Geleneksel Asortie Sokak Hayvanları Yardımı

Geleneksel Asortie Sokak Hayvanları Yardımı - 2021

Sokak Hayvanları İçin Fark Yaratalım!

Asortie Mobilya olarak doğaya ve canlıya saygı duymak temel prensiplerimiz arasında yer alıyor. Doğal yaşamın içerisinde yer alan, barınacak ve yiyecek bulamayan sokak hayvanları için fark yaratmaya ne dersiniz? Asortie Mobilya olarak sokak hayvanları için fark yaratmaya kararlıyız. Fark yaratmak için başlattığımız köpek kulübesi ve mama dağıtımı projemizin ilk etabında 300 adet köpek kulübesi ve toplamda 1 ton kuru mama dağıtımı gerçekleştirdik. Sokak hayvanları için fark yaratmaya kararlıyız. Daha fazlasını da yapacağız. Bunu tek başımıza yapmamız oldukça zor olacaktır. Ancak bir bütün olarak hareket ederek, kamuoyunun da desteğini alarak çok daha büyük işler yapabileceğimizin farkındayız. Sokakta yaşayan bir köpekten korkmak yerine, onu sevmek ve beslemek için yanına yaklaşan çocuklar, köpek korkusu olsa da ona zarar vermeyecek yetişkinler, ellerinden geldiğince, mama ve su yardımı yapacak insanların artacağı bir dünya için çabalamak ve sokak hayvanlarının yaşantısına dokunmak asıl amaçlarımız arasında yer alıyor.

Fark Yaratmak İçin Dokunmak Gerekir!

Fark yaratmak için dokunmak gerektiğinin farkındayız. Özellikle sokakta ve kırsal kesimde, insanlardan uzak sevgiye aç, yemek ve su bulmakta zorluk çeken dostlarımıza dokunmamız gerektiğini biliyoruz. Yalnızca yemek ve barınma ihtiyacını gidermek değil, onlarla vakit geçirmek, yaşantılarını gözlemlemek, çektikleri zorlukların farkında olmak gerçekleştirdiğimiz projenin ne kadar anlamlı olduğunu her defasında bizlere hatırlatıyor. Sıcak evlerimizde ve yumuşak yataklarımızda yatarken, açlık içerisinde yaşantısını sürdürmeye çalışan dostlarımız ile iç içe olmak onlara yaptıklarımızın az bile olduğunu benimsememizi sağlıyor. O zaman fark yaratmak için dokunmak gerektiğinin farkına varıyoruz. Sadece mama ve kulübe dağıtmakla kalmıyor, sokak hayvanları ile oyun oynuyor, vakit geçiriyor, mevcut sağlık problemleri için gerekli kremleme, göz damlası gibi ufak tedavi ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.

Su ve Mama İhtiyacı ile Dokunun

Sokak hayvanlarına dokunmak için neler yapılabilir sorusunun en somut yanıtı su ve mama ihtiyacını karşılamak olacaktır. Canlıların hayatta kalabilmesi için en temel ihtiyaçları gıda ve sudur. Ancak günümüzde şehir hayatının yayılması ve doğal yaşamın git gide daralması ile canlıların doğal avlanma döngüsünde bozulmalar meydana gelmiştir. Bu doğrultuda hayvanlar temiz su ve yiyecek bulmakta zorluk çekmektedir. Bu durumda da açlıktan oluşan ölümlere sık sık rastlanmaktadır. Sokak hayvanlarına dokunmak için mama ve temiz su kaynağı oluşturmak doğru bir davranış olacaktır. Bizde Asortie Mobilya olarak, sokak köpekleri için kuru mama dağıtımı yapıyor ve bir nebze de olsa temel yaşam ihtiyaçlarına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz proje ile 1 ton kuru mama dağıtımı gerçekleştirdik.

Soğuktan Korunmak İçin Kulübe ile Dokunun

Bir diğer somut adım ise hayvanların sokaktan, yağmurdan ve güneşten korunması adına kulübeler olacaktır. Olabildiğince fazla kulübe yerleştirerek, tüm sokak köpeklerine yetebilecek kulübe dağıtımı yapmayı hedefliyoruz. Bizler gibi farkındalıkları olan sosyal yardımlaşma kurumları, dernekler, vakıflar, hayvan hakları savunucuları ve bireysel hayvan dostları da sokak köpekleri için kulübe dağıtımı yapıyor. Bizler de bu kervanın içerisinde yer alarak sokak köpekler ve hayvanlarının yaşantılarına dokunmaya çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz projenin ilk etabında toplam 300 adet köpek kulübesi dağıtımını, İstanbul ormanlık alanlarında gerçekleştirdik.

Farkındalık ile Dokunmak

Asortie Mobilya olarak gerçekleştirdiğimiz bu projedeki esas amaçlarımız içerisinde, sokak hayvanlarına dokunmanın yanı sıra, insanların algılarını değiştirmek, sokak hayvanlarının yaşantılarına dikkat çekebilmek ve yardımlaşma hissinin artmasını sağlamaktır. Bunu tek başımıza yapmamız oldukça zor olacaktır. Ancak bir bütün olarak hareket ederek, kamuoyunun da desteğini alarak çok daha büyük işler yapabileceğimizin farkındayız. Sokakta yaşayan bir köpekten korkmak yerine, onu sevmek ve beslemek için yanına yaklaşan çocuklar, köpek korkusu olsa da ona zarar vermeyecek yetişkinler, ellerinden geldiğince, mama ve su yardımı yapacak insanların artacağı bir dünya için çabalamak ve sokak hayvanlarının yaşantısına dokunmak asıl amaçlarımız arasında yer alıyor.

Sokak Hayvanları Zarar Verir Mi?

Tüm canlıların ölüm korkusu bulunmaktadır ve buna insan da dahildir. Yaşantısını sürdürebilmek adına, tüm canlılar belli başlı savunma sistemleri geliştirmişlerdir. Kedilerde tırmalama ve ısırma, köpeklerde havlama ve ısırma gibi davranışlar gözlemlenmektedir. Sokak hayvanları da tehlike gördüğü canlılardan kendisini korumak için belirli başlı davranışlar sergilemektedir. Ancak ısırmak ve saldırmak en son davranışları arasında yer almaktadır. Bir sokak hayvanı özellikle köpekler, karşısındaki insanın ondan korktuğunu ya da ona zarar vereceğini hissedecek kadar hisli canlılardır. Özellikle kendisine mama, su ve sevgi verecek insanlara zarar vermesi olanaksızdır. Bir köpek mama verenin elinden zarar vermemek adına, yalayarak mamayı almaktadır. Bunun sebebi karşısındaki kişinin eline zarar vermeme içgüdüsüdür. Köpekler ve kediler insan dostu canlılardı ve zarar verme durumları ancak kendilerini ölüm tehdidi aldıklarında gerçekleşecektir.

Canlılar Hediyelik Eşya Değil!

Sokak köpeklerine yakından baktığınızda, yaşantılarına girdiğinizde ve biraz da meraklısıysanız türlerini incelediğinizde aslında aralarında, bugün petshoplarda satılan köpek türlerinin de aralarında olduklarını göreceksiniz. Özellikle son yıllarda artan hediye trendleri arasında canlı hayvanlarda girmektedir. Bu hediyeler içerisinde en çok köpekler kullanılmaktadır. Yavruluklarında sevimli ve bakımı daha kolay olan dostlarımız, büyümeye başladıklarında ve sahiplerinin sorumluluklarının da artmasıyla bakımı zorlaşmaktadır. Bir canlıya bakabilecek yetenekte ve sorumlulukta olmayan kişilere verilen bu hediyelerin sonu oldukça acı bitmektedir. Bakımını üstelenemeyen ve bu sorumluluğun altına giremeyen kişiler, hayvanları sokağa ya da barınağa terk etmektedir. Sokaktaki acımasız ve sert yaşama adapte olamayan bu hayvanlar soğuktan ve açıktan ölmektedir. Çünkü yavruluktan yetişkinliğe kadar, avlanmayı öğrenmeyen, önüne mama konulan canlıların, doğadaki sert koşullarda avlanamaması ve gıda bulamaması nedeniyle, sonucu ölüm olan olaylar yaşanmaktadır. Bir diğer sorun ise barınaklardır. Peki barınaklara köpekleri terk etmek doğru mu?

Barınaklar Doğru Bir Seçenek Mi?

Günümüzde barınaklardaki hayvan sayısı her geçen gün artmaktadır. Artan hayvan sayısı ile barınaklardaki koşullar kötüleşmektedir. Barınaklar birçok sokak hayvanı için ölüm anlamına gelmektedir. Hayvanların dar alanlarda bir arada yaşaması sonucu birbirlerine bulaştırdıkları hastalıklar nedeniyle ölme ihtimalleri oldukça fazladır. Yeterli besin olmaması durumunda hayvanlar yine ölebilir. Tek tek beslenme yapılmadığı için hayvanlar yemek yüzünden kavga edebilir ve güçsüz olanlar hayatta kalamayabilir. Sokaktaki serbest dolaşan köpeklere oranla, daha iyi şartlar altında bakılsalar da sevgiye aç, özgürlükleri kısıtlı olan bu hayvanların mutlu olmasını beklemek mantıklı olmayacaktır. Özellikle sosyal bir canlı olan köpeklerin, insanlar ile iletişim kurma ihtiyacı bu alanlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır. Bu sebeple barınaklara terk edeceğiniz canlıların yaşam kaliteli oldukça düşecektir. Herhangi bir sebepten dolayı, evcil hayvanınıza bakamıyorsanız, sokağa terk etmek ya da barınağa bırakmak yerine, bu hayvanınız için sahiplendirmeyi deneyebilirsiniz. Sosyal medya mecralarında bulunan gruplar üzerinden, hayvanınızı ücretsiz olarak sahiplendirmek isterseniz, birçok talep eden olacağına emin olabilirsiniz.

Sokak Hayvanları İçin Bilmeniz Gerekenler

  • İBB Veteriner hizmetleri, sokak hayvanları için tamamen ücretsiz veterinerlik hizmeti vermektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alo 153 hattı arandığında, İstanbul genelinde, 7 gün 24 saat nöbetçi ekibiyle, yaralı ve tedaviye muhtaç sahipsiz hayvanlar alınmakta ve sonrasında tedavileri yapılmaktadır.
  • Sokak Köpeklerinin kulaklarındaki küpe nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğünce kısırlaştırılmış köpeklere küpe işaretleyici olarak takılmaktadır. Bu işaret dış bakıda hayvanın kısırlaştırıldığını, kuduz aşılarının yapıldığını, mikroçip takılıp kayıt altına alındığını ifade etmektedir.

  • Araba Çarpan Sokak Köpeğine Acil Müdahale

Alo 153 Beyaz Masa’yı arayarak; olay yerinin adresini ve hayvanın yanında bulunan kişinin iletişim bilgilerini verdiğiniz takdirde, 7 gün 24 saat nöbetçi ekip ile, yaralı ve tedaviye muhtaç sokak hayvanları alınmakta ve sonrasında tedavileri yapılmaktadır.

  • Kapınızın Önüne Mama ve Su Koyun

Sokak hayvanları için elinizden geleni yapabilmek adına düzenli olarak kapınızın önüne temiz su ve mama koyun.

  • Sokak Hayvanları Sahiplenmek

Bir canlı sahiplenmek istiyorsanız, doğru davranış satın almak değil, sahiplenmek olacaktır. Sokaktaki bir canı kurtarmak ve hayatınızı paylaşmak yapılabilecek en doğru davranış olacaktır. Sokaktaki canlıları sahiplenmek ve insanları bu davranışa teşvik etmek en önemli sorumluluklar arasında yer alacak.

  • Sokak Hayvanlarına Sevgi Göstermek

Sokaktaki hayvanlara sevgi göstermek, onlardan korkmamak ve onları anlamak, yaşantılarına yapacağımız önemli dokunuşlar arasında yer alacaktır.

Köpekler ile İlgili Çok Merak Edilenler

Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

Köpekler türlerine göre değişiklik gösterse de ortalama yaşam süreleri 10 – 15 yıldır.

Köpekler Kaç Saat Uyur?

Köpekler 12 ile 14 saat uyur. Ancak bu yaşam koşullarına göre değişiklik gösterecektir. Evde bakılan ve fiziksel aktivite gerçekleştirmeyen köpeklerin uyuma süresi yorulmadıkları için azalacaktır. Aksi takdirde kendisini tehdit altında hisseden köpekler de uyuma süresi kısalacaktır.

Köpekler Üşür Mü?

Köpeğin türü Sibirya kurdu ya da Sivas kangalı gibi soğuk havalara dayanıklı bir tür değilse, üşür. Sokak köpekleri de üşür. Bu sebeple köpek kulübeleri onların üşümemeleri için oldukça önemlidir.

Köpekler Neden Ulur?

Köpeğiniz sıkıntıdan uluyabilir. Sahibinin onu terk edeceği stresi ile uluyabilir. Ya da ezan ve araba seslerine karşı da köpekler ulur. Köpeklerin yüksek seslere karşı verdiği tepkimedir.

Köpeklerin Görüş Açısı

Köpeklerin görüş açısı 200 dereceye kadar geniştir. Bu insanlarda 180 derecedir. Üstelik köpekler siyah beyaz görmez. Renk skalası insanın görüşü kadar zengin değildir.

Sokak Köpekleri Ne Yer?

Köpek mamaları sokak köpekleri için en doğru seçenektir. Ancak et, etli kemik, tavuk seçenekleri de sokak köpekleri için oldukça yararlı yiyeceklerin başında gelecektir. Tatlı ve şekerli yiyeceklerin köpeklere kesinlikle verilmemesi gerekmektedir.

Köpekler için Zararlı Yiyecekler

Köpekler için zararlı yiyeceklerin başında şekerli gıdalar gelmektedir. Şeker, dondurma çikolata köpekler için zararlıdır. Bunun yanı sıra soğan ve sarımsak tüketimi de köpekler için zararlıdır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.