Avangard Yatak Odası Mobilyaları ile Klasik Yatak Odası Arasındaki 5 Fark

Avangard Yatak Odası Mobilyaları ile Klasik Yatak Odası Arasındaki 5 Fark

Avangard, Avangart yada Avant-Garde şeklinde istediğiniz şekilde telaffuz edebilirsiniz. Bu 3 kelimede arkasına mobilya eklendiğinde Türkçe de aynı anlama gelmektedir. Ülkemizde çoğunlukla Avangard Mobilya şeklinde bilinir ve söylenir. Peki, nedir bu Avangard Mobilya? Avangard ile klasik yatak odası mobilyalarını birbirinden ayırmadan önce sizinle gelin birlikte bunu inceleyelim.

Avangart, Fransızca bir kelimedir. Orijinali 'avantgarde' olan ancak dilimizde 'avangart', 'avangard' diye kendine yer bulan bu kavram, Fransızca askeri bir terim olan 'öncü birlik' sözcüğünden gelmektedir. Bir sanatçıya ya da işe 'avangart' diyebilmemiz için bazı koşullar vardır. Avangart, diğerlerinin öncüsü olmalı şeklinde bir yapı doğrultusunda ilerler. Ancak bu öncülükle kast edilen ulaşılmaz olmak değildir. Tam tersi anlam taşıyabilir. Aksi takdirde öncü olamaz. Arkalarından başkalarının gelmesine alışkındır. Benzersiz olmayı hedefler. Başka işlerle kıyaslanmak ya da o işlere benzetilmek rahatsızlık verebilir. Kimsenin görmediği noktayı seçerek derdini ifade etmeyi özgün bir biçimle başarır ve farklı olmayı benimsemiştir. Kapasiteyi zorlar, her zaman daha fazlasını yapabilmek ister.

Avangard Mobilya ise modern çizgilere bürünmüş, biraz daha sadeleşmiş, oyma oranı azalmış, minimalist esintiler gösteren, lüksü simgeleyen, parlaklığı artmış ve beyaz rengin fazlaca kullanıldığı bir klasik mobilya akımı sayılabilir. Malzeme olarak ta klasik mobilya ya göre daha hafif malzemeler kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Kullanılan kumaş türleri açısından çok geniş bir yelpazeye sahip olmasının yanında modern kumaşlardan tutunda Osmanlı desenlere sahip kumaşlara, kadife ve baskılı kumaşlara kadar her türlü kumaş tasarıma göre yer verilmiştir.

Klasik yatak odası modellerini ve avangart yatak odası modellerini birbirinden ayıran en belirgin özellikler ise avangartın kendisini ifade ediş biçimini en özgür en farklı fikirler ile insanlara sunmasıyken, klasik yatak odası gruplarında durum adından da anlaşılacağı üzere daha klasik daha alışıldık tasarımlar olmasıdır. Bu sebeple avangard yatak odası gruplarından klasik yatak odası gruplarının aksine daha uç, daha özgür fikirler beklenmektedir. Gelin birlikte bu iki tasarımın arasındaki farkları 7 maddeye ayıralım.

  • Klasik yatak odasında olması gerekenler oldukça belirginken avangard yatak odaları bu durumun aksini içerir. Klasik bir yatak odasında beklediklerimiz bir gardırop, yatak gibi araçlardan oluşurken avangard bir yatak odasında her türlü aksesuara yer verebilirsiniz.
  • Avangard yatak odası mobilyaları tasarımının en belirgin özelliği tasarımın tamamına etki eden ve genellikle altın renginde kullanılan zarif desenler olurken klasik bir yatak odasında bunun gibi unsurlar şart değildir.
  • Avangard yatak odasında gösterişli, modern ve yenilikçi tasarım öğelerine yer verilirken klasik yatak odası gruplarında sadelik, doğal ve nostaljik öğelere de yer vardır.
  • Avangard mobilyalarda genellikle oymalı mobilya tasarımları kullanılır. Fakat klasik yatak odası gruplarında odanın dekorasyonuna uyum sağlayabilecek herhangi bir mobilya takımı kullanılabilir. Bunlara oymalı tasarımlar da dahildir.
  • Avangard bir yatak odası grubunda daha çok parlak lake boyalar tercih edilir (Beyaz, Siyah, Fuşya gibi canlı renkler) Klasik yatak odası modellerinde ise odanızı dilediğiniz herhangi bir renk ile dekore edebilir canlı olmasını şart koşmazsınız.

Bu iki tasarım içerisinde dilediğiniz hangisiyse, kendinizi en çok hangi tasarıma daha yakın görüyorsanız ona göre karar verebilir, bu doğrultuda tercihlerinize yön verebilirsiniz.

En çok beğenilen el oyması yatak odası takımlarının özelliklerini öğrenmek için blogumuzu okuyun.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.