Sürgülü Kapıların Çocuk Odalarında Kullanılma Nedeni Nedir?

Sürgülü Kapıların Çocuk Odalarında Kullanılma Nedeni Nedir?

Sürgülü kapı modelleri evlerde alandan tasarruf sağlamak için kullanılır, üstelik şık birer görüntü de oluştururlar. İster odaları birbirinden ayırmak için olsun isterse de geniş dolaplarda, kanat açıklığı nedeniyle kaybedilen alan sorunu sürgülü kapılarda olmaz.

Çocuk odalarında kullanılmasının ise birçok sebebi vardır. Ebeveynler çocuklarına son derece önem verir. Onun sağlığı ve iyiliği için her türlü fedakarlığa hazırdırlar. Sürgülü kapı olmasının nedenlerinde bir tanesi normal kapı modellerine göre daha güvenli olmasıdır. Kaydırarak açılması sayesinde çocukların elini istemeden sıkıştırmasının önüne geçilinebilinir. Örneğin yürümeyi daha yeni öğrenmiş bir çocuğun sağı solu belli olmaz. Adımlarını dengeli atabilmesini daha tam kavrayamadığından sıkça yere düşebilir, sallanabilir. Bu sebeple sürekli bir yerlerden destek alması gerekebiliyor. Bu bir kapı olabilir, bir duvar olabilir veya bir mobilya olabilir. Fakat kapıya yaslanması kapı açıkken oldukça tehlikeli olabilir. Çünkü çocuk kapıya elini attığında kapının kapanabileceği ihtimalini düşünemez. Bu nedenle kapıya elini dayadığında kapı hızla kapanırken kendisini yaralayabilme ihtimali oldukça yüksektir. Elini sıkıştırabilir veya dengesi bozulduktan sonra sağlığını tehdit edebilecek şekilde düşerek yaralanabilir. Sürgülü kapı bu yüzden çocuk odası kapıları arasında en güvenli olan seçenektir. Kaydırarak açılması sebebiyle bir çocuğun kapatabilmesi pek mümkün değildir. Bu sayede annelerimizin içi daha rahat olacaktır.

Sürgülü kapı aynı zamanda birbirine çok yakın iki odayı birbirinden ayırabilme özelliğine sahiptir. Bu da anne ile çocuk odası arasında neden bu kadar tercih edilmesi gerektiğini açıklıyor. Yürümeyi bile öğrenememiş bir çocuğun annesi üzerindeki sorumlulukları büyüktür. Çocuğun küçük olması sebebiyle annesinin her an yanında olması gerekebilir. Ağlamasını duyacak yakınlıkta olması, ihtiyaçlarını her an karşılabileyecek yakınlıkta olması gerekir. Bu yüzden anne çocuğunu odasında bırakmaktan ve sesini duyamayacağını düşündüğünden çocuğunu sürekli yanında tutmak isteyebilir. Fakat iki duvar arasını ayırabilecek sürgülü kapı çeşitleri sayesinde ona hem çok yakın olabilir aynı zamanda sesini duyabilir. Kolay kullanımı ve az hacim kaplayan tarzı sebebiyle annelerin listelerinde baş sıralarda olmayı hak eden bu şık sürgülü kapı modellerini tercih edebilmemiz oldukçta muhtemeldir.

Tabi sadece sürgülü kapı olması yeterli değildir. Aynı zamanda şık bir görünüm olması da önemlidir. Evin görünümünü kötü etkilemeyecek şık ve modern bir kapı modeli olması dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Çocuk odası kapı modelleri içerisinde bir çok seçenek mevcuttur. Bu sayede evimize en uygun, sırıtmayacak dekorasyonu seçmeliyiz.

Küçük Detayların Büyük Etkileri

Hayat her zaman detaylarda gizlidir. Nasıl ki evinize dışarıdan girerken ilk göze batan dış kapınız ise evinizin içine girildiğinde bu bütünlüğü sağlayan ve ev dekorasyonu içerisinde ilk dikkat çeken iç mekân kapılarıdır. Bu sebeple klasik kapı modelleri seçilirken özenle ve dikkatle haraket edilmelidir. İç mekân kapıları, odalar arasındaki kısıtlamaları sağlamaktadır. Yani her odadaki kişilerin özgürce ve rahat hareket etmeleri iç mekân kapıları sayesinde olmaktadır. Kapılar bir evin dekorasyonundaki son halka, tamamlayıcı unsurdur. Bu sebeple evin iç dekorasyonu sağlanırken kapılarda bu maddeler arasında yerini almalıdır. Şık olmasına özen gösterilmeli, kenara atılmamalı ve es geçilmemelidir. Alan olarak küçük mekânlarda ortamın daha ferah ve aydınlık görünmesi adına açık renklerde kapılar tercih edilmesi en uygun olanıdır. Açık renkli kapılar lekeyi çabuk göstermesine rağmen evin ferah, estetik ve güzel görünmesini sağladığı için yinede tercih sırasında bireyler için en üst sıralarda yerini almaktadır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.