15.Yüzyıla Geri Dönüş Şamdanlı Avizeler

15.Yüzyıla Geri Dönüş Şamdanlı Avizeler

Şamdanlı avize modellerini keşfedin. Şamdanlı avize modelleri Geçmişten günümüze yaşam alanlarında şık dekorasyon algısı devam etmektedir. Göz alıcı ve herkes tarafından beğenilen konseptler ve dekorasyon oluşturulmaya çalışılmış ve bu doğrultuda birçok farklı tasarımda ürünler ortaya çıkmıştır. Günümüzde de bu şık ve etkileyici tasarımlı ürünlere yenileri eklenmektedir. Bu göz alıcı ürünlerin başında evimizin baş tacı olan avizelerde bulunmaktadır. Avizeler, yaşam alanlarına ışıltı katmasının yanında tasarımları ve duruşlarıyla da tavanlarınızda askıda duran göz alıcı bir aksesuar görevi de görmektedir. Bu nedenle avize seçimi geçmişten günümüze kadar hep önemli olmuştur.  Geçmişte elektrikli ampullerin kullanılmadığı zamanlarda yaşam alanlarında tercih edilen mumlu ve şamdanlı avizeler hem aydınlatma imkânı sunmakta hemde aksesuar görevi görmektedir. Geçmişte avize ve aksesuar gibi ürünlerin tasarımına verilen değerin ne denli fazla olduğu, büyük bir emek ile şık motifli avize modellerinin üretilmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Mumlu Avize Modelleri

Lüks yaşam alanlarında tercih edilmesi için tasarlanan ve üretilen şamdanlı avizelere ek olarak mumlu avizeler bulunmaktadır. Bu konumuzda ilk önce mumlu avizelere değinip daha sonra da şamdanlı avizelerin özelliklerine ve hangi yaşam alanlarında kullanılması gerektiğine değineceğiz.

Mumlu avize modelleri yine geçmişten ilham alınan bir tasarım yapısına sahiptir. Geçmişte ampul ve elektriğin kullanılmadığı dönemlerde mekân aydınlatmaları için büyük ve çok mumlu avizeler kullanılmaktaydı. Hatta hala halk dilinde ampullerin gücünü temsil etmesi içi kaç mum sorusu sorulmaktadır. Günümüzde de mumlu avize tasarımları üretilmiştir. Geçmişte de olduğu gibi günümüzde de mumlu avize modelleri lüks ve klasik mekân alanlarında tercih edilmektedir.

Günümüzde mumlu avizeler görünüş açısından aynı konsepte ve tasarıma sahiptir. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tasarruflu ve daha fazla ışık veren ampuller bu avizelerde tercih edilmektedir. Görünüm olarak hemen hemen bir mum tasarımında gelen ve yaşam alanlarında nostaljik bir hava oluştururken geçmişteki lüks ve klasik mekân dekorasyon algısını oluşturmayı en azından o havayı yaşatmayı sağlamaktadır. Peki yaşam alanlarında tercih edilen ve daha büyük hacimleri ile daha geniş salonlarda kullanılması ile aydınlık yaşam alanları oluşturan şamdanlı avizelere ne dersiniz?

Şamdanlı Avize Modellerini Keşfedin

Şamdanlı avize modelleri de geçmişten günümüze gelen en önemli dekorasyon ve aydınlatma ürünlerindendir. Aynı mumlu avizelerde olduğu gibi geçmişte de şamdanın içerisinde mum ya da gaz kullanılarak ışık yanmaktaydı. Çok yüksek bir ışık sunmasa da ne kadar fazla şamdan varsa o kadar aydınlık yaşam alanları oluşturmaktaydı. Bu sebeple şamdanlı avizeler çok şamdanlı tasarıma sahiptir. Hatta iki katlı ve üç katlı modelleri ile avizeye maksimum sayıda şamdan eklemeye çalışılmıştır. Günümüzde ampul ve aydınlatma teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte mercimek tanesi büyüklüğünde led ışık kaynağı geçmişteki şamdanlı avizelerin bir şamdanından çok daha fazla ışık vermekte ve hemen hemen birkaçı tüm odayı aydınlatabilmektedir. Ancak yine de aksesuar ve dekorasyona kattığı yararları ile genel konsepti bozulmamış günümüzde de katlı avize modelleri bulunmaktadır.

Lüks ve Klasik Yaşam Alanlarında

Şamdanlı avizeler genellikle geçmişte lüks ve klasik yaşam alanlarında tercih edilmekteydi. Kralların, zengin ve soylu ailelerin evlerinde kullanılan bu avizeler zaman içerisinde halkın evine de girmeye başladı. Filmlerde lüks mekanlarda görmeye alışık olduğumuz bu avize modelleri tasarımı ve karakteristik özellikleri nedeniyle lüks ve ihtişamlı yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Onlarca farklı modelde üretilen şamdanlı klasik avize modellerini keşfedin ve lüks yaşam alanlarınızda kullanın.

Burcunuza göre avize seçim önerilerimizi derlediğimiz bu blog yazımızı keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.