Klasik Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Klasik Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Klasik mobilya bakımı nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını hepimiz farklı dönemlerde ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle klasik mobilya bakımı her zaman hassasiyetle yaklaşılması gereken önemli noktalardan bir tanesi! Çünkü her mobilya marka ve malzemesiyle ne kadar değerli ve kaliteli olursa olsun, çeşitli dönemlerde bakım yapılmasını gerektiriyor. Bu noktada dikkate değer pek çok farklı unsur da ayrıca elzem hale geliyor. Zira her klasik mobilya bakımı, bakım için kullanılan her ürünle yapılmaz. Doğru ve etkili bir mobilya bakımı gerçekleştirmek için hangi malzemeyi seçmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Hem malzemenin cinsi, hem de bakım yapacağınız klasik mobilyanın üretim maddesi birbirlerine uyumlu olmalı. Olmalı ki, iyi bir amaçla başlanan bir işin sonu da başlandığı gibi iyi bitsin!

Mobilyaların zaman içerisinde yıpranmasına ve bakım yapılmasına ihtiyaç duymasına neden olan belli başlı etkenler var. Bunlar arasında, çizilmeler ve darbeler en başta yer alıyor. Çoğunlukla da bunlar, istemeden gerçekleştiriliyor. Böyle olsa da sonuçlarına katlanmak ve üzerimize düşeni yapmak gerekiyor. Çizilmeler ve darbelerin yanında, nemli ortamlar ya da doğrudan suyla temas kurulması da mobilyaları yıpratan başlıca nedenler arasında. Buna bir de klasik mobilyaların bulundukları mekanlarda tütün ürünlerinin tüketimiyle oluşan dumanın etkisi eklenince, deyim yerinde olursa işler biraz daha karışıyor.

Ayrıca klasik mobilyalarınızı güneş ışığından da korumalısınız. Yoğun güneş ışığına maruz kalan mobilyaların renkleri çok hızlı biçimde solmaktadır. Bu nedenle onları güneş ışığının zararlı ışınlarından korumaya özen göstermelisiniz.

Bu noktadan sonra ise herkesin zihnini ve etrafını o malum soru sarıyor. Klasik mobilya bakımı nasıl yapılır? Bakım yapılırken hangi ayrıntılara dikkat edip, hangi kriterler göz önünde bulundurularak bir plan yapılmalıdır? Uygulama öncesinde ve sonrasında hangi noktalara dikkat edilmelidir. Tüm bu sorular, ulaşılması zaruri yanıtları beraberinde getiriyor. Bu yanıtlar, klasik mobilyalarda bakım yapabilmemiz ve yaptığımız bakımın işlevsel sonuçlar doğurması için öğrenilmek durumundalar!

Klasik Mobilyaların Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle mobilya bakımı için klasik mobilyalarınızın günlük, rutin temizliklerini aksatmadan yerinde getirmelisiniz. En azından düzenli olarak tozlarını almalı ve yıpranma seviyelerini en aza indirmelisiniz. Ancak bu temizliği uygularken de bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Temizliği yaparken, ağır kimyasal temizleyicilerden kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra temizlik aparatlarınızı da mobilyalarınıza zarar vermeyecek fırça ve bezlerden seçmelisiniz. Eğer bu duruma dikkat etmezseniz klasik mobilyalarda bakım yapmak isterken daha büyük bir yıpranmaya neden olabilirsiniz.

Ahşap mobilyalarınızda bakım yapmak için uygulayabileceğiniz yegâne yöntem, sorunlu kısma zımpara yapmaktır. Ancak bunu deyim yerindeyse zarif dokunuşlarla yapmalısınız. Eğer fazla baskı uygularsanız, mobilyanıza telafi edilmesi zor hatta geri dönülmez zararlar verebilirsiniz.

Zımparanın ardından klasik mobilya bakımı için kullanacağınız cilanın mobilyanızın yapı malzemesine zarar vermeyecek, uygun bir malzeme olduğundan emin olmalısınız. Uyguladığınız cilanın miktarına da odaklanmalı ve ne gerekenden az ne de çok sürerek uygulamalısınız.

Klasik mobilyalarınızda bakım yapılması gereken kısımlar, ahşap bölümler değil de kumaş kısımlar ise daha farklı bir yol denemelisiniz. Kumaş kısımlar için doğrudan bir yenileme yapmak akla gelebilecek ilk ve en etkili çözümdür. Ama işler bu noktaya gelmeden  evvel mobilya bakımı yapmak istiyorsanız, kumaşlarınıza zarar vermeyecek temizlik ürünleriyle düzenli olarak kumaş kısımların temizliğini yapmalısınız.

Kısacası, yaşam alanlarınızdaki şıklığı korumak ve konforunuzu daim kılmak istiyorsanız; düzenli olarak klasik mobilyalarınızı temizlemeli ve bakımlarını uygun yöntemlerle yapmaya dikkat etmelisiniz. Unutmayın, evleriniz ve mobilyalarınız hayatınızı aynası! Bu aynanın ışıl ışıl görünmesine her zaman özen göstermelisiniz!

Ev dekorasyonunda uygulayacağınız fikirleri keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.