Mumlu Avize Modelleri İle Evinizi Yeniden Keşfedin

Mumlu Avize Modelleri İle Evinizi Yeniden Keşfedin

Evinize yaklaştınız. Kapıya geldiniz ve çantanızdan ya da cebinizden anahtarınızı çıkardınız. Kilide anahtarı taktınız. Bir tam tur çevirdikten sonra kapı, tak tuk sesi ile evinize açıldı. Huzur dolu yuvanıza ilk adımı attıktan sonra kapıyı ardınızdan sessizce kapattınız. Telefonunuzu, bilgisayarınızı ve çantanızı kapının yanına bıraktınız. Salonunuza doğru geçtikten sonra elinizi lamba düğmesini uzattınız. Ve tık sesi eşliğinde odanıza bir ışık süsmesi yayıldı.

Mumlu avize modelleri arasından seçtiğiniz avizeniz ile odanız yavaş yavaş aydınlanmaya başlıyor. Koltuğunuza birkaç adım attıktan sonra, rahat ve konforlu koltuğunuzun sizi çeken kuvvetine karşı koyamadığınızı fark etmişsinizdir. Kendinizi koltuğa doğru bıraktınız. Ayaklarınızı çıkardıktan sonra uzattınız ve yorgunluğunuzun çıkmaya başladığını hissettiniz. Koltuğunuzun minderlerinden birini başınızın altına çektiğinizi, uzandığınızı ve rahatladığınızı his etmeye başladınız. Telefonunuzu ve bilgisayarınızı kapının yanına bıraktığınızı hatırladınız. Tam dinlenme sürenize eşlik edecekken orda kalmaları sizi biraz garip hissettirdi. Kalkıp almayı düşündünüz ama tüm gün yanınızda olduklarını ve sürekli mavi ışığa baktığınız için gözlerinize ağırlık çöktüğünü o anda fark ettiniz. Kalkmaktan vazgeçip uzanmaya devam ettiniz. Gözünüz tavanda gezerken avizenizin sunduğu güzel görüntüye takıldı. Tercih ettiğiniz avize seçenekleri arasından mumlu avize modelleri için kendinizi tebrik ettiniz.

Tarihi çok eskilere dayanan bu avizelerin, Ortaçağ döneminde zenginler tarafından kullanıldığını ancak bugün herkesin evinde bulunmasının büyük lütuf olduğu fark ettiniz. Ortaçağ’da mumların genellikle ahşap olan avizelerle birlikte odaları, salonları ve ibadethaneleri aydınlatmak için kullanılmakta, demir olan zincirler veya ipler aracılığıyla tavana doğru yükseltildiğini bir yerde okumuştunuz. Ancak avizelerin o dönemde statü ve soyluluk temsili olması hala aklınıza tam oturmayan bir kısımdı. Gerçi dönem sonuna yaklaşılırken temsil değil de dekorasyon malzemeleri olmaya başlaması bugüne kadar da öyle gelmesi sizi rahatlattı. Daha fazla merak edince de dinlenme sürenizde bu konuyu araştırmaya karar verdiniz.

BLOG

Bilgisayarınızı aldınız yanınıza ve başladınız araştırmaya. Bir blog sayfasında yazan yazılar gözünüze ilişti. “Avizelerin tasarımları ve kullanılan malzemeleri de zaman ilerledikçe lüksleşiyor ve gösterişleri ile göz kamaştırıyordu.” Girdiğiniz bu sayfada da güç göstergesi olarak avizelerin kullanıldığı yazıyordu. Ve sözlerine şöyle devam ediyordu blog sayfası. “18. yüzyılın ilk başlarına gelindiğinde, uzun, kıvrık kollar ve birçok mumlar ile süslü, yaldızlı, pirinç döküm avizeler, özellikle ticaretle uğraşan ve gittikçe gücünü arttıran yeni sınıfın evlerinde sıklıkla görülmeye başlanmıştı. Bahsi geçen zamanlarda avize tasarımlarında göze çarpan motifler çoğunlukla dökme metaller değil, aynı zamanda oyma ve altın yaldızlı ahşaplardı ve giderek daha fazla bu tarz işlemeler avizelerde kullanılmaya başlanıldı.” Bu satırları okuyunca aklınıza hemen odanızda da asılı duran mumlu avize modelleri tarihçesi geldi. Hemen hemen aynı olan hikayeleri sayesinde aklınızdaki soru işaretleri cevap buldu. Bugün teknoloji ile harmanlanma sonucu ortaya çıkan bu avizelerin aslında ilk kullanılan aydınlanma araçları oluşu biraz garipti. Gelişim göstermiş ve yok olmamıştı. Bunun yanı sıra gelişen başka avize modelleri de olmuştu. Yazının devamında ise bu modellere değinilmişti. Kristal avizelerin ilk üretiminde ışık prizmaları kullanışı oldukça etkileyici sonuçlar veriyordu. Bu kadar bilgi yeter diye düşünüp bilgisayarınız ile vedalaştıktan sonra, avizenizin dağıttığı eşit ışık ile odanızın ne kadar zarif ve dinlendirici olduğunu bir kez daha hatırladınız. Koltuklarınızın her detayına vuran zarif ışık ile halınızın yansıması dans ediyordu. Perdeniz ise onlara sanki alkış tutuyor gibiydi. Renk uyumları ile ilk giren kişiye güven hissi sunan odanızda bulunan zarif orkidenize uzun zamandır su vermediğinizi hatırladınız. Ve dinlenme sürenize son verip, yeniden hayatın temposuna ritim tutmaya başlama vaktiniz geldi. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.