Osmanlı Mobilyalarından Salonunuzun Baş Köşesi Klasik Sedirler

Osmanlı Mobilyalarından Salonunuzun Baş Köşesi Klasik Sedirler

Osmanlı imparatorluğu döneminde saray ve evlerinin olmazsa olmazlarının başında klasik sedirler gelmektedir. Başköşe anlamı olan sedir, evleri süsleyen önemli bir kültürel simge olarak günümüze kadar gelmektedir. Günümüzde kullanım oranı geçmişe göre daha az olsa da şark köşesi, meclis odaları, oteller, kafeler ve klasik konsept oluşturulmak gibi istenilen alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Kullanım alanı gittikçe artmakta olan sedir mobilyalar tekrardan salonlarımızın baş tacı olabilir.

Samimiyetin Sembolü Ahşap Klasik Sedirler

Kültür sembollerimizden olan ahşap sedirler geçmişten bu yana samimiyetimizi ve ahşap işçiliğindeki ustalığımızın yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Osmanlı sedirleri hem rahat hem de işlevsel özelliğiyle öne çıkmaktadır. Sedirin yapısı gereği köşeli tasarımı salonun tüm köşelerinde kullanım imkânı sunuyor. Tam tur sedir modelleri olduğu gibi yarım sedir modelleri de mevcuttur. Tamamen doğal ahşaptan ve özel kumaş türüyle icra edilen klasik sedir çeşitleri bulunmaktadır.

Osmanlı Kültürünü Yaşatmak

Ülkemizde ki son zamanlarda yaşanan Osmanlı kültürüne geri dönüşün etkisi ile birlikte Sedir taleplerine bağlı olarak tasarımlar ve üretimleri artış göstermektedir. Yeni bir trend haline gelen klasik ahşap sedir modelleri konsept kafelerde, meclis odalarında, otellerde ve evlerde kullanımı artmaya başlanmıştır. 700 yıllık görkemli Osmanlı mimarını ve kültürünü temsil eden sediri el işçiliği sanatları ile üreten pek az mobilya markası bulunmaktadır.

Ahşap Oyma Sanatı

Klasik sedirlerin en önemli özelliklerin başında marküteri sanatı ya da ahşap oyma sanatı ile icra edilmesi gelmektedir. Tamamen doğal ağaçtan el işçiliği ile süslenen sedirler değeri paha biçilemez bir miras niteliği taşıyor. Ustaların ellerinden çıkan ahşap oyma motifler ile değerine değer katan ahşap sedirler, tarihine ve kültürüne yakışır çizgisinde icra ediliyor.

Meclis Odasında Sedir Kullanımı

Diplomatların bir arada yaptığı toplantılar ve resmi misafirlerini ağırlamak için kullandıkları meclis odalarında sedir kullanımı artmaktadır. Lüks sedir modellerinin tercih edildiği meclis odaları, sedir tarzına uygun renk ve desenler ile döşeniyor. Günümüzde Kahire, Riyad, Tunus, Dubai, Cidde, Halep meclis odalarında farklı tarz, model ve renklerde sedirler kullanılmaktadır.

Sedirin Tarihi

Osmanlı da sedirler evin en keyifli mekanlarının geçirildiği yerler olarak kullanılıyordu. Aileler, misafirlerini baş köşe anlamına gelen sedirlerinde ağırlarken hoş sohbete bol köpüklü Türk kahvesi eşlik ediyordu. Sohbetin ve misafirliğin daha manalı olduğu o dönemlerde sedirler samimiyetin göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Sedirlerin Avantajları Nelerdir?

Daha fazla oturma alanı imkanı sunar; Sedirler köşeli yapıları sayesinde salonunuzun her köşesini kullanır. Bununla birlikte, minderler arasında bölme ve koltuk kolu olmadığından daha fazla oturma alanı kullanıma sunulmaktadır.

Oturma alanı altı sandıklı saklama alanı olanağı bulunur; Sedirlerin altında sandık bulunur. Tüm salonun köşelerini kullanan sedir büyük bir saklama alanı sunmaktadır.

Standart bir koltuktan daha rahat hissettirir: Tasarımı gereği içtenlik ve samimiyetin bir arada yaşandığı sedirler oturanlarda manevi ve fiziki rahatlık sağlar.

Uzun Ömürlüdür; Sedirler tasarımı gereği uzun ömürlüdürler. Doğal ahşaptan ve özel dokuma kumaştan üretilen sedirler yıllar boyunca kullanacağınız ve torunlarınıza bırakacağınız miras niteliği taşımaktadır.

Şık bir mobilya; Sedirler sağlam olduğu kadar şıktır. İşlemeleri, duruşu ve tarzı ile şık bir yapısı olan sedirler salonunuza değer katacaktır. 

Klasik Sedir Fiyatlarını Belirleyen Etkenler

Klasik sedirlerin üretim aşamasında birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Marküteri sanatının uygulandığı, ahşap oyma sanatının uygulandığı, ergonomik süngerlerin kullanıldığı, desenli dokuma kumaşlar ile kaplanan, yarım tur ve tam tur sedir modelleri bulunmaktadır. Sedir fiyatları bu seçeneklere göre değişiklik göstermektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.