Klasik Genç Odası Dekorasyonunda Odaklanmayı Arttıracak İpuçları

Klasik Genç Odası Dekorasyonunda Odaklanmayı Arttıracak İpuçları

Klasik bir genç odası dekorasyonu sağlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta odayı kullanacak olan kişinin çalışmalarını gerçekleştireceği bu odada odaklanmasını arttıracak etmenlerin sağlanması olacaktır. Dikkati arttırmak ve odaklanmayı sağlamak için yaşam alanlarında değiştirilecek birçok etmen bulunmaktadır. Peki hem şık hem de etkili çalışma ortamı nasıl oluşturulur?

Klasik çalışma odalarını tercih ederek yaşam alanlarınız da ki oluşturacağınız dekorasyonunuzda lüks ve gösterişli konsepti destekleyebilirsiniz. Böylece etkili ve göz alıcı yaşam alanları oluşturmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Etkileyici bir tasarıma sahip yaşam alanları oluşturmak sadece klasik mobilyaları tercih etmek ile tamamlanmayacaktır. Gösterişli bir yaşam alanı oluşturmak için odadaki genel dekorasyona dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki tüm bu detayları tamamlayıp lüks çalışma odanızda dikkatinizi arttıracak ve odaklanmanız için odanızı nasıl dekore edeceğinizin fikirlerini paylaşalım.

Işık – Ambiyans En Etkili Yöntem

Lüks genç odanızda çalışmak ve odaklanmak için kendinizi tanımanız ve hangi ortamlarda daha fazla odaklandığınızı daha önceden keşfetmeniz gerektiğini unutmayın. Genellikle ince işçilik gerektiren çizim gibi işlerde yüksek ışık olması gerekirken, okuma yapmak için loş ışık gerekmektedir. Kendi ihtiyaçlarınız ve mesleğiniz ya da uğraşınız gereği doğru ışık ortamını odadaki ışığa bağlı olarak ta ortam ambiyansını isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

Loş bir ortam oluşturmak için klasik lambader modellerini, abajur çeşitlerini ve dimmerli anahtarları tercih edebilirsiniz. Böylece lüks yaşam alanlarınızda ihtiyacınız olan loş ortamı oluşturabilirsiniz. Loş yaşam alanlarının aksine daha aydınlık ve ışıl ışık bir yaşam alanlı oluşturmak için lümeni yüksek ampuller kullanarak ortamın ışığını arttırabilirsiniz. Genellikle lümen ve ışığın şiddeti bilinmemektedir. Ampullerin üzerinde yazan lümene göre ortamda sağlanacak ışık hesaplanmaktadır. Uzmanların belirttiği lüx seviyesine göre ideal çalışma ortamları belirlenmiştir.

Örneğin;

Koridorlar ve depolama alanlarında; 100 lüks,

Ofis çalışmaları; 500 lüks,

Yüzey hazırlama ve boyama; 750 lüks,

Montaj, kalite kontrol ve renk kontrolü; 1000 lüks,

Odaklanmada Sessizliğin Önemi

Sessizlik en önemli odaklanma etmenidir. Konsantrasyonu sağlamak ve odaklanmayı arttırmak için yaşam alanlarında sessiz bir ortam oluşturmak gerekmektedir. Ancak çok nüfuslu bir evde yaşıyorsanız genellikle sessiz ortamları oluşturmak zor olmaktadır. Bu durumda da odaya giren sesi azaltmak gerekmektedir. Peki odadaki sessiz bir ortam nasıl sağlanır.

Odalara sesin en fazla gireceği yerler boşluklar ve havanın girebildiği alanlardır. Çünkü ses hava ile iletilebilmektedir. Havanın girdiği her yere ses girebilmektedir. Ancak sessiz bir oda oluşturmak için özel tasarlanmış ses yalıtımı sağlayan klasik oda kapıları tercih edebilirsiniz. Tamamen ses yalıtımı için tasarlanmış özel bıçaklı tasarımı ile sessiz ortamlar oluşturmayı sağlayan bu kapılar ile odaya giren sesi büyük ortanda azaltabilirsiniz. Odaya zayıf olarak ta ses girmesi duvarların inceliğinden kaynaklanmaktadır. Bu ses dalgalarını absorbe edip odaya yansımasını azaltmak için yaşam alanınızda duvarlarda ses yalıtımı için üretilen özel köpükleri kullanabilirsiniz. Bu özel köpüklerin sağladığı ses yalıtımı ile sessiz bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Ses yalıtımınızı sağlamak için tasarlanan bu köpüklerin tek dez avantajı odadaki genel tasarım konsepti ile uyumlu olmayışı olacaktır. Ancak sizin için odaklanmak ve konsantrasyon dekorasyondan daha önde geliyorsa bu gibi bir uygulamayı göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Dikkat Dağıtıcı Nesnelerden Uzaklaşın

Her ne kadar genel dekorasyonunuzda yapacağınız değişiklikler ile odaklanmanızı arttırmak için değişiklikler yapsanız da oda içerisinde dikkatinizi dağıtan nesneleri kullanmamanız gerekmektedir. Örneğin sallandıkça ses yapan ürünleri kullanmamanız gerekmektedir. Çalışma odanızda dikkatinizi toplamanız gerektiğinde telefonunuzu da sessize alabilir ya da yanınızda bulundurmamanız dikkatinizin dağılmasını önleyecektir.

Tüm bu dikkat dağıtıcı nesnelerden uzaklaşırken, odaklanmanızı arttırmak için müzik te dinleyebilirsiniz. Ancak kimi insanlara göre değişen bu faaliyet sizin özelliğinize göre değişiklik göstermektedir. Kimi insanlar sessiz yaşam alanlarında odaklanması artarken kimilerinin de müzik dinlerken daha fazla konsantrasyonu toplanmaktadır. Tüm bu davranışlar tamamen kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.