Genç Odalarında Kullanılacak Aydınlatma ve Avizelerin Özellikleri Ne Olmalı?

Genç Odalarında Kullanılacak Aydınlatma ve Avizelerin Özellikleri Ne Olmalı?

Gençler evde vakitlerinin çoğunu odalarında geçirmektedir. Özellikle ders çalışan, sınavlara hazırlanan gençler çoğu zamanını odalarında geçirirler. Odalarında dinlenir, arkadaşlarını ağırlar ve ders çalışırlar. Bu kadar çok vakitlerinin geçtiği genç odalarının dekoratif olarak uygun olması gereklidir. Genç odalarının dekorasyonu arasında en önemli unsurlardan biri aydınlatmalardır.

Aydınlatmaların genç odaları için önemi büyüktür. Özellikle ders çalışma sırasında aydınlatmanın konumlandırılması ve ışık kaynağının gücü önemlidir. Dinlenme, müzik dinleme, film izleme ve kitap okuma sırasında da uygun aydınlatma seviyesinin ayarlanması önemlidir.

Ders çalışırken ışığın arka taraftan gelmemesi gereklidir. Üstten veya önden gelen ışık ders çalışma sırasında verimini artıracaktır. Ancak ışık kaynağının doğrudan göze gelmemesi gereklidir. Işık kaynağının şiddeti orta ayarda olmalıdır. Fazla ışık kaynağı göze zarar verdiği gibi, az ışık kaynağı da konsantreyi azaltacağı için uygun ışık ayarlanmalıdır.

Genç Odası Avize ve Aydınlatma Seçimi

Genç odası avizeleri odanın ortasında konumlandırılmaktadır. Ders masaları ise genellikle duvara göre konumlandırıldığı için ders çalışma sırasında genç oda avizeleri arkada kalmaktadır. Bu durumu önlemek için ders çalışma masasının yanına konumlandırılmış abajurlar doğru aydınlatma konusunda size yardımcı olabilir.

Genç odası avizeleri, odayı kullanacak olan kişinin tarzını yansıtacak özellikte seçilebilir. Birçok genç odası avize çeşitleri bulunmaktadır. Tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun avizeyi konumlandırırken yatağın üzerinde olmamasına özen göstermelisiniz. Olası deprem ve diğer durumlara karşı kaza önleyici olacaktır.

Genç odası avize ve abajur ile desteklendiğinde uygun aydınlatılmış bir genç odası oluşturulabilir. Tercihe göre aydınlık veya loş ortamda zaman geçirmek isteyecek kişi için istediği zaman abajur istediği zaman diğer ışıkları kullanarak kendisine uygun aydınlatmayı sağlayabilir.

Aydınlatma seviyesinin kontrol altında tutulabilmesi için bir diğer seçenek ise dimmerli ampüllerdir. Tüm genç odası avize modelleri için uygun olan dimmerli ampüller ile aydınlatma seviyesi kontrol altında tutulabilir

Genç odası düzenlenirken dikkat edilmesi gereken başka unsurlarda bulunmaktadır. Özellikle ders çalışma alanında dikkat dağıtacak ürünler bulundurmaktan kaçınılmalıdır.

Ders çalışma masası, sandalye ve yatak gibi ürünlerin çocuğunuzun sağlığına uygun olmasına ve ergonomik özellik taşımasına dikkat etmeliniz. Ders çalışma masası günde 1-2 saat gibi bir süre oturacağı, beklide sınava hazırlanan genç için gününün daha uzun kısmını geçireceği alandır. Omurga sağlığı için çalışma masası ve oturulan sandalyenin uygun yükseklik farkında olması gereklidir. Yüksekliğin az olması durumunda kambur bir oturma postürü oluşacaktır. Oturma farkı fazla olması durumunda ise kitapları görme, yazı yazma gibi aktiviteleri yapmakta zorlanılacaktır. Ders çalışma masası ve uygun olan sandalye, kullanacak kişiye uygun olarak seçilmelidir. Sandalyede oturma sırasında ayakların yerle temas halinde olması da çok önemlidir.  Özellikle küçük çocukların ayaklarının yerden temassız olarak sandalyede oturmasından kaçınılmalıdır. Uygun olan sandalye ve masa tercihi yapılamıyorsa, çocuğunuzun ayağının altına bir tabure koymalısınız.

Yatak ve karyola seçimi yapılırken çocukların en hızlı büyüdüğü bu dönemlere uygun seçim yapılmalıdır. Boyu çok kısa olan yataklardan kaçınılmalıdır. Büyüme sırasında omurga sağlığı oldukça önemli olduğu için yatak seçimi yapılırken ergonomik olarak uygun olmasına da dikkat etmelisiniz.

Genç odasına uygun olan dolap seçiminde, ihtiyaçları en iyi karşılayacak özellik taşıması önemlidir. Dar odalar için küçük boyutlarda ancak işlevsel olan dolapları tercih edebilirsiniz. Dolapta ve çalışma masasında üretilen malzeme kalitesi de önemlidir. Genç odası takımlarını uzun süre kullanabilmek için darbe ve çizilmelere karşı dayanıklı olan malzemeden üretilmiş oda takımları tercih edilebilir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.