Monokrom Yatak Odası Modelleri

Monokrom Yatak Odası Modelleri

Yatak odası dekorasyonu yapacak olanların öncelikle karar vermesi gereken şey ‘tema’ olmalıdır. Çünkü daha önce hiç bulunmadığınız bir mekâna girdiğinizde aslında aklınızda yer eden ilk şey bu mekânın sahip olduğu temadır. Bu nedenle kişisel beklentilerinize ve zevklerinize uygun bir tema belirleyebilmek önemli bir hale gelmektedir. Bütünlüğün bozulmaması açısından yatak odanız için seçtiğiniz mobilyaları doğru temaya göre tercih etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Çünkü yatak odaları günümüzün önemli bir parçası haline gelmiştir. Günümüzün bir çoğunu burada harcar, yorgunluğumuzu atmak için uğradığım yer yine yatak odalarımızdır. Bu sebeple doğru dekorasyonları ön planda tutmayı isteyebilmek son derece hakkımızdır.,

Ev dekorasyonunda uyum genel olarak dikkat edilmesi gereken temel unsurlardan biridir. Ancak söz konusu yatak odası dekorasyonu olduğunda bu durum çok daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle sağlıklı uyku konusunda hassassanız ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracak bir ortam oluşturmak istiyorsanız, yatak odanızda uyumlu parçaları bir araya getirmeniz önemli bir unsurdur. Birbirine yakın renk tonlarına benzer dokulara sahip olan mobilyaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca perdeler ve ev tekstili ürünlerinde de uyum yakalamak önemlidir. Bu şekilde hayal ettiğiniz uyumlu ortamı oluşturmanız çok daha kolay olacak. Monokrom yatak odası modelleri ile uyumun tadına varabilir renklerin birbiri ile dans edişine tanık olabilir, ortak olabilirsiniz.

Monokrom yatak odaları  denilince aklımıza hemen siyah ve beyaz kombinler ve aksesuarlar gelmekte. Bu da kelimenin zamanla anlamından farklı olarak kullanılmaya başlanmasının bir sonucu haline gelmiştir. “Monokrom” kelimesi moda söz konusu olduğunda siyah ve beyazın bir arada bulunduğu tasarımları tanımlamak için kullanılıyor.Oysa “monokrom” resimde tek rengin farklı tonlarının kullanılmasını ifade eden bir sözcüktür. Örneğin mavi rengin açıktan koyuya yer aldığı bir tasarım monokrom olarak nitelendirilir.

Mekanları dekore ederken dikkat ettiğimiz ilk nokta renklerin uyumudur. Ancak bu bazen hiç de kolay olmayabilir. Renkleri kombinlemekte zorlandığımız durumlarda tek bir renkten yola çıkmak en doğrusu seçenek olabilir. En sevdiğimiz rengi seçip ve ikinci ya da üçüncü bir rengin dekorasyona uyup uymadığını dert etmekten kurtulmak bizim ellerimizde. Hem de ortaya çıkacak sonucun bizi mutlu edeceğinden emin olmakta mümkün.

Tenk renk ile dekore edebilmeyi aklımızda canlandırmak başta bize mümkün gelmeyebilir. Fakat bir rengin bile yüzlerce hatta binlerce tonları mevcuttur. Tek bir rengin bile yüzlerce kombinasyonu vardır. Sevdiğimiz sadece tek bir rengi her detayda kullanmak oldukça göz yorucu ve uyumlu sandığımızın aksine uyumsuz bir hava vermemize sebep olabilir. Bu nedenle sevdiğimiz rengin tek tonu yerine birbirinden farklı tonlarını kullanarak aradığımız uyumu yakalayabiliriz. Böylece sevdiğimiz renkten de vazgeçmemiş olabiliriz.

Örneğin mavi bir monokrom yatak odası dekorasyonu yapmak isterken tonlarını buna göre seçmeliyiz. Çünkü birbirinden farklı mavi tonlarını kullanırken arada tezzat denilebilecek bir rengin olması son derece sırıtacak ve estetikliği bozacaktır. O yüzden aksesuarların en küçük detayından tutun her şeyin buna göre dekore edilmesi çok önemlidir.

Bir yatak odasını en büyük kısımlarını gardıraplar ve yataklarımız kaplar. Bu sebeple monkrom bir yatak odası düzenlerken gardıropları dahi monokrom gardırop modelleri ile dekore etmeliyiz. Çünkü büyük kısmı bunlar oluşturduğundan herhangi bir tezatlık bütünlüğü bozacak, estetikliğe engel olacaktır. Monokrom sayesinde bir rengin farklı tonlarını bir araya getirerek daha dingin ve uyumlu bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Bu sebeple yatak odası düzenlerken bu fikirden yararlanmamızda hiçbir sakınca yoktur.

Yaşam alanlarında şık bir konsept oluşturmak isteyen kullanıcılarımızın el oyması ahşap motifli yatak odaları hakkında öğrenmesi gereken detayları blog makalemizde toparladık. Okumak için tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.