Neo Klasik Koltuklar İle Zamana Meydan Okuyun

Neo Klasik Koltuklar İle Zamana Meydan Okuyun

Evinde modernliği yakalamak isteyen ancak klasik tarzdan da vazgeçemeyenler için çare neo klasik dekorasyon stilini kurgulamak oluyor. 18. yüzyıl ortalarında resim sanatıyla birlikte ortaya çıkan ve 19. yüzyıl başlarında ise terk edilen neo klasisizm sanat akımının bugün dekorasyonda yeniden yorumlanmasına neo klasik dekorasyon tarzı deniyor. Bu tarzın en önemli temsilcisi ise neo klasik koltuk modelleri oluyor ve rağbet görüyor. Siz de neo klasik koltuk takımlarıyla zamana meydan okuyabilir ve eski ile yeninin uyumunu salonunuza taşıyabilirsiniz.

Eski ile yeniyi harmanlayıp salonunuzda farklı bir etki yaratmak ister misiniz? O halde size neo klasik koltuk modellerini öneriyoruz. Modern görünümdeki mobilyalarda klasik dokunuşlar bulunduran neo klasik koltuk çeşitlerini farklı renklerde ve değişen fiyat aralıklarıyla bulabilirsiniz.

Neo Klasik Dekorasyon Nedir?

Neo Klasik dekorasyonun ne olduğuna ve detaylarına bakmadan önce neo klasik akımın ne olduğunu açıklayalım. Yunanca bir kelime olan “neo” yeni anlamına geliyor. Neo klasik akım ise adından da anlaşılacağı üzere yeni ile klasik ya da geleneksel olanın harmanlanması… Bu dekorasyon tarzının geçmişi ise 18. yüzyıl ortalarına dayanıyor. 1700’lü yılların ortalarından itibaren evlerde yer bulmaya başlayan bu akım, günümüz mekanlarında da sıklıkla kullanılmaya başlandı. Özellikle geçmişin izlerini detaylarda kullanmayı ve mekanına taşımayı seven ama yeniliklerden de vazgeçemeyenler için neo klasik dekorasyon en uygun çözüm oluyor.

Neo Klasik Dekorasyon Tarzı Nasıl Uygulanır?

Neo klasik tarz dekorasyonda geometrik şekiller, detay süslemeleri çokça kullanılıyor ve lüks tasarımların yanında gösterişli detaylar da öne çıkıyor. Aynı zamanda gümüş ve altın varak, mavi, bej ve gri gibi renklerin de farklı tonlarının da bir arada kullanıldığını görebiliyoruz. Neo klasik dekorasyonun nasıl uygulanacağının püf noktalarına gelin birlikte göz atalım:

  1. Evinizde neo klasik akımın etkisini yansıtmak istiyorsanız salon takımınızı değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Neo klasik koltuk modellerini tercih etmelisiniz. Böylelikle hem modern hem de klasik bir etkiyi daha rahat bir şekilde yansıtabilirsiniz.
  2. Bu akımda toprak tonları ve lacivert gibi koyu renklerin ağırlıklı olarak tercih edildiğini görüyoruz.
  3. Estetik dokulara sahip kumaşlar seçmeyi unutmayın. Aydınlatmalarda ve tavanda kullanacağınız desenlerin de bu akımın önemli ayrıntıları olduğunu hatırlatalım.
  4. Rustik akımın etkisinde bir yemek masasını kullanabilir ve bu yemek masasını modern aksesuarlarla ya da neo klasik koltuk çeşitleriyle birlikte kullanarak istediğiniz etkiyi sağlayabilirsiniz.
  5. Parlak gümüş renkli klasik koltuk takımlarınızı gümüş antikaların bulunduğu, ahşap orta sehpa ile tamamlayabilirsiniz.
  6. Büzgülü ve yuvarlak koltuk minderleri neo klasik koltuk modelleriyle kombinlenebilir.
  7. İşlemeli perdeler bu dekorasyon akımının olmazsa olmaz detayıdır.
  8. Bu tarzda öne çıkan önemli bir başka detay ise abajur kullanımıdır. Koltuk takımınızı tamamlayacak bir neo klasik abajur kullanmayı unutmayın.

Bir Sanat Akımı: Neo Klasisizm

Geçmişin önemli sanat akımları bugün farklı kullanım alanlarında karşımıza çıkıyor. En çok da mimari de ve iç dekorasyonda... Neo klasik dekorasyon stilinin de kökeni Neo Klasisizme yani bir resim sanatına dayanıyor. 18.yy’ın ortalarında ortaya çıkan bu sanat akımının 19.yy’ın başlarına kadar devam ettiğini görüyoruz. Avrupa sanatında Antik Roma, Yunan ve Rönesans sanatının yeniden doğuşu anlamına gelen Neo Klasisizm, aşırı süslemeciliğe bir tepki olarak ortaya çıkmış. Klasik sanat anlayışının yeniden yorumlanarak canlandırılması şeklinde ortaya çıkan bu sanat akımı daha dingin bir ihtişamı temsil ediyor. Bu akımın anılan en önemli temsilcisi ise Jacques Louis David…

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.