Lüks Yatak Odalarında Halı ve Perde Seçimi

Lüks Yatak Odalarında Halı ve Perde Seçimi

Günümüzde hem mental hem fiziksel sağlığımızın önem kavramış olanların tercihi lüks yatak odaları oluyor. Gün içinde enerjik ve sağlıklı hissetmemiz için yataklarımızın konforu çok büyük önem arz ediyor. Şaşırtıcı ama uyuduğumuz yatağın ergonomisi kadar yattığımız odanın psikolojik sağlığımıza ciddi bir etkisi var. Farkında olmasak da en şahsi alanlarımız olan yatak odalarının, güne ilk başladığımız ve günü bitirdiğimiz mekân olarak huzurlu ve mutlu hissetmemizi sağlamasını bekleriz. Bunun için yatağın ve yatak odamızdaki diğer eşyaların konforlu olmasının yanında estetik olmasını da bekleriz. Bütün bu özellikleri bir arada sunan ürünler ise lüks yatak odaları başlığı altında toplanıyor.

İyi Bir Uyku İçin

Hayatımızın neredeyse üçte birini uykuda geçiririz. Günde ortalama 7-8 saat kesintisiz uyumamız psikolojik ve fiziksel sağlığımız için son derece gerekli olduğu gibi hayatta kalmamızın da bir koşulu. İyi bir uyku için ise; uyuma ve uyanma saatlerimiz her gün aynı olmalı, gün içinde mutlaka yürüyüş ya da spor yapmalıyız, kafein içeren gıdalar ve asitli içeceklerden kaçınmalıyız, tütün ve alkol kullanmaktan uzak durmalıyız, yatak odalarımızda televizyon olmamalı, yatak odasının ısısını kendimize göre ayarlamalıyız, uyuduğumuz alanın gürültüsüz olmasını sağlamalıyız. Uyumadan önce loş ışıkta kitap okumak, hafif müzik dinlemek, ılık bir duş almak ve gevşetici bitki çayları içmek de uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.  Ayrıca yatak odasında dikkat dağıtacak desen, renk ve parıltılı eşyalardan kaçınmanız da yerinde olacaktır. Yatak odasındaki renk ve mobilya uyumu da sizi daha iyi hissettirecektir. Bu koşullar yaratıldığında uykunuz daha kaliteli olacak ve güne daha enerjik, mutlu ve sağlıklı hissederek başlayacaksınız.

Yatak Odasına Giren Işık İyi Ayarlanmalı

Yatak odalarımızın uyku boyunca karanlık olması kaliteli uyku için en önemli faktörlerden biri. Bunun için de yatak odası perdesi özenle seçilmeli. Yatak odası perdesi için seçim yaparken hem üretildiği malzemeye hem de nasıl bir modeli olacağına karar vermeniz gerekiyor. Tercihiniz ışık geçirmeyen black out perdeler olabilir. Bu seçim kimilerine göre kesintisiz ve iyi bir uyku sağlarken kimilerine göre de sabah uyanmayı zorlaştırıyor. Black out perdeler daha kalın kumaşlardan üretildiği için özellikle klasik lüks yatak odaları için ideal bir tercihtir. Her ne kadar modern dizayn içerisinde algılansa da stor perdeler de lüks yatak odası takımlarına adapte edilebilir. Sade bir stor seçtiyseniz desenli ve farklı renk tonlarında bir tül seçmeniz estetiği kuvvetlendirecektir. Eğer yatak odası mobilya seçiminiz klasik lüks mobilya ise tül perdelerinizi mümkün olduğunu kadar az desenli ve sade tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Yatak Odasındaki Uyum da Uykuyu Etkiliyor

Yatak odası mobilyaları sadece yataktan ibaret değildir.  Yatak odasında az desenli ve parlak olmayan eşya ve aksesuarlar da uykumuzu olumlu yönde etkiler. Yatak odalarınızı dekore ederken halı ve perdelerinizin entegrasyonu büyük fark yaratır. Bu yüzden seçiminiz görkemli lüks yatak odaları da olsa perde ve halılar daha sade olmalı. Göz yormayan, az desenli ve pastel renklerde bir halı ve perde ile yatak odanızda uyumu yakalayabilirsiniz. Bu ölçü çerçevesinde üretilmiş lüks yatak odası halısı, genellikle açık ve pastel renk tonlarındadır. Bu halılar, beyaz, krem ve bej tonlarının asaletiyle ruhunuzu okşar. Pastel renklerin içine gömülmüş gibi duran desenleri ise yumuşak renk geçişleriyle ya da tek renk kullanılarak ihtişamlı bir sadelik yaratır. Lüks yatak odası halısı bir yandan göz zevkinizi okşarken diğer yandan da şıklığıyla sizi estetiğe kavuşturur.

Bibribinden şık ve göz alıcı lüks yatak odası takımlarını keşfetmek için, sizlere özel hazırladığımız blog makalemizi mutlaka inceleyin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.