Şark Köşesi Dekorasyon Fikirleri

Şark Köşesi Dekorasyon Fikirleri

Modern dekorasyon tarzını benimseyen ama yine de doğunun; daha doğrusu özellikle de Anadolu’nun çizgilerini evinin bir köşesinde yansıtmak isteyenler çareyi şark köşeleri ya da şark odaları hazırlamakta buluyor. Böylelikle evin içinde hem farklı bir atmosfer sağlamak hem de geleneksel çizgilerden kopmamak mümkün oluyor. Geleneklerinden kopamayanlar için etkili bir yöntem olan şark köşesi, misafirlerini farklı bir ortamda ağırlamak isteyenler için de ideal bir dekorasyon fikri olarak karşımıza çıkıyor.

Arapça bir kelime olan şark, doğu anlamına geliyor. Ancak söz konusu doğu çizgilerini taşıyan bir dekorasyon olunca şark köşesinden daha çok Orta Doğu ve Arap Yarımadası esintilerini anlamamız gerekiyor. Bizim kültürümüzde ise Anadolu esintilerini evimize taşımamız anlamına geliyor. Peki, evde şark köşesi nasıl hazırlanıyor?

Kilimler, etnik desenli kumaşlar ve perdeler, minderler, sedirler, bakır eşyalar… İşte şark köşesi mobilyaları arasında olmaz olmazlar bunlar… Özellikle Anadolu kültürünün evlerdeki yansıması şeklinde karşımıza çıkan bu dekorasyon stili, modern evlerde ve büyükşehirlerde geleneklerinden kopamayanların özel alanlarında yer buluyor. İşte şark köşesi mobilyaları ve püf noktaları!

Sedirsiz olmaz!

Eğer evinizde bir şark köşesi kurgulayacaksanız sedirsiz ya da en azından divansız bunu yapamayacağınızı bilmelisiniz. Şark köşesi mobilya takımlarına göz atarken muhakkak sedirleri kullanmalısınız. Sedirler ahşap baza ve etnik desenli kumaşlardan oluşuyor ya da kilim desenli minderler de bu alanların vazgeçilmez eşyaları arasında yer alabiliyor. Genel olarak L ve U şeklinde yerleştirilen sedirlerle, alan içindeki herkesin birbirini görmesi ve keyifli bir sohbet ortamının oluşması amaçlanıyor. Şark köşesi mobilyalarının neden yere yakın olduğuna gelirsek; bu da Anadolu kültüründeki yer sofrası ritüelinden geliyor.

Halı ve kilimler gelenekselin sembolü

Evinizde Anadolu’nun geleneksel atmosferini yansıtmak istiyorsanız el dokuması halılar ve yöresel kilimler kullanmalısınız. Şark köşesinde modern çizgilerden kaçınmalısınız. Bir şark köşesinde modern halılar ya da perdeler kullanırsanız orada şarka dair bir dekorasyon stilinden söz etmeniz de mümkün olmaz. Karmaşık bir ortamın ötesine geçmemiş olursunuz. Şark köşelerinde kilimlerin duvarlara da asılabildiğini hatırlatalım.

Bakır aksesuarlar…

Bildiğiniz gibi, bakır mutfak eşyaları özellikle Anadolu kültüründe ve doğu illerimizde mutfaklarda en çok kullanılan ürünler… Plastik henüz mutfaklara girmemişken her şey bakırdan üretiliyordu. Bakır cezvelerden pişirilen Türk kahvesinin tadının bir başka olması gibi geçmişte yemekler de bakır tencerelerde ve sahanlarda hazırlanıyordu. Yer sofraları bakır sinilerden oluşuyor, su ve ayran gibi içecekler bakraçlardan içiliyordu. Hal böyle olunca şark köşelerinde aksesuar olarak bakır eşyalar ile karşılamamız da oldukça normal bir durum. Hatta dekorasyon açısından bir olmazsa olmazın da bakır eşyalar diyebiliriz.

Sedef işlemeler!

Şark köşesi mobilyaları arasında sedef işlemeli ahşap eşyalar öne çıkıyor. Sedefin zarafeti, ahşabın sıcaklığı el işlemesi ürünlerde kurguladığınız ortama ayrı bir ahenk getiriyor. Anadolu motiflerinin kullanıldığı ama karmaşık desenlerden ziyade geometrik desenlerin yer bulduğu sedef işçiliği eşyalarla, ortamda bir sentez oluşturmanız da mümkün oluyor.

Duvarda bağlama!

Şark köşesi hazırlayıp da Anadolu kültürünü temsil eden türkülere gönderme yapmamak olur mu? Elbette olmaz! Bunun için duvarlara bağlama ve ut gibi sazları asmayı unutmayın. Bu tür unsurlar dekoratif amaçlı kullanılsa da genel olarak Anadolu’da sıra gecelerinde bağlama çalınıp türkü söylenmesi geleneğinden geliyor. Bu gelenek Anadolu’nun Doğu ve Güneydoğu illerinde hala devam ediyor.

Şark Köşesi Mobilya Fiyatları

Şark köşesi mobilya fiyatları kullanacağınız alana, seçeceğiniz mobilya takımına ve aksesuarlara göre değişiyor. Daha maliyetsiz bir şark köşesi hazırlamak için öncelikle iyi araştırmalısınız. Ancak kaliteden de ödün vermemeniz gerekiyor ki satın aldığınız mobilyaları uzun yıllar kullanabilin. Bakır eşyaları ve aksesuarları genel olarak antika çarşılarında bulabilirsiniz. Geleneksel çarşı ve pazarlarda da bu tarz ürünleri daha uygun fiyatlarla bulmanız mümkün.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.