Rahat ve Şık Ortamların Geleneksel Mobilyası: Sedir

Rahat ve Şık Ortamların Geleneksel Mobilyası: Sedir

Bazı geleneklerin hala süregelmesi ne güzeldir. Sizce de öyle değil mi? Modern çağ her ne kadar hayatımıza pek çok kolaylığı dahil etmiş olsa da geçmişten bize bazı hatırlatmalar yapan özel eşyaların varlığı da insana kendini ayrıca iyi hissettiriyor. Okuduğumuz romanlardan, gezindiğimiz sokaklardan kültürün bir parçası olarak çıkıp gelen detaylar yüzümüzü gülümsetiyor. İşte bazı eşyaların hayatımızda böyle bir yeri var. Sedir de bu özel eşyalardan biri…

Dekorasyon pek çok farklı dinamiği olan geniş bir alan... Bu alana nereyi dekore ettiğinizden hangi tarzı seçtiğinize, renklerden aksesuarlara kadar o kadar çok ayrıntı dahil ki titiz olmak işin kaosa dönüşmemesi için önemli. Bununla birlikte bazı olmazsa olmazları var. Örneğin, kimi mobilyalar, trendler, özel dokunuşlar dekorasyonun can damarını oluşturuyor. Bir de öyle mobilyalar var ki hem her tarza uyarlanabiliyor hem de dekorasyonda kurtarıcı bir rol üstleniyor, hem geçmişe götürüyor hem geleceğe taşınabiliyor; hem rahat hem şık, hem gelenekseli simgeliyor hem de hayata kaldığı yerden devam etmenin bir simgesi niteliğinde…Oysa konumuz yalnızca sedir ve biz sedire ne kadar çok anlam yükledik öyle değil mi? Olsun, sedir önemli! Çünkü kullanışlı, dekoratif ve bir o kadar da rahat bit mobilya. Eğer sedir bu kadar önemli olmasaydı yüzyıllardır dekorasyon kültürümüzün içinde de varlığını sürdüremezdi. Siz siz olun sediri önemseyin, bir gün bir yerde kullanmanız gerekebilir.

Oturma Odasında Sedir Kullanımı

Sedir, denildiğinde akla ilk olarak şark köşeleri gelse de sedirleri artık ille de doğu ile bağdaştırmanız gerekmiyor. Modern evlerde de sedir kullanımına sıklıkla rastlıyoruz zira. Modern sedir modelleri ayrı odalar için değil salonlar için bile tercih edilebiliyor. Oturma odalarında misafirlerini daha rahat ettirecek şekilde ağırlamak ve daha sosyal bir ortam kurgulamak isteyenler tercihini sedirlerden yana kullanıyor.

Söz konusu sedir olduğunda yerle yeksan modelleri de düşünmek zorunda değilsiniz. Sedirde oturacaksanız diye ille yere yapışmanız gerekmiyor. Yere yakın modeller size göre değilse daha yüksek olanlarına göz atabilirsiniz. Oturma odası sedir modelleri arasında renk ve ebat konusunda artık çok fazla seçenek var. Oturma odanızda, uygunsa pencere önü için bir sedir modeli tercih edebilirsiniz. Böylelikle sedir modelini daha dekoratif bir şekilde kullanma şansınız da yükselir. Özellikle küçük oturma odalarında L model sedir takımları alandan kazanmanıza da destek oluyor.

Eğer oturma odanız büyükse sedir takımınızı koltuklarınızdan ayrı şekilde kullanabilir ve aynı alan içerisinde farklı bir mekan daha kurgulayabilirsiniz. Bu sayede hem daha estetik bir alan yaratmış olursunuz hem de daha fazla misafiri aynı anda evinizde ağırlayabilirsiniz.

Sedir Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her mobilyada olduğu gibi sedir satın alırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. O noktaları size de hatırlatmak istedik:

  • Sedir satın alırken kullanacağınız alana göre bir model seçmeniz çok önemli. Alanın büyüklüğünü gözetmeli ve sedir modelinizi ona göre seçmelisiniz. Aynı şekilde yere daha yakın ölçülerde bir sediri mi tercih edeceğiniz yoksa daha yüksek bir sedirden yana mı tercih kullanacağınız önem taşıyor. Bunun dekorasyon bütünlüğünü göz önüne alarak karar vermeniz gereken bir konu olduğunu baştan söyleyelim.
  • Bir başka önemli konu kumaş ve model seçimi… Sedirinizin modelini evinizin ya da konumlandıracağınız alanın dekorasyon stiline göre belirlemelisiniz. Geleneksel motifler ve kilim desenler sedirlerde oldukça öne çıkıyor ancak modern desenlerin kullanıldığı sedir modellerine de göz atmayı unutmayın. Aynı şekilde kumaş bakımından da çok fazla seçeneğiniz olduğunun altını çizelim. Sediri yazlık evinizin terasında ya da balkonunuzda kullanacaksanız terletmeyen kumaşları, mutfağınızda kullanacaksanız leke tutmayan kumaşları öneriyoruz. Salonda ise seçim sizin!
  • Son olarak, sedir satın alırken malzemesinin dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece mobilyanızı çok daha uzun yıllar kullanabilirsiniz.
Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.