Toplantı Odalarının Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Toplantı Odalarının Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Toplantı odalarının dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? bilgi alışverişinin en üst düzeyde olduğu ve bu sebeple yüksek konsantrasyonu destekleyecek şekilde tasarlanması gereken mekânlardır. Özellikle, çalışan verimliliği ve yaratıcılığının artması için, toplantı odaları tüm teknik ve pratik donanımları bir arada barındırmalıdır. Her ofiste en az bir tane olması gereken toplantı odası, daha büyük çaplı işyerlerinde katılımcı sayısı ve toplantı konseptine göre birden fazla sayıda ve farklı özelliklerde bulunabilir. Toplantı odalarını dekore ederken, göz önünde bulundurmanız gereken alan, şirketin sektörü, genelde yapılan toplantıların konsepti ve katılımcı sayısı gibi değişkenler, seçilecek mobilya, renk, aydınlatma ve aksesuarları doğrudan etkilemektedir. Günümüzde, ofisin genel tasarımı kadar önem taşıyan toplantı odalarının dekorasyonu için faydalı ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Toplantı odalarının dekorasyonundaki en önemli mobilya, toplantı masası ve sandalyelerdir. Günümüzün modern toplantı masaları son derece fonksiyonel ve teknolojik donanımlarla tasarlandığı için çalışanlara kolaylık sağlayacak çeşitli detaylar barındırmaktadır. Örneğin, masa üzerinde kapaklı elektrik kanalı, çalışanların tüm elektrikli ekipmanlarını çalıştırmak ve şarj etmeleri için kolaylık sağlamaktadır. Teknik avantajlar dışında, toplantı odanızdaki alanı daha verimli ve çok yönlü kullanmak isteyenler için, İç içe ve simetrik ayakların üzerine katlanabilir kapaklar ile tasarlanan toplantı masaları, katılımcı sayısına göre ayarlanarak, hem kalabalık hem de daha az katılımcısı olan toplantılar için kullanıma uygundur. Toplantı sandalyeleri de en az masa kadar önem taşımaktadır. Uzun saatler süren toplantılarda, katılımcıların ergonomik konforu için, özellikle ortopedik tasarımlı, deri olmayan, file gibi hava geçiren kumaşların kullanıldığı, istenilen yükseklik, yön ve uzaklığa göre ayarlanabilen sandalyeler tercih edilmesi, toplantı odanızın dekorasyonunu temelden etkileyecek bir noktadır.

Masa ve sandalye dışında, görüntü sistemini oluşturan öğelerden dokunmatik ekran, projeksiyon ve perde, ses sistemini oluşturan mikrofon, hoparlör ve çoklu aramaya imkan veren telekonferansa elverişli telefon çeşitleri de diğer öneli ekipmanlar arasında yer almaktadır. Aydınlatma ve havalandırma da, katılımcıların konforunu doğrudan etkileyen önemli konulardandır. Toplantı odasındaki yetersiz ya da aşırı aydınlatma katılımcıların konsantrasyonunu olumsuz etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Toplantı odalarında zaman zaman yapılan sunumlara göre ayarlanabilen aydınlatma sistemi, toplantı odasının fonksiyonelliğini arttıracaktır. Aynı şekilde, odanın her alanına eşit derecede ulaşan bir havalandırma sistemi de katılımcıların toplantı süresince dikkatlerini ve katılımlarını da arttıran bir diğer önemli öğedir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm öğeler standart bir toplantı odasında olması gereken temel detayları içermektedir. Ancak, günümüzde şirketler, daha modern ve yaratıcı toplantı odaları ile hem kurumsal kimliklerini sergileyip pekiştirmek, hem de katılımcıların kendilerini ayrıcalıklı bir ortamda hissetmelerini sağlamayı amaçlamaktadırlar. Bu sebeple, temel öğelerin yanı sıra, kullanılan renk ve aksesuarlara da fazlasıyla önem verilen toplantı odaları gün geçtikçe artmakta. Şirket ya da kurumun logosundaki renklerin kullanıldığı bir toplantı odası, katılımcılar üzerinde aidiyet duygusunu arttırmaktadır. Dikkat dağıtmamak için duvarlarda açık tonların kullanıldığı odalarda bile, zemin, tavan ve aksesuarlar mutlaka renkli tercih edilerek ortamın daha dinamik bir atmosfere sahip olması sağlanmaktadır.

Toplantı odaları sıkıcı ve resmi yerler olmak zorunda değiller. Kullanılacak masa ve duvar aksesuarları ile katılımcıların göz zevkine hitap eden toplantı odaları, katılımcılara hoş bir ortam vaat etmektedir. Duvarlarda, kurum ya da şirketin geçmişinden fotoğraflar ya da kurum kimliğini sembolik de olsa yansıtan tablolar, katılımcıların stresli toplantılarda daha iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır. Masa üzerinde dikkat dağıtmayacak ancak estetik bir görünüm sağlayacak birkaç obje de, odanın niteliğini arttıracaktır.

Ofis mobilyaları seçerken unutmamanız gerekenleri paylaştığımız bu blog makalemizi şimdi keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.