Yüksek Tavanlı Salonlarda Sarkıtlı Klasik Avizeler ile Şık Yaşam Alanları

Yüksek Tavanlı Salonlarda Sarkıtlı Klasik Avizeler ile Şık Yaşam Alanları

Modern dünyada avize seçimleri evin genel tarzını oluşturuyor. Her tarz ev için özel olarak yeniden tasarlanan avizeler arasında en çok tercih edilen tarzlardan birisi olan klasik tarzın sarkıtlı klasik avize modelleri ile her ev kendi dekorasyonunu tamamlıyor. Avizeler denince çoğu kişinin aklına görkem, lüks, kristal ve parıltı gelmekte ancak modern dünyada avizeler daha minimal ve kolay ulaşılabilir oluyor. Daha gösterişli daha şık avize isteyenler için özel olarak üretim yapan birçok yer de bulunmakta. Evin kişisel tarzını yansıtan avizeler özellikle salonlarda bütünlük oluşturuyor.

Genel aydınlatma için harika seçenek olan avizelerin haricinde özel olarak bir alanı aydınlatmak isterseniz de ek aydınlatma seçeneklerini kullanabilirsiniz. Avizeler genel olarak kullanıldığı alana şıklık ve zarafet katarken aynı zamanda gerekli olan ışık miktarını da karşılıyor. Ancak kullanılacak oda için doğru model ve boyutta avize seçmek oldukça önemlidir. Geniş salonlar için avizenizi farklı ışık kaynakları ile desteklerseniz çok daha göz alıcı bir ortam oluşturabilirsiniz. Ancak tek bir avize ile de oda boyutuna ve taban yüksekliğine bağlı olarak odanızı aydınlatabilirsiniz.  Bir avize bulunduğu mekâna hem ışık açısından hem de büyüklük açısından uyum sağlamalıdır. Alanlar olarak büyük olan salonlarda ebat olarak büyük avize tercih edilebilecekken taban yüksekliği standarttın üzerinde olan salonlarda ise sarkıtlı klasik avize modelleri tercih edilebilir.

Avize Asarken Dikkat Edilmesi Gereken Ölçüler

Avizenin altından yürüyeceğimiz şekilde tasarlıyorsak odayı avize yerden minimum iki metre yükseklikte olmalıdır. Ancak masamızın üzerine gelecek şekilde yerleştiriyorsak bu oranı değiştirebiliriz. Masanızdan ortalama 80 cm yukarıda olması yeterli olacaktır. Eğer taban ile yer arası yükseklik üç buçuk metrenin üzerinde ise ya avizenin asma yüksekli artırılmalı ya da sarkıtlı avize modelleri tercih edilmelidir. Ancak bunun tersi bir salona sahipseniz o zamanda aydınlatmayı tavan armatürleri ile desteklemelisiniz.

Bunun yanı sıra avizenin üzerinde herhangi bir aksesuar veya motif işleme varsa, sağlam bir şekilde sabitlenmesi gereklidir. Tutturma işlemi sağlam olmaz ise, en ufak bir sarsıntıda veya ampulün verdiği sıcaklık ile düşebilir ya da yerinden çıkabilir. Böylesine kötü bir olay ile karşılaşmamak için tercih edilen avizeyi satın almadan önce satış yapan firma ile güvenlik önlemleri hakkında konuşabilirsiniz.

Salonların şık görüntüsünü desteklemek için önemli olan avizeyi asma çizelgeleri sayesinde evler de görünmez kazalarda önleniyor. Bu sayede daha sağlıklı ortamlar oluşturuluyor.

Aydınlatmanın Baş Kahramanları

Ev içinde her alanda farklı aydınlatma seçeneği kullanılabilir. Salonlarda ise ana aydınlatma avize olmalıdır. Bunun sebebi ise yalnızca doğru bir aydınlatma için değil aynı zamanda şık ve modern dekorasyonu tamamlamak için avize kullanımı oldukça önemlidir. Tüm dekorasyon stillerinde en önemli nokta bütünsel bir ahenk yakalamaktır. Özellikle salon içinde bu ahengi yakalamak oldukça önemlidir. Salon içinde kullanılan mobilyaların, perdelerin, halıların, lambanın ve tüm duvar aksesuarlarının aynı tarza sahip olması bütünsellik oluşması için oldukça önemlidir. Farklı tarzlarda tasarlanan mobilya ile avizeyi aynı ortamda kullanamazsınız. Bu oluşturulmak istenilen şık ve asil görüntüyü zedeleyecektir. Doğru avize seçimi ile salonlar çok daha şık görünecektir. Sarkıtlı klasik avizeler ile tamamlanan salonlar da klasik mobilyalar ile birleştiriliyor ve dekorasyonlar tamamlanıyor. Yüksek tavanlı evlerde daha sık karşılaştığımız bu avize modellerini tercih edilirse özel olarak boyutlandırılarak istenilen her mekana da takılabileceğini unutmamak gerekir.  Evlerimizde keyifli zaman geçirmek için dekorasyonun şık ve zarif olması gerekiyor. 
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.