Bebek Odası Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Odası Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin ve çocukların odaları düzenlenirken dikkatli davranmak gereklidir. Hem ihtiyaçlarımıza olması, hem güvenilir olması hem de gelişimini olumlu yönde destekleyici özellikte olması gereklidir.

Bebek odası takımı alınırken, bu odanın çocuğunuz tarafından, büyüdüğü amanda kullanacağı unutulmamalı ve hem bebekler için hemde çocuklar için kullanışlı olabilecek oda takımları tercih edilmelidir. Özellikle dolap, şifonyer, konsol gibi ürünlerin sonraki yıllarda da ihtiyacınızı karşılayacak özellikte olmasına özen gösterin.

Anne ve babalar bebek odası takımı alırken öncelikle kullanılacak odanın büyüklüğüne uygun bir model seçiminde bulunmaları gereklidir. Özellikle bebekler büyüdüklerinde oda içerisinde oyun oynayabileceği, zaman geçirebileceği hareket alanının fazla olmasına özen gösterilmelidir.

Bebekler büyüdükçe hareketleri de  o oranla arttığını unutmayarak, olabilecek riskleri en aza indirecek mobilya takımı seçilmelidir. Çok sivri kenarları olmayan, devrilmelere karşı güvenli olan  bebek odası takımları seçilmelidir.

Bebek yatak odası takımlarında kullanılan malzemenin özellikleri çok önemlidir. Koku ve rutubet yapmayan ahşaplardan seçilmelidir. Fabrika ortamında üretilmiş malzemelerden olabildiğince kaçınılmalıdır. Mobilyalar odaya yerleştirildikten sonra mutlaka belli bir süre havalandırılarak, bebek odası takımının havalandırılması sağlanmalıdır.

Bebekler büyüdüklerinde hareketlenecekleri, yürümeye çalışacakları için buna uygun oda takımı alınmalıdır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar özellikle çekmecelere ve diğer eşyalardan destek alarak kalkmaya çalışacaklardır. Daha ilerleyen zamanlarda çekmecelerin tepsini, dolapların kapaklarını açacak ve belki oyun oynarken içlerine girecekleri göz ardı edilmemelidir. Oda takımının bu tarz durumlara karşı elverişli olmasına dikkat edilmeli, imkan varsa oda takımları duvara sabitlenmelidir.

Bebek Odası Tasasrım Önerileri

Bebek yatak odası takımının çok yormayacak renklerde seçilmesi önemlidir. Aynı şekilde oda aydınlatması da çocuğunuzu yormayacak olarak ayarlanmalıdır. Işığın çocukların ve yetişkinlerin uyku sırasında çok önemli rolü vardır. Büyüme, gelişme ve sağlık için çok önemli olan melanin uyku sırasında salgılanmaktadır. Ancak uyku sırasında karanlık bir odada uyuyor olmak gereklidir. Eğer çocuğunuz ışıksız ortamdan etkilenmiyorsa karanlık bir odada uyumasına dikkat etmeli, ışık olması gerekliyse de çok kısık bir ışığın odanın bir köşesinde, çocuğa çok yakın olmayan bir alanda yanmasını sağlamalısınız.

Bebek odalarının olmazsa olmazları beşikler son zamanlarda çok farklı tarz, model ve ihtiyaçta üretilmektedirler. Ahşaptan üretilen beşikler için kullanılan malzemenin kalitesi oldukça önemlidir. Çarpmalara karşı mutlaka beşiklerin kenarları beşik takımları kullanılmalıdır. Ancak bu yastıkların çocuğunuz açısından güvenli olması ve boğulmaların önlenmesi için sağlam şekilde kenarlara bağlanması gereklidir. Çok farklı ölçülerde eşikler bulunabildiği için hem odanız için en uygun olan beşik seçimi yapılmalı hem de çocuğunuzun büyüyeceği unutulmayarak uygun büyüklükte beşik seçimi yapılmalıdır. Son yıllarda çıkan sünger beşik ve sünger bebek yatakları da tercih edebileceğiniz diğer yatak türüdür. Karyola ve beşiklerin etrafında bulunan parmaklıkların arasından çocuğunuzun kafasının geçmeyecek büyüklükte olmamasına dikkat etmelisiniz. Güvenlik için kenarlarında bulunan bu parmaklıkların hareketsiz olmasını, ama hareket eden sistemleri tercih edecekseniz kilitlerinin sağlam olmasına dikkat ediniz.

Karyolanın içerisine konacak yatağın, karyola içerine tam oturmasına özen gösterin.

Bebeklerin altlarının değiştirilmesi için uygun ortam sağlayan bebek yatak odaları da bulunmaktadır. Üst kısmında bebeklerin bezlerinin değişimi için uygun alan olan, alt kısmında dolap, çekmece ve kirli sepeti yer alan mobilyalar bulunmaktadır. Bu mobilyaları tercih ederek bebek odasının işlevselliğini  arttırabilirsiniz.

Bebek odasında kullanılan halı, perde, nevresim yorgan gibi ürünlerin mutlaka pamuktan yapımış olmasına dikkat ediniz. Sentetik ürünlerden kaçınınız. Özellikle çarşaf ve nevresimlerin %100 pamuk olanlarını tercih ediniz.

Karyola içerisine konacak yumuşak oyuncak, yorgan, nevresim gibi ürünlerin boğulmalara karşı tehlike taşımamasına ve uygun şekilde konumlandırılmasına özen gösterin

Bebek odası takımı fiyatları model, malzeme kalitesi, ürün sayısı gibi birçok unsurdan etkilenmektedir. Her bütçeye uygun bebek odası takımı bulmanız mümkündür.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.