Lüks Genç Oda Tasarım Önerileri

Lüks Genç Oda Tasarım Önerileri

Gençlerin evlerde en fazla zaman geçirdiği alanlar arasında kendi odaları vardır. Dinlendikleri, ders çalıştıkları, arkadaşlarını ağırladıkları odalarının dekorasyonu ve işlevselliği çok önemlidir.  Bu nedenle lüks genç odası tasarımları sırasında odayı kullanacak kişilerin zevklerine hitap etmesine özen gösterilmelidir.

Lüks genç odası mobilyaları oda dekorasyonunda en belirleyici etmenler arasındadır. Genç odalarının ve diğer tüm alanların dekorasyonu yapılırken öncelikle hayalinizdeki yaşam alanı dekorasyonuna uygun tarzlarda mobilya almaktır. Genç odaları mobilyalarını halılar, perdeler, aydınlatmalar ve aksesuarlar tamamlayacak ve hayalinizdeki genç odası tasarımına ulaşacaksınız.

Genç odası takımları içerisinde genellikle çalışma masası, karyola, gardırop, şifonyer ve komodinler bulunmaktadır. İhtiyaç durumunuza göre takım içerisindeki mobilyalarda değişiklik yapabilirsiniz. Genç odası tasarlanırken bu mobilyaların işlevselliğini incelemeli ve ona göre seçim yapmalısınız. İsteğinize göre mobilyaları takım içerisinden çıkartabilir veya farklı özelliklerde mobilya ekletebilirsiniz.

Genç odalarında ders çalışma masaları olmazsa olmaz mobilyalardır. Sınav dönemlerinde başta olmak üzere uzun zamanlarını çalışma masasında geçirirler. Bu nedenle çalışma masalarının, kullanacak kişilere uygun özelliklerde olması gereklidir. Ders çalışma masalarının gelişim çağında olan bireylerin omurga sağlığı için uygun yükseklikte olması gereklidir. Çalışma masasının yüksek olması masada oturacak kişinin ders çalışırken kollarını daha yukarı kaldırmasına sebep olacaktır. Bu durum hem anatomik olarak uygun olmamakta hem de kişilerde omuz, boyun ve bel ağrısına sebep olabilmektedir. Aynı şekilde kişiye göre daha alçak masada benzer sıkıntılara yol açacaktır. Genç odasını kullanacak kişiler genellikle hızlı büyüme gösteren gençler ve çocuklardır. Bu süreçte masa ve sandalye boyunu ayarlamak zor olabilir. Bazı firmalar yüksekliği ayarlanabilir çalışma masaları üretmektedir. Yüksekliğini menteşe sistemleri ile ayarlayarak kullanacak kişiye uygun şekilde adapte edebilirsiniz.

Hem ders çalışma hem de dinlenme sırasında aydınlatma sistemleri çok önemlidir. Ders çalışma sırasında loş ışık uyku halinin yaşanmasına sebep olurken yüksek ışık rahatsızlık hissi oluşturabilir. Bu nedenle ışık kaynağının uygun düzeyde olması gereklidir. Lüks genç odaları aydınlatmaları ders çalışma masasının arkasında kalmalı, üst kısmında konumlanmalıdır. Eğer avizenin yeri değiştirilemiyorsa ders çalışma masasının yan kısmına konumlandırılan lambader ile uygun aydınlatma sağlanmalıdır.

Sağlıklı bir uyku için uyumadan önce loş ortamda uyku sırasında ise karanlık odada bulunulması gereklidir. Vücudumuz için oldukça önemli olan bir hormon karanlıkta uyuma sırasında salgılanmaktadır. Bu nedenle gece uyurken gece lambası ve abajur kullanımından kaçınmalı ve karanlık bir odada uyunmalıdır.

Lüks genç odası modelleri içerisinde karyola ve yatakların rolü oldukça önemlidir. Büyüme çağında olan gençler ve çocukların omurga sağlığı için yatak kalitesine önem verilmelidir. Yataklar oldukça çeşitli malzemelerden üretilmektedir. Farklı katmanlara sahip yatakların farklı rahatlık ve yumuşaklık düzeyleri vardır. Yatakları ve malzemelerini inceleyerek omurga ve bel sağlığınız için en uygun olan yatak modelini seçmelisiniz.

Karyola seçerken sandıklı ve bazalı ürünleri tercih ederek eşyalarınızı depolayabilirsiniz. Lüks genç odası çeşitleri içerisinde farklı özelliklerde gardıroplar bulunmaktadır. Gardıropların kız ve erkekler için farklı özellikleri bulunabilir. Kızların elbiselerini asmaları için askılıklı raf kısmı daha uzun tutulabilir.

Gardıropların raf düzenleri çeşitlilik göstermektedir. Sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan raf ve çekmece düzenine sahip gardırop modellerini seçmelisiniz. Genç odaları için aksesuar seçilirken yeteri kadar sayıda aksesuar almaya özen göstermelisiniz. Tüm yaşam alanlarında fazla kullanılan avizeler kalabalık bir görünüm oluşturacaktır. Bu nedenle aksesuarların incelenip en beğenilenleri satın alınmalıdır. Genç odaları dekorasyon ve işlevsellik açısından tamamlandığında keyifli zamanlar geçirilen yaşam alanlarından olacaktır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.