Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik dekorasyon nedir ve yaşam alanlarına nasıl adapte edilir? Lüks yaşam alanlarında etkileyici bir konsept oluşturmak adına farklı dekorasyon ve sanat akımları yaşam alanlarına adapte edilmektedir. Rustik dekorasyon da yaşam alanlarında sıkça kullanılan sanat akımı olarak kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Bu sanat akımına ve dekorasyon tarzına uygun mobilya, aksesuar ve bu mobilyaların mükemmel bir uyum eşliğinde nasıl kullanacağını keşfedin. Mükemmel önerilerimize değinmeden önce, rüstik dekorasyonun ne olduğuna tarihine ve yaşam alanlarına nasıl adapte edilebileceğine değineceğiz.

Rustik Dekorasyon Akımı

Şehir hayatının yoğunlaşması ile birlikte beton ve binaların arasına sıkışan insanın doğaya olan özlemi her geçen gün artmaktadır. Üstelik yaşam alanlarında azalan yeşil alan, ağaç ve toprağa hasret ve özlem duyan insanlar yaşam alanlarında bu rahatlamanın izlerini rüstik dekorasyon ile yaşatmaya çalışıyor. Bu doğal izlerin içerisinde, doğal ahşap ana temayken, doğal taşlar, mermerler, doğada bulunan renk tonları gibi farklı mobilyaları da tercih edebilirsiniz.

Rustik dekorasyon akımı son yıllarda artmakta ve birçok yaşam alanlarında Rustik dekorasyon doğallığı vurgulayan konsept olarak karşımıza çıkmaktadır. Rustik tarzda bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız, doğal tarzda ahşap malzemeler ya da bu tasarıma sahip mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bu mobilyalar tamamen doğal ağaç kütüğü, saf ağaç ya da odun gibi malzemeler olabilir. Ya da doğal bir ahşap kullanmak yerine doğadaki bu natürel renkleri de tercih edebilirsiniz. Toprak renk tonlarının hâkim olduğu mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Ancak rüstik bir dekorasyon oluşturmak istiyorsanız yaşam alanlarınızda canlı ev bitkilerine yer vermeyi deneyebilirsiniz. Kesinlikle konseptiniz ve ev tasarımınız ile tam uyum sağlayacak onlarca ev bitkisi içerisinden size özel ve dekorasyonunuza yakışacak yapıda bir ev bitkisi bulabilirsiniz.

Rustik bir dekorasyon oluşturabilmek için doğanın izlerini yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz. Örneğin tamamen ahşaptan veya ağaçtan oluşturulmuş bir masayı mutfağınızda tercih edebilirken, salonlarınızda da doğanın renklerinin hâkim olduğu toprak rengini kullanabilirsiniz.

Rustik Dekorasyon Uygularken Dikkat Edilecekler

Rustik dekorasyon tarzını uygulamak istediğiniz yaşam alanınızda mükemmel konsepti oluşturmak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Tercih ettiğiniz mobilyaların koyu renklerde olması ile iç karartıcı ve sıkıcı bir konsept oluşturmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Genellikle kahverengi ve tonlarını kullanarak rüstik tarz dekorasyon oluşturmayı hedefleyebilirsiniz, ancak bu koyu renkleri mobilyalarınızın kumaşlarında açık renkler tercih ederek koyu renk konseptini yumuşatabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızda tercih edeceğiniz mobilyalar genellikle boyalı, cilalı ve işlenmiş bir şekilde kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Ancak rustik dekorasyon tarzında mobilyaların ağaçlarının ham hali daha fazla gözükmesi gerekmektedir. Bu sebeple daha az işlenmiş mobilyaları tercih edebilirsiniz.

Mobilyalarınızı seçerken tercih edeceğiniz ağaç türü de önemli olacaktır. Genellikle ceviz, akağaç ve meşe ağaçlarının tercih edilmesi doğru bir seçim olabilir.

Kahverengi tonlarının hâkim olduğu yaşam alanlarınızda dekorasyon tamamlayıcı mobilyaları seçerken renk çeşitliliğini de sağlamanız gerekmektedir. Tüm mobilyaların ve dekorasyon ürünlerinin aynı renk tonlarında olması tekdüze bir tasarım olarak karşınıza çıkacağından farklı renk tonlarını da yaşam alanlarınıza serpiştirmeniz gerekecektir. Kahverengi ile mükemmel uyumu sağlayan, renklerin başında beyaz rengi ve turuncu rengi gelmektedir. Bu sebeple dekorasyonunuzu tamamlayan diğer mobilya ve aksesuar ürünlerini beyaz renk tonlarında olmasına dikkat etmelisiniz.

Yaşam alanlarınızda tercih etmek istediniz dekorasyon tarzı her ne olursa olsun özgün olmasına ve size özel olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yaşam alanlarınızın bir diğerinin kopyası olmasının önüne geçmek için özgün bir dekorasyon oluşturmak için yeni fikirleri siz keşfetmelisiniz.

İlgi çekici ve beğenilen yaşam alanları oluşturmak için pinterest ev dekorsayonu fikirleri araştırıyorsanız, sizler için hazırladığımız pinteressteki evlere ulaşmak için tüyolar yazımızı mutlaka inceleyin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.