Mermer Zemin Çizilmeye Karşı Nasıl Korunur?

Mermer Zemin Çizilmeye Karşı Nasıl Korunur?

Mermer zemin bakımı nasıl yapılır? Mermer, yumuşak bir taş olmasından ötürü, çizilmelere karşı oldukça dayanıksızdır. Bu nedenle çabuk aşınır, kötü bir görünüme kavuşabilir. Cilalanmış mermer zeminlerinizi ışıl ışıl ve kaliteli kullanmak istiyorsanız, bakımını sürekli olarak yapmanız gerekir. Peki mermer zeminimizi çizilmelere karşı nasıl koruma altına alabiliriz? Mermer zemin modelleri kullanımı sırasında önemli birkaç detaya dikkat ettiğimiz sürece, bu güzel zemini koruma altına alabiliriz. Özellikle hol, kapı girişi gibi insan sirkülasyonunun çok olduğu ve sıklıkla zeminin kullanıldığı alanlarda mermer zeminleri halı, kilim ve paspas gibi koruyucu örtülerle kapatabiliriz. Bu basit yöntem sayesinde mermerin kolaylıkla deforme olmasının da önüne geçilir.

Bununla beraber mermerin direncini arttırma amacıyla, emprenye ve kristalize cila gibi işlemler de uygulanabilir. Bu mermerin hem bozulmalara karşı direncini arttıracak hem de ömrünü uzatacaktır. Bunun dışında mermer zeminlerinizi korumak için şu noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır:

  • Mekanınızı korumaya en dışarıdan başlayın. Örneğin üçlü paspas sistemi uygulayabilirsiniz.
  • İç kapıda ya da varsa orta kapınızda hava perdesi olması, dışarıdan toz gibi zemini çizecek maddelerin girmesine engel olur.
  • Mermer zeminin temizliği sırasında kullanacağınız maddeler ve ekipman da çok önemlidir. Bu konuyu bir sonraki başlıkta ayrıca ele alacağız.
  • Zemininize uygun aralıklarla cila attırmanız, zemindeki bozulma gibi problemleri ortadan kaldıracaktır.

Mermer Zemin Temizliği

Diyelim ki lüks mermer zemin döşeme yaptırdınız. Eh doğal olarak bu zemini de zaman zaman temizlemek isteyeceksiniz. Mermer zemin temizlenirken de zarar görebilen bir taş olduğu için, bu konuda da dikkatli davranmak gerekmektedir. Peki mermer zemin temizliği sırasında nelere dikkat etmemiz gerekir?

Mermer dediğimiz doğal taş kireç taşının familyasından gelmektedir. Bu nedenle de yumuşak ve gözenekli bir yapısı bulunur. Mermer, bazı asidik maddelere ve bir takım kimyasal temizlik ürünlerine karşı hassastır. Bu tip sıvılar hem mermerde aşınmaya hem de mermer üzerinde lekeler oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle temizlik yaparken mermerde profesyonel temizlik ürünleri kullanmak şarttır. Bu temizlik ürünlerini seçerken de yağ ve su lekesi karşıtı, iz bırakmayan ve durulama gerektirmeyen özelliklere sahip olması gerekir.

Mermer zeminin zarar görmemesi için düzenli temizlik yapmak da şarttır. Bu düzenli temizlik sırasında ovalama gibi eylemlere çok girilmemesi gerekir. Çünkü bu durum zeminin zarar görmesine neden olacaktır. Peki temizlik sırasında nelere dikkat edelim? Bunları şu şekilde listeleyebiliriz:

Mermeri temiz suyla durulayın.

Kurulama esnasında mutlaka mikro fiber gibi yumuşak yapılı bir bez kullanın.

Mermeri silerken, leke izleri için yumuşak dişleri olan bir fırça kullanın ve hafifçe lekeleri çıkarmaya çalışın.

Kullanacağınız kimyasalın ters bir reaksiyon gösterip göstermeyeceğini anlamanız açısından ilk etapta ufak bir yere uygulayın. Sorun olmazsa mermerin tamamında kullanabilirsiniz.

pH değerleri sıfır olan temizlik ürünlerini tercih edin.

Düzenli Olarak Cilalama Yapın

Mermer zeminleri profesyonel cila ürünleri kullanarak düzenli aralıklarla cilalayın. Bu cilalama işlemi mermeri leke ve çizilmelere karşı koruyacaktır. Yeni üretilen mermer zeminler genellikle cila ile beraber gelir ama zamanla cila ihtiyacı oluşur. Bu nedenle eskiyen yüzeylere belirli aralıklarla bakım yapmak şarttır.

Cilalar genellikle günlük temizlik için uygundur. Örneğin mutfak tezgahınız mermerse, doğal olarak her gün mutfağı kullandığınız için sürekli olarak zemini temizlemeniz gerekecek. Mermer zemin üzerine sıvı döküldüğü zaman anında temizlemeniz gerekir çünkü mermer hızlı bir biçimde sıvıyı emer ve zamanla zemin üzerinde lekeler oluşmaya başlar.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.