Sıklıkla Yapılan Dekorasyon Hataları

Sıklıkla Yapılan Dekorasyon Hataları

Ev dekorasoynunda sıklıklla yapılan dekorasyon hataları nelerdir? Günümüzde dekorasyonda yapılan yanlışlar nedeniyle, çok güzel bir görüntüye kavuşma ihtimali olan mekanlar maalesef kötü bir imaja bürünüyor. Bunun nedeni de dekor sırasında yapılan yanlışlar. Hepimiz yaşam alanlarımızı kendi zevklerimiz doğrultusunda şekillendirmek isteriz. Yapacağımız doğru seçimlerle evimizi sıcak ve ferah bir ortam haline getirmemiz mümkün. Peki bunu nasıl başarabiliriz? Hangi dekorasyon hatalarına dikkat etmemiz gerekiyor?

Evin odalarını yanlış renklere boyamak: Odaların renkleri doğru seçilmediği takdirde evin tüm havasını kaçıracaktır. Renk seçimi yaparken mutlaka ilgili odada kullanılacak mobilyalar da düşünülmelidir. Renk seçimi sırasında birbirine aşırı zıt renkler ya da birbirine aşırı yakın tonlar kullanmak yapılan en büyük hatalardandır. Bu hata evin boğucu bir hale gelmesine neden olabilir. Bununla beraber oda içerisinde birden fazla renk kullanmak da dekorasyon yanlışları arasında yerini almaktadır.

Halı ve perde seçimini yanlış yapmak: Perde ve halılar mutlaka evin geri kalan eşyaları ile uyum içerisinde olmalıdır. Perdeleri yanlış asmak, odanın büyüklüğüne göre perde seçememek, uzun ya da kısa perde seçiminde yapılan hatalar evin imajını olumsuz anlamda değiştirecektir. Bununla beraber halı seçiminde de renk uyumu sorunları yaşanabilmektedir. Mutlaka odanın rengi ve mobilyaların rengiyle uyum içerisinde halılar seçmek gerekir.

Gereksiz eşya kullanmak: Kusursuz bir dekorasyon hayal ediyorsanız, eşyalarınızın çok olmamasına dikkat etmelisiniz. Çok fazla eşya gereksiz detay demek, bu da insanların gözünü yoran etmenlerden. Bu nedenle sadelik olarak tanımlanan minimalizm akımı kullanabilirsiniz. Minimalizm son zamanların en büyük modası ve ev dekorasyonunda da sıklıkla tercih ediliyor.

Yanlış aydınlatma seçimleri: Mekanın kusursuz bir görünüm sergilemesini sağlayan ve son rötuş olarak adlandırabileceğimiz aydınlatma konusunda da sıklıkla hatalar yapılabilmektedir. Odalarda yanlış renklerde ve odayı ya çok aydınlatan ya da az aydınlatan aydınlatma seçimleri, hatalı bir dekorasyona sebebiyet verebiliyor.

Duvara dayalı mobilyalar: Yanlış yapılan dekorasyonlar denildiği zaman akla gelen bir diğer hata ise mobilyaları duvara dayamak. Odanın orta kısmını açma amacıyla yapılan bu eylem, mekanın orta kısmının gereksiz derecede boş görünmesine neden oluyor. Bu da dekorasyonu kötü gösteriyor.

Fazla asimetrik düzen kullanmak: Asimetri son zamanların favori trendlerinden olsa da fazlası dekorasyonun çirkin görünmesine sebebiyet veriyor. Bu nedenle asimetriyi odalarda abartıya kaçmayacak şekilde kullanmak şart. Örneğin salondaki kitaplığınızı odaya asimetrik bir şekilde yerleştirebilirsiniz ama bununla beraber başka parçaları asimetrik yerleştirmemelisiniz.

Baş köşeye yerleştirilen televizyon: Salonda genellikle televizyonu baş köşeye yerleştiririz. Ama bu dilediğimizce dekorasyon yapmamıza engel olur. Bununla beraber televizyon için seçtiğimiz yaşam ünitesinin de sadece ve küçük olmasına dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde odayı boğabiliriz.

Tabloları yanlış asmak: Dekorasyonda yapılan hatalar arasında bulunan bir diğer şey de tabloları yanlış asmak. Tabloları fazla yukarı ya da fazla aşağı asmak, odanın bütün güzel görüntüsünü bozacaktır.

Plansız dekorasyon: Plan yapmadan dekorasyona başlamak, dekorasyonun birçok hata barındırmasına neden olur. Plansız yapılan alışverişler, eve uyum sağlaması zor eşyalara neden olur. Bu nedenle evinizi eksiksiz ve estetik bir biçimde dekore etmek istiyorsanız mutlaka önceden planlamanızı yapmalısınız.

Ev dekorasyonu, evin bütün albenisini ortaya koyan önemli bir eylemdir. Bu nedenle dekorasyon yanlışları konusunda dikkatli olmak gerekir. Dekorasyon sırasında üzerinde duracağınız her bir küçük detay emin olun evinizin ya da ofisinizin daha harika görünmesini sağlayacaktır. Evin içerisindeki uyumu yakalamak sizin elinizde. Bu nedenle iyi bir planlama ile iyi bir dekorasyona adım atmalısınız.

Ev dekorasyonunuzda uygulayacağınız fikirleri keşfedeceğiniz blogumuzu keşfetmek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.