Klasik Mutfak Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gereken 3 İpucu

Klasik Mutfak Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gereken 3 İpucu

Evin içinde en çok zaman geçirdiğimiz ve bu zamanı da bir hayli aktif geçirdiğimiz bir alan mutfak. Bu nedenle de tasarımı konusunda oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Bir kere sevdiğiniz mobilyalarla döşemeniz her şeyden önemli çünkü ancak içinde mutlu olduğunuz bir mekanda kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Aynı zamanda pratik ve işinizi kolaylaştıracak bir yerleşim yapmanız da gerekiyor ki mutfakta iş yaparken rahat ve hızlı olabilin. İşte hem beğeninize hitap edecek hem de işlerinizi kolaylaştıracak klasik mutfak fikirleri!

Klasik mutfak tasarımı dediğimizde sizin aklınıza neler geliyor? Evinizin mutfağı hayalinizdeki mutfağı karşılıyor mu? Öncelikle şunu söyleyelim iyi ve şık bir dekorasyon her zaman hayallerinizi karşılamaz. Mekanlarda gerçekleştirdiğiniz tasarımların aynı zamanda fonksiyonel ve özellikle günümüzün koşullarında size zaman kazandıracak ürünlerle kurgulanmış olması önemli. Peki, klasik mutfak mobilyalarıyla da bu söylediğimizi yapmak mümkün olabilir mi? Olabilir! Püf noktalarını bilmeniz yeterli.

Klasik Mutfaklara Klasik Mobilyalar

Mutfaklar geçmişten bugüne sosyalleşmenin önemli alanları. Böyle olması tasarımın önemini daha çok ortaya koyuyor. Son dönemde teknolojinin gelişmesi ve mutfakta kullanılan elektronik cihazların tasarımlarının farklılaşmasıyla birlikte modern mutfak tasarımları artsa da klasik mutfak tarzından vazgeçemeyenlerin sayısı da oldukça fazla... Bu da klasik mutfak mobilyalarını öne çıkarıyor. Mutfakta klasik mobilyaları tercih eden ama çağa da ayak uydurmak isteyenlerin şu 3 ipucunu dikkate almasında fayda var:

  1. Klasik mutfak tasarımında kullanacağınız ürünlerin hem estetik hem de fonksiyonel olmalarına özen göstermelisiniz. Böylelikle hem zevkinize uygun bir mekan tasarlamış olursunuz hem de fonksiyonel mobilyalarla mutfaktaki işleriniz kolaylaştırırsınız. Peki, hem estetik hem de fonksiyonel mobilyalardan kastımız nedir? Kısa süre içerisinde daha fazla iş yapabilmek için kullanışlı ve konforlu bir mutfak tasarımı gerekiyor. Bunun için de yemek pişirme-servis alanlarında ocak, hazırlık alanında buzdolabı ve yıkama alanında eviye ve bulaşık makinesinin birbiriyle uyum içinde olmasına özen göstermelisiniz. Bildiğiniz gibi, klasik mobilyalar büyük ve ağır mobilyalardır, bu üç alan üçgen oluşturacak şekilde planlanırsa mobilya tarzınız ne olursa olsun mutfakta rahat hareket etmeniz mümkün oluyor.
  2. Eğer dar ve küçük bir mutfağınız varsa klasik mobilyalarınızda daha fonksiyonel çözümler arayışına girebilirsiniz. Örneğin, oymalı ve ahşap büyük bir masa yerine, yine klasik tasarımın unsurlarını taşıyan ama ortadan açılıp, büyüyüp küçülebilen bir masa tasarımını tercih edebilirsiniz. Böylelikle iş yaparken mutfak içerisinde alan kazanmış olursunuz. Klasik mobilyaların sandalyeleri de büyük ve ağır oluyor. Oymalı, ahşap ve dokuma kumaşlı sandalyeleri büyük mutfaklarda kullanmak oldukça şık bir görünüm sağlıyor ancak sınırlı bir alana sahip olan mutfaklarda bunun yerine klasik tasarım tarzına uygun tabureler de tercih edebilirsiniz.
  3. Klasik mutfak dekorasyonunu tamamlayıcı unsurlarla pekiştirebilirsiniz. Eğer alan darlığı nedeniyle mutfağınızı tam da istediğiniz şekilde dekore edemediyseniz, detaylar yardımıyla klasik tasarım rüzgarları estirmeniz mümkün. Örneğin perde seçimleriniz, masa örtünüz, mutfakta kullanacağınız aksesuarlar, armatürleriniz ve aydınlatmalarınızla bu etkiyi sağlamanız mümkün!

Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mutfaklarda, aydınlatma da en az mutfak yerleşimi kadar önemli. Özellikle de beyaz ışık kullanarak daha aydınlık bir ortam sağlayabilirsiniz. Mutfakta loş ışık kullanmak gibi bir hataya düşmeyin. Yemek pişirdiğiniz, çay demlediğiniz, fırın çalıştırdığınız mutfaklar aynı zamanda evin en sıcak alanları. Aydınlatma seçiminde mutfağınızın sıcaklık seviyesini de göz önünde bulundurmalısınız. Küçük mutfaklarda ısınan ampuller tercih etmeyin.

Mutfak dekorasyonunuzun önemli bir parçası olan renkleri de unutmayın. Duvardan zemine, mutfak dolaplarınızdan tezgaha kadar uyumlu renklerle hayalinizdeki mutfağı boyayabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.