Bebek Odası Aydınlatmasının Önemi

Bebek Odası Aydınlatmasının Önemi

Bebek odaları özellikle anne ve baba adayları için hazırlanması en keyifli odalardır. Hem şıklık düşünen anne baba adayları hem de bebekleri için en sağlıklı ve en konforlu olan bir oda hazırlamak isterler. Bebeklerin gelişimini de desteklemek için birçok unsura dikkat ederek hazırlıklarını tamamlarlar.

Bebek odası hazırlanırken merak edilen konulardan birisi aydınlatmalardır. Aydınlatmaların bebeklerin gelişimi için önemli olduğu unutulmamalı ve uygun olan aydınlatma seçilmelidir. Karanlık odada uyurken melatonin hormonu salgılanmaktadır. Hem bebek ve çocuklar hem de yetişkinler için melatonin hormonu oldukça önemli bir hormondur. Temel görevi uyku-uyanıklık döngümüzü düzenlemektir. Vücudumuzda uyku sırasında doğal olarak karşılanmakla birlikte, uykusuzluk çeken kişilerin doktor gözetiminde gerekli durumlarda dışarıdan alması gereken bir hormondur.

Melatonin Hormonu ile Sağlıklı Büyüme

Melatonin hormonunun vücudumuz için çok çok işlevi vardır. Bunlardan birkaçı uyku uyanıklık döngümüzü, vücut ısımızı düzenler, uykuya dalmamızı kolaylaştırır. Işıklı ortamda uyuma durumunda ise bu hormon salgılanmadığı için bu ve diğer işlevlerini gerçekleştirememektedir.

Bu nedenlerden dolayı bebek odalarında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri gece lambalarından kaçınılması gerektiğidir. Bebeklerin karanlık bir odada uyumasına alışması sağlanarak, ilerleyen dönemlerinde sıkıntı yaşanması da önlenebilir. Gece uykularının gündüz uykularından farklı olmasının sebebi karanlıkta uyuyarak ve melatonin hormonu salgılanması olduğu için bu konuya dikkat edilmelidir.

Uyku dışındaki diğer vakitlerde, ışık kaynağının doğrudan bebeğinizin gözüne gelmeyecek şekilde konumlandırılması gereklidir. Göz kaynağı doğrudan göze gelmesi göz sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Yukarıdan veya arkadan gelen ışık kaynağı önerilmektedir. Ancak yatma pozisyonunda iken yukarıdan gelen ışık kaynağı kapatılmalıdır. Bebek odası avizeleri seçilirken buna dikkat edilecek seçim yapılmalıdır.

Bebek odası avize ve abajur takımları hem bebeğiniz yatma pozisyonunda iken hem de diğer aktiviteler sırasında gözüne doğrudan ışık gelmemesi için birbirini tamamlayıcı özellikte olacaklardı.

Bebek odası avizesi nasıl olmalı?            

Bebek odası avizesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi olası kazalara karşı en güvenli olanıdır. Sarkan, devrilen ve kolay kırılan avizelerden kaçınmalısınız. Hangi tarz avize alırsanız alın, bebeğinizin yatağının üzerinde avizelerin konumlandırılmaması gereklidir.

İstediğiniz tarzda ve istediğiniz renkte bebek odası avize modelleri bulunmaktadır. Zevkinize ve bebek odasının dekorasyonuna göre avize bulmanız mümkündür. En fazla tercih edilen bebek odası avizelerinden birisi yıldızlı bebek odası avizesidir.

Bebek odasının aydınlatması, fazla güçte ışık kaynağı olmamasıdır. Özellikle uyku vakitlerinde ve gece uyku arasında ışık yakıldığında ışık kaynağının fazla olmamasına dikkat edilmeli. Bu süreçlerde gece lambası gibi fazla güçte olmayan lambaların kullanılabilir.

Işık kaynağının belirlenmesinin sizin elinizde olması için dimmer ampülleri kullanabilirsiniz. Bu sayede ışık kontrolünü siz ayarlayarak uygun olan ışık dozunu ayarlayabilirsiniz.

Lambaların kontrol düğmelerinin konumu ilerleyen süreçler için oldukça önemlidir. Hareketlenmeye başlayan çocukların her şeyi kurcaladığı, ağzına aldığı dönemler düşünülerek ışık düğmelerinin konumlandırılması yapılmalıdır.

Duyularımız arasında olan görme duyusunun gelişimi için oyun sırasında gözü fazla yormayacak ışıklı oyuncaklar ve ışık düzenekleri seçilebilir. Örneğin duvara yansıtılan hareket eden ışık düzenekleri süreye dikkat edilerek uyku dışı zamanlarda kullanılabilir.

Bebek odası avizeleri fiyatları, birçok faktörden etkilenmektedirler. Model, üretim malzemesi, bu faktörler arasındadır. Bebeğiniz için size en uygun tarzda ve en uygun bütçeli avize bulmanız mümkündür.

Bebeğinizin odasını hazırlarken hem aydınlatma hem de diğer ürünlerin. Bebeğiniz ve ilerleyen süreçleri için çocuğunuzun gelişimini destekleyecek, sağlığını koruyacak tarzda olmalarına dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz ürünlerin konumlarının belirlenmesi ve devrilmeyecek, kırılmayacak özellikte olmalarına dikkat etmelisiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.