Modüler Mutfak Mobilyaları ile Efektif Kullanım Alanları

Modüler Mutfak Mobilyaları ile Efektif Kullanım Alanları

Modüler mutfak mobilyaları, mutfakta sahip olduğunuz alanın büyüklüğü, genişliği ve yüksekliğine ve aynı zamanda ne türde alana ne kadar ihtiyacınız olduğuna göre şekillenebilen, malzeme ve renk açısından da isteğinize göre tasarlanabilen özellikte oldukları için sıklıkla tercih edilmekte ve kişilere tasarım esnasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle ev sahibi kişiler tarafından, mutfaktaki alanı hem yemek hazırlama, hem depolama, hem de yaşam alanı ayırma anlamında en efektif şekilde kullanmak için tercih edilen modüler mutfak mobilyaları kişilerin ihtiyaçlarına cevap verme konusunda çok başarılı bir çözüm niteliğinde. Ayrıca, özel tasarım ile üretilen mutfaklara göre de çok daha ekonomik olan modüler mutfaklar günümüz dünyasında hem pratik hem de dayanıklı olmasıyla mutfak dekorasyonunda ilk sırada gelmekte.

Modüler mutfak mobilyalarınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk konu elbette mutfağınızın ölçüleri ve sizin mutfağınızdan beklentileriniz. Bu iki noktanın kesişimi sonucu tercih edeceğiniz alt ve üst mobilyaları ayrı ayrı da seçebilirsiniz. Örneğin; daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız fakat alanınız yetersizse, tavana yakın bölüme özel olarak tasarlanan kısa dolapları da mobilya seçiminize dâhil edebilirsiniz.

Mutfak mobilyası seçiminde ikinci önemli de konu da malzeme. Hem dolap hem de tezgâh için farklı özelliklere sahip pek çok malzeme bulunmakta olup, değişik fiyat skalasında ürünler bulunmaktadır. Seçeceğiniz en ekonomik malzeme olan suntalam dolaplar, pek çok renk ve desende tasarlanmakla beraber çok uzun ömürlü bir kullanım süresi vaat etmez. İkinci popüler ve ekonomik malzeme olan mdf, suya ve ısıya karşı daha da dayanıklı hale getirilip mdflam şeklinde tasarlanmakta. Fiyatı suntalama göre biraz daha yüksek olsa da, kullanım süresinin daha uzun ömürlü olduğu söylenebilir. Sağlık açısından en çok tavsiye edilen malzemelerden biri olan membran da temizlik kolaylığı ve dayanıklı olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmekte. Ekonomik ancak şık ve göz alıcı bir mutfak dekorasyonu isteyenler için high gloss da farklı renk seçenekleriyle popüler bir malzeme. High glossdan daha dayanıklı ancak daha pahalı olan akrilik, kullanım süresini göz önünde bulunduranlar tarafından tercih edilmekte. Biraz daha kaliteli ve renk alternatifi fazla olan bir malzeme de laminant. Benzer kalitedeki ahşap ve lake modellere göre daha uygun fiyatlı olan laminat modüler mutfak mobilyaları, sadece dolap değil, tezgah üretiminde de sıklıkla kullanılmaktadır. Lake ve masif ahşap malzemeler daha yüksek fiyatlı ve üretim aşaması zaman gerektiren malzemeler olmakla beraber, son derece uzun ömürlü ve şık tasarımla oluşturmaktadır.

Boyut ve malzeme seçimine karar verdikten sonra, renk konusunda karar vermeniz sizi hayallerinizdeki mutfağa bir adım daha yaklaştıracaktır. Eğer mutfağınızda dar bir alana sahipseniz, beyaz ve bej gibi açık renkler tercih ederek ışıktan istifade edip daha ferah bir alan yaratabilirsiniz. Eğer mutfak alanınız son derece geniş ve klasik tarzı tercih ettiğiniz bir dekorasyon stiliniz varsa, koyu renkler ile açık renkleri kombinleyebilir ya da sadece koyu renkler ile ağır ve ihtişamlı bir mutfak tasarımı oluşturabilirsiniz.

İç tasarım anlamında da dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu ise şunlar: Eğer küçük bir mutfağınız varsa, dolaplarda çok daha fazla sayıda raf ve çekmece kullanarak, daha organize bir iç mekâna sahip olabilirsiniz. Böylece daha kullanışlı bir depolama alanına sahip olarak, zamanla eşyalarınıza göre boyutlarını ayarlayabildiğiniz raflarla sorun yaşamadan mutfak eşyalarınızı saklayabilirsiniz. Yine küçük alanlarda kullanacağınız dolap içi aydınlatmalar, daha ferah bir mutfak görünümü sağlayarak alanı genişletecektir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.