Klasik Yatak Odalarında Cibinlik Kullanımı

Klasik Yatak Odalarında Cibinlik Kullanımı

Klasik yatak odası takımları, ev dekorasyonunda klasik tarzdan vazgeçemeyenler için pek çok farklı modellerle sayısız alternatifler sunmakta. Klasik yatak odasını tamamlayan en önemli öğelerden biri de cibinlik. Yatakların üzerini tül ya da çeşitli tarzdaki ince kumaşlar ile kaplayan mekanizmaya cibinlik denir. Eski dönemlerde cibinlik, lüks ve ihtişam sembolü olarak kabul edildiği için özellikle klasik yatak odası dekorasyonunda vazgeçilmez bir öğeydi. Klasik yatak odası denildiğinde ilk akla gelen yatak, cibinlikli ve dikdörtgen yataklar ve gösterişli yatak başlıklarıdır. Ancak, bu genel eğilime ek olarak, klasik yatak odası takımında cibinlik çeşitleri bir kaç kategoriye ayrılmakta. Yazımızda farklı yatak odası cibinlik modellerine ilişkin bilgiler ve öneriler bulabilirsiniz.

Cibinlik çeşitlerini tasarımlarına göre farklı kategorilerde inceleyebiliriz. Tavana sabit cibinlikler, otomatik açılan portatif cibinlikler, duvardan uzanan bir kola bağlı cibinlikler, tavanda raylı sistemle hareketli cibinlikler ve ışıklı cibinlikler gibi farklı modellerden yatak odası mobilyalarınıza ve tarzına göre seçim yapabilirsiniz. Son dönemde, yatak bazalarının etrafındaki 4 ayak üzerine kurulan mekanizmalı cibinlikler kullanım rahatlığı sebebiyle en yaygın kullanılan cibinliklerdir. Daha kolay bir seçim olan portatif cibinlikler daha ekonomik olsalar da yatak odasında son derece şık ve görkemli bir görsellik sağlamakta ve klasik görünümü arttırmaktadır.

Klasik cibinlik yatak odasında, cibinlik yatağın kenarından uzanan metal ya da ahşap borunun üzerine asılır. Tül örtüler buradan yatağın etrafına sarkar ve cibinliğin uçları yatağın tamamını örtecek şekilde yerleştirilir. Bu model klasik cibinliklerde kullanılan kumaş genelde hafif ve yarı şeffaf tüller şeklindedir. Bu tarz klasik bir görünümle hem şık hem de romantik bir hava yaratacağınız yatak odanızda, cibinlik baş rolü oynayacaktır.

Klasik tarz ile country tarzını yatak odalarında birleştirmek isteyenler cibinlik için genelde beyaz keten kumaşları tercih etmekte. Bu tarz kumaşlar daha opak ve çarpıcı bir görünüm sergilediği için daha çok büyük yatak odalarında dekoratif amaçlarla kullanılmakta. Özellikle eski saraylardaki yatak odası modellerine baktığımızda bu tarz kumaştaki cibinliklerin kullanıldığı görülmektedir. Bu kumaş sayesinde, yatağın iç kısmı dış kısmından görsel anlamda daha keskin hatlarda ayrılmakta ve cibinlik tamamen kapatıldığında yatağın iç kısmının görünmesi engellenmektedir. Bu model bir cibinlikte, kumaşı taşıyan aparat genelde ahşap ve isteğe göre işlemeli olarak tasarlanmaktadır. Kullanım talebine göre, cibinlik kumaşı açılıp yatağın kenarlarına bağlanabilir.

Seçeceğiniz cibinliğin tarzında yatak odanızın ölçülerini de göz önünde bulunmanız çok önemli. Eğer dar bir odanız varsa, yatağınızı bütünüyle kapatan ya da dört köşedeki borulardan sarkararak yatağı daha büyük gösteren cibinlikleri tercih ederseniz, odanızda yatağın boyutu daha çok göze çarpacak, odanızı görsel olarak keskin şekilde bölecek ve iç mekanda kısmi bir daralmaya sebep olacaktır. Bu sebeple, klasik bir tarza sahip olsanız bile küçük bir odaya sahipseniz, yarı açık ya da sadece yatağın başından sarkan, yüksek şeffaflıktaki tüllerden yapılmış cibinlikleri tercih etmeniz odanıza daha ferah bir görünüm kazandıracaktır.

Seçeceğiniz tasarım ve kumaşa göre, yatak odası cibinlik fiyatları değişmektedir. Portatif olarak tavana bağlı bir halkadan sarkan tül cibinlikler en ekonomik tercihler arasında. Yatağın dört köşesine kurulan ahşap iskeletler ile keten ya da ipek kumaşların kullanıldığı tasarımlar ise daha maliyetli olmaktadır. Klasik bir yatak odasında cibinlik kullanacaksanız, cibinliğin kullanılan tülüne, yatak odası takımınızın boyutlarına, takımın konseptine dikkat ederek seçiminizi gerçekleştirmeniz doğru karar almanızı sağlayacak önemli etmenlerdendir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.