İhtişamlı Yaşam Alanlarında Şık Mermer Döşemeleri Keşfedin

İhtişamlı Yaşam Alanlarında Şık Mermer Döşemeleri Keşfedin

Doğal malzeme olan mermer hem şık hem de lüks ortamlar kurgulamak için en ideal malzemelerden biri. Lüks mermer döşemelerle evinizde mükemmel bir görünüm sağlayabilir ve hem daha hijyenik hem de daha elit bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Dekorasyonda ihtişamın da önemli temsilcilerinden biri olan mermer zemin döşemeler doğallığı ve şıklığı garanti ediyor.

Mermer zemin döşeme, doğru tasarımlarla buluştuğu zaman özellikle de mutfak ve banyolarda son derece estetik bir görünüm sağlıyor. Hem rahat kullanımı hem de doğal desenleriyle mermer zemin döşemeleri evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Kireçtaşının sıcaklık ve basınca maruz kalmasıyla oluşan metamorfik bir kaya taşı olan mermer dayanıklı ve uzun ömürlü olması gibi özellikleriyle binlerce yıldır hayatın içinde ve çok uzun zamandır da ev dekorasyonunda kullanılıyor.

Temiz ve şık görünümüyle yaşam alanlarında tercih edilen mermer, banyo ve mutfakların daha ferah ve geniş görünmesini de sağlayan özel bir malzeme. Özellikle dar olan banyolarda mermer zemin döşeme kullanmak eviniz için en doğru tercih… Üstelik çeşitli renk ve desenlerde mermer uygulamalarla dekorasyon zevkinizi istediğiniz gibi yansıtabiliyorsunuz. Banyonuzun tarzı ne olursa olsun mermer döşemeler her tarza uyum sağlıyor. Su geçirmezlik özelliğiyle mermer, ıslak zeminlerde her geçen gün tercih edilirliğini arttırıyor. Zamansız bir malzeme olması ve doğal dokusuyla dekorasyona zenginlik katan mermerin birbirinden farklı türleri de bulunuyor.

Granit Mermer

Klasik ve traverten gibi iki farklı türleri olan granit mermerin sertlik oranı arttıkça çizilme ve darbelere karşı dayanım oranı artıyor. Koyu kahverengiden beje varan farklı tonları bulunan granit mermer zemin döşemelerine çok yakışıyor. Mutfak tezgahlarında da granit mermer kullanımı sıklıkla görülüyor.

Afyon Mermer

Adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’de bulunan bir mermer çeşidi Afyon mermer. Afyon gri ya da Afyon beyaz mermer gibi türleri olan Afyon mermer, lüks yaşam alanları oluşturmak için ideal. Estetik dokusuyla daha karakteristik mekanlar kurgulamak için Afyon mermerin avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Beyaz Mermer

Diğer mermer türlerine göre beyaz mermerler biraz daha maliyetsiz oluyor. Yerli mermer olarak da anılan beyaz mermer, hem düşük bütçeli hem de şık mekanlar kurgulamak isteyenler tarafından daha çok tercih ediliyor. Uygun fiyatlı olması kafaları karıştırmasın, mermer türü ne olursa olsun önemli olan doğru tasarımla buluşması ve malzemeye iyi bakılması…

Mermer Bakımı Nasıl Yapılır?

Mermer zemini korumanın ve bakımını yapmanın bazı püf noktaları var. Bunları bilirseniz ömrü uzun olan mermer malzemeniz dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Güçlü ve sağlam yapısının yanı sıra gözenekli olması kolay lekelenmesine neden olduğundan mermerin düzenli olarak bakımının yapılması gerekiyor. Ancak her mermer türüne de aynı bakım uygulanamıyor. Öncelikle mermerin kükürtlü olup olmadığını bilmelisiniz. İşte mermer bakımının püf noktaları:

  • Doğal mermer çok gözenekli olduğundan herhangi bir sıvı taşa sızdığında ve beklediğinde lekeler oluşuyor. Taze lekeleri çıkarmak için, ılık su ve asidik olmayan deterjan kullanmak yeterli. Mikro fiber bezle hafifçe sildiğiniz zaman lekelerden kurtulabiliyorsunuz.
  • Mermer tezgahınızda inatçı lekeler varsa mermeri suyla nemlendirin ve birkaç damla yüzey temizleyici uygulayın. Sert kıllı fırça ovalayabilirsiniz.
  • Mermere zarar vermek istemiyorsanız kiri ve tozu her zaman temiz ve kuru bir mikro fiber bezle temizlemeniz daha doğru olur.
  • Mermer döşemelerinizde oluşabilecek lekelere karışıklık kristal mermer cilası kullanabilirsiniz.
  • Asidik ürünler doğal mermere zarar verir. Temizlik için limon suyu veya sirke gibi ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız.
  • Mermer üzerinde metal yıkayıcılar kullanmamalısınız.
Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.