Salon Dekorasyonunda Renk Teorisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Salon Dekorasyonunda Renk Teorisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Doğru salon dekorasyonu için her bir eşyanın uyumlu olması ve ev sahibini yansıtması beklenir. Kişiliğinizi ve stilinizi yansıtacak salon dekorasyon fikirleri için kullanılacak olan mobilyalara gereken özeni göstermek ve renk teorisinin kullanımı hakkında fikir edinmek bu nedenle önemli oluyor.

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi hayatın her anında karşımıza çıkabiliyor. Örneğin canlılığı ve tehlikeyi hissettiren kırmızı rengi trafik işaretlerinde, ambulansta ve buna benzer örneklerde görebiliyoruz. Renk teorisinin detaylarını bilmeden bile yatak odasında huzurlu hissetmek için beyaz ve mavi tonlarını tercih edebiliyor, güçlü hissetmek istediğimiz ofis alanlarında siyah gibi baskın tonları kullanabiliyoruz.

Renk Teorisinde Renk Çemberini Tanımak

Ana renkler, ara renkler ve üçüncül renklerden meydana gelen renk çemberini tanımak, salon dekorasyonunda renk kullanımı açısından fikir verecektir. Ana renkler ve ara renkler salon dekorasyonunda kullanıldıkları alanda baskın olan renklerdir. Bu renkleri tercih etmek yerine üçüncül renk denilen ve diğer renklerle kombinasyon yapılması daha kolay olan tonları kullanmak boğucu dekorasyon hatasından kullanıcıyı uzaklaştıracaktır.

Salon dekorasyonunda renklerin yaydığı enerjiye dikkat etmenin yanı sıra renklerin birbiriyle olan ilişkilerine de önem vermek gerekiyor. Uyumlu bir salon dekorasyonu için kullanılacak renkleri birbiriyle ilişkili olan renk gruplarından tercih etmek gerekiyor. Ancak daha heyecanlı yaşam alanları yaratmak isteyen ev sahipleri zıt renklerle ortama hareketlilik katabiliyor.

Klasik salon dekorasyonu için tercih edilen monokrom renk paletleri ve minimal çizgilerdeki tasarımlar, salonlara düzen ve sadelik getirirken misafirlerin de gözlerini kamaştırıyor. Salonlarda ana hat yaratmak açısından her zaman kullanışlı olan beyaz ve gri tonlardaki mobilyalar kolay uyum sağlayacak aksesuar seçimine de yardım ediyor. Üstelik bu tonları hem klasik salon dekorasyonunda hem de modern evlerde görebiliyorsunuz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.