Klasik Mobilya Eskitilmiş Mobilya Mı?

Klasik Mobilya Eskitilmiş Mobilya Mı?

Klasik mobilya eskitme mobilya mı? Mobilya, bir ev veya bir iç mêkan için olması gereken en önemli unsur olarak gösterilebilir. Mobilya çeşitlerinin çok fazla olması her birey için kendine uygun tarzı bulmasına yardımcı olmuştur. Lüks mobilya, klasik mobilya modelleri gibi birçok seçenek mevcuttur. Aynı zamanda mobilya çeşitleri kendi arasında da ayrılır. Bunlar yemek odası takımı, yatak odası takımı, köşe takımı gibi birçok takım çeşitlerine göre ayrıştırılabilir.

Klasik Mobilya Nedir?

Klasik mobilyaların tarihi çok eski zamanlara kadar uzanan bir yol üzerine dayanmıştır. Bu sebeple çok eski zamanlardan beri kullanılan mobilya çeşitlerinin olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Kralların bulunduğu dönemlerde, krallara hususi olarak yapılan, aynı zamanda kralların ismini almış olan veya eski zamanlarda bulunan zengin kısımlar aracılığı ile kullanılan ihtişamlı eşyalar olarak da öne çıkmıştır. Klasik mobilyalar belli bir bölümüne mobilyayı tasarlayan kişilerin adları verilmiştir. Mobilyaların birbirine özendiği, birbirinden fikir alışverişi yapıldığı bilinir. Fakat her mobilyanın kendine göre farklı özellikleri ve kendilerine göre bir stil anlayışı bulunmaktadır. Bu farklılıklar, daha geniş kitlelere hitap edilebilmesinin önünü açabilir ayrıca her bireyin kendine uygun tarzı bulmasına yardımcı olabilecek nitelikler taşımaktadır.

Peki bu kadar eski tarihlere kadar uzanan klasik mobilylar eskitilmiş anlamına mı geliyor? Elbette hayır. Her ne kadar korunarak günümüze kadar ulaşmış antika mobilyalar bulunsa da, bunun anlamı "her klasik mobilya eskidir" değildir. Çünkü günümüzde hala eski klasik mobilyalardan ilham alınarak üretilen yeni mobilyalar mevcuttur. Yeni yapılmış olsa da tarz olarak eski kültürlerden yola çıkılarak tasarlanan bu tasarımlar, klasik mobilya adı altında toplanmaktadır.

Klasik mobilyaların yapıldığı zamanlarda ağaçtan üretilen malzemelerin fazlaca olması sebebiyle çoğunlukla mobilyaların, ağaç malzemelerinden yapıldığını söylemek de sakınca bulunmamaktadır. Klasik mobilyalarda el işçiliği oldukça fazla olduğundan bu mobilyarın değeri bir tık daha çok ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden el emeği göz nuru olarak sayılmakta ve daha sık tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu sebep, mobilyaların diğer mobilyalara oranla daha az üretilmesine neden olmuştur. Genel olarak klasik mobilyaların çoğu oymalı, süslemesi fazla olarak alıcıya sunulmaktadır.

Geometrik biçimleri içerisinde bolca barındıran klasik mobilyalarda gösterişin ve ihtişamın oldukça fazla olduğunu görmek mümkün olacaktır. Klasik mobilyada, en ince detaylar düşünülerek, detay ve şıklık bir araya getirilirek olağanüstü bir tasarım ile alıcıların gözlerini üzerine çekmesi hedeflenir. Sehpa, ayna, konsol gibi ekstralar klasik mobilyayı oluşturan bir arada tutmasını sağlayan bütünlerdir. Klasik mobilyanın en önemli yanı, genellikle ahşaptan yapılıyor olmasıdır. Bu da mobilyalara hem doğal hem de sağlık açısından artılar kazandırmaktadır.

Klasik Mobilya Özellikleri

Klasik mobilya stili, bugün hâlâ her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü, detaylarla şıklığın ve görkemin yakalandığı bir stil olarak bilinir. Sehpası, konsolu, aynası, aksesuarları birbirinden ayrılamaz parçalardır. Bu parçalarda öne çıkan en önemli özellik ahşaplardan oluşmasıdır. Geçmişi günümüze taşıyan klasik mobilyalar evlere ve işyerlerine doğal ve sıcak bir hava katarken, bol oyma, süsleme ve yoğunluklar da evinizin ihtişamlı ve sarayları andıran görünüme kavuşmasını sağlar.

Kendine has tarz renk ve cilası ile öyle büyük etkiler bırakır ki, mobilyaların güzelliği ve özelliği daha da ön plana çıkar. Bu sayede geçmişten günümüze kadar hâlâ popülerliğinden ödün vermemiş ve popülerliğini sürdürmeye devam etmeyi amaçlamıştır. Tüm bu özellikler klasik mobilyalara olan ilgiyi üzerine çekmiş ve bu sayede korunabilmiştir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.