Doğu Kültürüne Uygun Ev Dekorasyonu İçin Tüyolar

Doğu Kültürüne Uygun Ev Dekorasyonu İçin Tüyolar

Dekorasyonda doğu kültürü tüm dünyada bilinip, etkisini gösteren ve üzerine çok eski zamanlardan beri düşülen anlayışlardan birisine işaret eder. Zira bu yer yer mistik ögeler barındıran otantik ev dekorasyonu anlayışı on sekizinci yüzyılın sonlarından bu yana rağbet görmektedir. Geçen zamanla birlikte her dekorasyon anlayışı gibi farklı süreçlerden geçen ve doğu kültürünün izlerini taşıyan dekorasyon biçimleri, bir yandan günümüzün modern stilleri ile buluşmayı başarabilmişken diğer taraftan da kendine has çizgileri korumuştur.  Bu nedenle kimileri dekorasyonda doğu kültürü ile doğrudan bir araya gelen anlayışları tercih ederken, kimileri modern dekorasyon anlayışlarını tercih etmesine karşın bazı ufak dokunuşlar yaparak doğu kültürünün izlerini yaşam alanlarına taşıyor. Bu dokunuşlar özellikle otantik ev aksesuarları ile kendini belli ederken, aynı zamanda oryantalist dekorasyon stilini de kendilerine rehber edinebilirler.

Böylesi bir rehber öncülüğünde hareket ederseniz, tamamen doğal ahşaptan el işçiliği ile üretilmiş aksesuarları, dekoratif ürünleri, dokuma kilimleri, renkli kumaşların sarıp kimi zaman püsküllerin süslediği kırlentleri ve duvar kilimlerini göreceksiniz. Dekorasyonda doğu kültürü demek doğal ahşap veya taş zeminler, etrafınızı saran sıcak renkler, natürel aksesuarlar ve bolca işleme ve desen demek! Çoklukların oluşturduğu ahengin yaşam alanlarınıza ritim kazandırması demek!   Her biri evinize otantik bir hava kazandırmak ve egzotik rüzgârların mistik esintilerini oluşturmak üzere dekorasyonunuzun bir parçası olmayı bekliyor.

Peki, doğu kültürüne uygun bir ev dekorasyonu hangi ögeleri barındırmalı? Böyle bir dekorasyon stilini kolaylıkla uygulayıp, çarpıcı hale getirmek için hangi püf noktaları gözden kaçırılmamalı? Aslında cevap oldukça basit! Yalnızca her zaman olduğunuzdan biraz daha fazla dikkat göstermeli ve doğunun mistik dünyasını hassasiyetle keşfetmelisiniz!

Rengarenk Kilimlere Yer Açın!

Doğu kültürüne uygun bir otantik ev dekorasyonu yapmak istiyorsanız, renkli kilimlere mutlaka yer açmalısınız. Salonlardan oturma odalarına, mutfaklardan koridorlara kadar her yerde kullanabileceğiniz bu kilimler doğal malzemelerden ve el işçiliği ile üretilirse daha belirgin bir tarz yakalamış olursunuz.

Salon ve oturma odalarınıza yapacağınız ahşap duvar nişlerinin üzerinde dekoratif yapıları ile öne çıkan çanakları hatta aile yadigârı kalaylanmış eski mutfak eşyalarını bile yerleştirebilirsiniz.  Geniş bir yelpaze içerisinde yer alıp, çeşitlenen otantik ev aksesuarları arasında yine el işçiliği ile renklendirilmiş cam avizeler dikkat çekiyor. Bu avizelerin cam detayları eve hâkim olan genel renk dikkate alınarak boyanabilir. Doğrudan ahşap bir aydınlatma ürünü seçilebileceği gibi su kabağı süslenerek oluşturulmuş bir aydınlatma ürünü de tercih edebilirsiniz.

Tüm bunlarla beraber dekorasyonda doğu kültürü ya da oryantalist dekorasyon deyince aklımıza ilk gelenler arasında yer alan şark köşeleri uygulamalarını da hayata geçirebilirsiniz. İrili ufaklı minderler, renkli örtü ve kırlentler ile kuracağınız bu köşelerde hem mistik bir stili hem de konforlu bir kullanım alanını oluşturabilirsiniz.

Şık ve Konforlu Sedir Modelleri!

Şark köşesinden bahsetmişken sedir modellerini anmamak olmaz. Hem modern hem de klasik tasarımlarla çeşitlenen sedir modelleri de doğrudan doğu kültürüne uygun bir ev dekorasyonu yapmanızı sağlayacak unsurların başında yer almaktadır. Evinizde sedir modelleri ile otantik bir atmosfer oluşturmak isterseniz, Asortie Mobilya’nın Anadolu ve Arap tarzına göre değişen, renk ve ölçüleriyle çeşitlenen sedirlerini inceleyebilirsiniz. Her stile uygun tasarımlarıyla dikkat çeken Asortie, her zaman olduğu gibi otantik ev dekorasyonu yapmak ve dekorasyonda doğu kültürünün izlerini görünür kılmak isteyenler için de cezbedici seçenekler barındırıyor. Dekorasyonda kaliteden vazgeçmeden hayal ettiğiniz stili oluşturmak istiyorsanız Asortie’nin ürünlerini incelemeye başlamalısınız!

Pinterestteki ev dekorasyonlarına kavuşmak için lüks dekorasyon fikirlerini keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.