Klasik Mutfaklarda Mermer Seçiminin Önemi Nedir?

Klasik Mutfaklarda Mermer Seçiminin Önemi Nedir?

Klasik yaşam alanlarında dekorasyonun bütünlüğünü sürdürmek amacıyla mutfaklarda da bu klasik konsept sürdürülmektedir. Özellikle klasik dekorasyon ile tasarlanmış mutfaklarda mermer kullanımına sıkça rastlanmaktadır. Hem zemin döşemesi hem de tezgâh olarak desenli mermerler tercih edilmektedir. En nadide madenlerden ve dekorasyonda etkisi sorgulanmayan mermerler farklı desenlerde farklı kalitelerde doğada bulunmaktadır. Desen ve kalitesiyle etkileyici yaşam alanları oluşturan mermerlerin kullanılacağı aladan doğru seçilmesi oldukça önemli olmaktadır. Mutfaklarda mermer seçimi nasıl olmalıdır?

Desen ve Renklerine Göre Seçim

Yaşam alanlarınızda gerek dekorasyonda gerek zemin döşemesinde gerekse mutfak tezgahlarında tercih edilen mermerlerin seçimi oldukça önemlidir. Geniş bir alanı kapsayan ve ortama dokusu ve rengiyle kattığı mükemmel konsept ile karakteristik yapısını yansıtmaktadır. Oluşturulmak istenilen klasik konseptin temellerini oluşturan mermerlerin farklı doku ve renklerde tasarımları bulunmaktadır.

Genellikle ferah yaşam alanlarında kontrast oluşturması adına siyah renk tonlarında ya da füme renklerde dokulu mermerler tercih edilmektedir. Üstelik bu mermerler özel kaplama ve cila işlemlerinden geçirilerek pürüzsüz ve parlak bir yüzey alanı oluşturulmaktadır. Tavandaki spotları ya da avizenin yansımasını dahi gösteren mükemmel parlaklığıyla şık bir yaşam alanı oluşturan bu mermerler klasik dekorasyonda tercih edilmektedir.

Mermerlerin kendine has dokuları bulunmaktadır. Her mermerin çıkarıldığı yere ve oluşumuna bağlı olarak damarlı dokulara sahiptir. Aslında bu damarlı dokular, mermer blokların kendi tasarımını oluşturmaktadır. Renk uyumunun mükemmel olduğu bu mermerler doğanın insanlığa bir armağanı olarak 21. Yy’da da yaşam alanlarında hem dekoratif hem de işlevsel olarak kullanılmaktadır.

Lüks Algısı Mermerlerde

Klasik yaşam alanları lüks ve göz alıcı konsept ile tasarlanan dekorasyonlardan oluşmaktadır. Lüks algısını mutfaklarda oluşturmak için tercih edilen klasik mutfak dolapları, zemin döşemeleri ve mutfak tezgâhları ile oluşturulmaktadır. Lüks algısını desteklemesi adına zeminde ve tezgahlarda kullanılması gereken mermerler mükemmel bir seçim olacaktır.

Mermer zeminler ile şık ve parlaklığı ile de pırıl pırıl bir konsept oluşturabilirsiniz. Üstelik parlaklığı ve ışığı yansıtması ile ferah yaşam alanları oluşturması adına doğru seçimi yapmış olacaksınız.

Dayanıklı ve Uzun Kullanım Ömrü

Klasik mobilyalar uzun ömürlü ve dayanıklı yapısı ile yaşam alanlarında senelerce kullanılmaktadır. Bu denli uzun ömürlü mobilyalar ile uyumlu bir tezgâh ve zemin döşemesi kullanmak için mermerler tercih edilmektedir. Bu seçim doğru olacaktır. Çünkü mermerler dayanıklılığı ve kullanım ömrü oldukça uzun olacaktır.

Mermerler, gözenekleri olmadığı ve üzerinde halihazırda cila ile kaplı olduğu için, su ve benzeri sıvıları emmez. Bu sayede tezgahlarda mermerin üzerine lekelenme, bakteri oluşumuna izin verilmemektedir. Üstelik dayanıklı yapısı ile de kolay kolay çatlamaz ve kırılmaz. Üzerine konulacak sert darbelere karşı dayanıklı olması en önemli özelliği olan mermerler, yanmaz ve ısıya karşı dayanıklıdır. Böylece tezgahların üzerine çaydanlık ve tencere gibi tabanı sıcak malzemeleri kısa süreli de olsa gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz. Mermerler ilk günki özelliklerini senelerde korur, rengi ve dokusundan hiçbir özellik kaybetmez. Bu sebeple de lüks ve klasik yaşam alanlarında sıkça tercih edilmektedir. Sorunsuz bir malzeme olan mermerler uzun ömürlü mobilyalar ile tasarlanan yaşam alanlarında mobilyalar ile mükemmel uyumu sağlayarak yıllarca kullanıcısına hizmet edecektir.

Klasik mutfak mobilyaları satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Öğrenmek için blog makalemizi keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.