Klasik Yaşam Alanlarına Uygun Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir?

Klasik Yaşam Alanlarına Uygun Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir?

Duvar kağıtları mekanlarda özel bir etki yaratmak, dekorasyon tarzına uyumlu bir doku oluşturmak ve sıradanlığın önüne geçmek için önemli bir rol üstleniyor. Her tarza uygun duvar kağıtları artık evlerde herkes tarafından daha çok tercih ediliyor. Çünkü silinebilir özellikleriyle hem daha rahat kullanım sağlıyor hem de farklı renk ve desenlere sahip özel modelleriyle boyaya kıyasla daha çok seçenek sunuyor. Peki, klasik yaşam alanlarına uygun duvar kağıtları nasıl seçiliyor?

Klasik duvar kağıdıyla bir mekanda dekorasyonda adına bütünlük sağlayabilir ve bambaşka bir etki yaratabileceğinizi biliyor musunuz? Duvar kağıdı yıllardır kullanılan ve hiçbir dönem modası geçmeyen dekoratif bir seçenek olarak önemini koruyor. Çünkü hem kullanımı kolay hem de farklı modelleriyle sınırlarınızın daha da genişlemesine yardımcı oluyor. Klasik mekanlara duvar kağıtlarıyla farklı özellikler kazandırmak da mümkün oluyor. Tabi duvar kağıdı seçmenin de bazı püf noktaları olduğunu unutmayın.

Duvar Kağıdı Seçmenin Püf Noktaları

Duvar kağıdı ile bir mekanı isterseniz daha lüks bir görünüme kavuşturabilir, isterseniz nostaljik bir etki uyandırabilir, isterseniz zamansızlık hissi yaratabilirsiniz. Tüm bunları yaparken duvar kağıdını nasıl seçmeniz gerektiğini de bilmelisiniz.

  • Klasik mobilyaların yer aldığı alanların metrekaresi duvar kağıdı kullanımı açsından önemli. Eğer dar bir alanınız varsa sade, açık renk ve desensiz duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz. Böylece alanınızı daha geniş, aydınlık ve ferah göstermeniz mümkün olur.
  • Klasik ve geniş bir mekanda mobilyalara ve genel dekorasyona uygun desenlere sahip olan bir duvar kağıdını seçmelisiniz.
  • Duvar kağıdı kullanmadan önce mekanın duvar kağıdı kullanımı açısından uygun olup olmadığını tespit etmelisiniz. Eğer duvarlarınızda kabaran pürüzlü yüzeyler varsa bu yüzeylerin törpülenmesi gerekiyor.
  • Duvar kağıtları kullanım alanlarına göre değişiyor. Boyanabilir, vinil, ipeksi, elyaf tabanlı, kabartmalı gibi farklı duvar kağıdı türleri bulunuyor.
  • Duvar kağıdının kalitesini elinizle anlamanız mümkün değil. Kaliteyi vinil miktarı belirliyor. Vinil miktarı arttıkça duvar kağıdının da dayanıklılığı artıyor. Bu da duvar kağıtlarına silinebilir özellik kazandırıyor. Ancak şu noktaya dikkat: Vinil miktarı çok olursa duvarlar hava alamıyor.
  • Duvar kağıdı seçerken evinizin ışık alma oranını ve iç mekan aydınlatmalarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Işık miktarı duvar kağıdı uygulamasının sonucunu değiştiriyor. Eğer eviniz az ışık alıyorsa koyu renkli bir duvar kağıtlarını tercih etmeyin. Açık renkli duvar kağıtları ışığı yansıttığından evinizin daha aydınlık olmasına yardımcı oluyor.
  • Temizlik açısından kolay silinebilir duvar kağıtlarından yana tercih yapmalısınız. Böylelikle hem yorulmadan temiz bir ortam sağlayabilir hem de duvar kağıtlarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.
  • Duvar kağıdınızın desenlerinde herhangi bir kusur olmamalı, kenarları düzgün kesilmeli ve kullanmaktan vazgeçtiğinizde ısıtılarak sökülebilmeli.

Neden Duvar Kağıdı Kullanılmalı?

Duvar kağıdını boyaya tercih etmek için pek çok sebep var. Bunlardan en önemlisi ekonomik olması… Pratik bir kullanım sağlayan duvar kağıdı aynı zamanda dayanıklı bir dekorasyon malzemesi. Dayanıklı olması sayesinde uzun yıllar boyunca kullanılabiliyor. Öte yandan, zarar gören veya yırtılan bir kısmı olursa tamir de edilebiliyor. Yani komple duvar kağıdının sökülüp yenisinin uygulanması gerekmiyor. Kısa sürede uygulanabilen duvar kağıtlarını boyaya kıyasla daha avantajlı hale getiren noktalardan biri de uygulama sırasında etrafın kirlenmemesi. Zengin renk, desen ve doku çeşitliliğiyle mekanlarınızda farklılık yaratan duvar kağıtları aynı zamanda boya gibi koku yapmıyor, nemden etkilenmiyor. Bazı duvar kağıtlarının ses emici özelliği var, bu özellik ses yalıtımı açısından mekanlarda alternatif bir çözüm oluyor.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.