İç Mekân Süs Bitikleri Nelerdir?

İç Mekân Süs Bitikleri Nelerdir?

Lüks yaşam alanlarında dekorasyonu tamamlayacak aksesuarların içerisine iç mekân ve süs bitkileri de dahil edilmektedir. Özellikle son zamanlarda birçok yaşam alanında iç mekân süs bitkilerini görmekteyiz. Tasarım algısının artması, yaşam alanlarında tercih edilen mobilyaların estetik kaygısı güdülerek tasarlanması ve üretilmesi ile birlikte evlerde tercih edilen her parça mükemmel dekorasyonun bir parçası görevindedir. Lüks yaşam alanlarını bir puzzle olarak görürseniz, iç mekân ve süs bitkileri bu puzzle’ın en ortasındaki motifleridir diyebiliriz. Yaşam alanlarına karakteri ve renk tonu ile hareket katmasıyla mükemmel konsepti oluşturmaktadır.

İç mekân süs bitkileri sadece lüks yaşam alanlarında değil hemen hemen her evde kullanılmaktadır. Hatta geçmişte ananelerimiz ve babaannelerimizin evlerinde de menekşelerden, manolyalara, fesleğenlerden, gül dallarına kadar birçok çiçek çeşidi kullanılmaktadır. Ancak dekorasyon algısı ilerledikçe iç mekân bitki çeşitleri de artmıştır. Örneğin kaktüsler yaşam alanlarında daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte kılıç çiçekleri, büyük yapraklı ev ağaçları da sıkça kullanılan iç mekân bitkileri arasında yer almaktadır.

İç Mekân Süs Bitkileri Seçerken Dikkat Edilecekler

İç mekânda tercih edilecek süs bitkileri denildiğinde önemli etmenler karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bitki alırken ve yaşam alanlarınıza yerleştirirken bu dekorasyon etmenlerinin canlı olduğunu unutmamak gerekmektedir. Her ne kadar ses çıkartamayıp bizim göreceğimiz gibi hareket edemeseler de bitkiler de canlıdır ve onların güzel koşullarda yaşama hakkı olduğunu unutmamalıyız. Bu sebeple tercih edeceğimiz iç mekân bitkilerine evcil hayvanlarımıza verdiğimiz değeri vermeye çalışmalı, ilaçlamalarını yapmalı, suyunu doğru vermeli, güneş ile temasını kıvamında yapmamız gerekmektedir.

Ev  bitkilerini yaşam alanlarınıza dahil ederken, yaşam alanlarınızın ölçülerini baz alarak doğru bitki seçimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Dar bir yaşam alanına sahipseniz daha ufak ve sehpa üzeri yetiştirilebilen ufak saksı bitkilerini seçebilirken, daha geniş bir yaşam alanına sahip kullanıcılar yapraklı ve büyüyebilen ağaçlar kullanılabilmektedir.

İç mekân bitkileri, bitkilerinin çeşidine ve yapısına göre farklı renklerde olabilmektedir. Yaşam alanlarınızda tercih ettiğiniz renk tonları ile uyumlu renklerdeki bitkileri tercih edebilirsiniz. Dekorasyonunuza mükemmel bir katkı sağlayacak ve bir bitkiyi dekorasyonunuza bu kadar etkileyici bir şekilde adapte edebilmeniniz tüm konuklarınızı etkileyecektir.

Süs Bitkilerinin Dekorasyona ve Kullanıcılara Yararları

İç mekân bitkileri dekorasyona sağladıkları katkının yanında kullanıcısını ve alanda yaşayanların ruhunu dinlendirecek mükemmel bir canlı olacaktır. Bitkiler canlıdır ve insanların sevgisi ile büyümektedir. Bu sevgi bağını kurabilen kullanıcılar dekorasyonuna sağlayacağı katkıların yanında manevi olarak ta kendi doyumuna ulaşmanın zevkini yaşayacaktır.

Süs bitkileri dekorasyona hem renk katması açısından hem dokusu ile mükemmel bir motif niteliği taşıyan aksesuar görevi görmektedir. Üstelik farklı renklerde ve dokularda tasarlanan süs bitkilerinin olması ile birlikte göz alıcı yaşam alanlarını oluşturmak oldukça kolay olacaktır.

İç Mekanda Kullanılacak Süs Bitkileri;

Kaktüsler,

Orkideler,

Bonsai türleri,

Menekşeler

Fesleğenler,

Kılıç çiçekleri,

Gül ağaçları,

Terrariumlar,

Ev palmiye türleri,

Yapraklı ağaçlar ve daha birçok farklı yapıya sahip bitkiler tercih edilmektedir.

Ev dekorasyonunu uygularken, gerçekleştirilecek fikirler nelerdir? Adlı blog makalemizi keşfetmek için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.