Televizyon üniteleri duvar ünitelerinin aksine daha minimal tasarımlara sahip olabilmektedir. Duvar üniteleri yekpare bir tasarıma sahipken, televizyon üniteleri ise parçalı bir tasarıma sahip olup, hem duvara monte edilebilen raflı ve kapaklı duvarlıklklar, aynı zamanda televizyonu taşıyan sehpa birlikte kullanılabilmektedir. Kimi tasarımlarında parçalı kimi tasarımlarında ise birleşik televizyon üniteleri bulunmaktadır.

Duvar üniteleri ile televizyon üniteleri arasındaki en temel fark, duvar ünitelerinin üzerlerinde sergileyebildikleri ve kullanımına imkân verdikleri eşyaların fark göstermesidir. Televizyon üniteleri daha derin alanlara sahip olmalarının yanı sıra, daha minimal tasarımlardadır. Ancak duvar üniteleri daha çok biblo, vazo ve çerçeve gibi ufak eşyaları sergilemek için tasarlanan modelleri daha yaygın kullanıma sunulmaktadır. Son zamanlarda bu iki mobilya arasındaki fark ayrımı oldukça zorlaşmıştır. Çünkü hem duvar ünitesi olup hem de televizyon ünitesi olan modeller üretilmiştir. Bu da iki mobilyanın birbirleri ile karıştırılmasına sebebiyet vermektedir.

Duvar üniteleri genellikle dekorasyonda boşluk olan alanda kullanılır ve daha çok tüm duvarı kaplayacak şekilde geniş bir tasarıma sahip olacaktır. Televizyon üniteleri ise daha çok ufak, tüm duvarı kaplamasa da bir köşede tercih edilmektedir. Asıl amacı televizyonu taşıması olan bu mobilyaların dekorasyona sağladığı katkı ikinci planda olmaktadır.

Duvar Ünitelerinin Kullanım Alanları

Duvar üniteleri hemen hemen birçok alanda kullanılsa da daha çok dekorasyon kaygısı güdülen klasik yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Bu sebeple birçok duvar ünitesinin tasarımı daha çok klasik tarzda üretilmektedir. Klasik yaşam alanlarında mükemmel dekorasyonu oluşturmak adına da tercih edilen duvar ünitelerinin birçok farklı tasarımı bulunmaktadır. Kapitoneli duvar üniteleri, ahşap oyma motifli duvar üniteleri, altın varaklı duvar üniteleri ve daha sade yaşam alanlarına özel, ceviz ve soft tasarıma sahip duvar ünitesi modelleri bulunmaktadır.

Duvar üniteleri genellikle dekorasyonda boş alanlarda, ya da evin bir köşesinde tercih edilmektedir. Bu köşe genellikle aksesuar ve dekoratif açıdan kullanılacağı için evin gözde bir köşesine konumlandırılmaktadır. Nasıl yaşam alanlarında tüm koltuklar televizyonlara bakar şekilde dizayn ediliyorsa, duvar ünitelerinin kullanıldığı alanlarda da genellikle dekorasyonun merkezi duvar ünitelerinin bulunduğu alanlar olmaktadır. Tabii bu dizayn evde televizyon ünitesi kullanılıp kullanılmamasına göre değişiklik göstermektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.