Evinizdeki Klasik Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Evinizdeki Klasik Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Klasik koltuk takımı temizliği nasıl yapılır? Klasik koltuklar geçmişten günümüze miras olan mobilyalardır. Yıllar boyunca mevcut gelişme ve değişmelerden etkilense de tarzını günümüze kadar taşımıştır. Günümüzün maddi ve manevi olarak en değerli koltuk takımları arasında klasik koltuk takımı yer almaktadır.

Klasik tarz koltuk takımları genellikle dayanıklı ahşaptan üretilen ürünlerdir. Koltukların döşemesinde kullanılan kumaşların renkleri ve özellikleri değişiklik gösterebilmektedir. Klasik tarz koltuk takımı alırken koltukların kalitesi açısından döşemesinde kullanılan kumaşlara dikkat edilmelidir. Aşınma yapmayan, tüylenmeyen ve kolay temizlenen ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Kir tutmaması ve kolay temizlenebilir olması koltukların temizlenmesi sırasında oluşan yıpranmaları en aza indirecektir. Bu nedenle klasik koltuk takımı alınırken kolay temizlenen ve kir tutmayan kumaşlardan yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Koltuklar dekoratif açıdan yaşam alanlarındaki önemli olan ürünlerdir. Modeli ve kalitesi her ne kadar iyi olursa olsun eski görünümlü, yıpranmış ve kirli koltuklar dekoratif açıdan olumsuz izlenime neden olmaktadır. Koltuk takımları temizlenirken lekelerin çıkarılması ve renklerin korunması kadar, temizlenme sırasında koltukların aşınmaması da dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Klasik Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuklarda lekelenmeler oluşmasa bile zamanla renklerinde ton değişiklikleri ve kararmalar olabilir. Bu durumun en büyük nedeni tozlanmadır. Klasik koltuk takımlarının tozlanmaya bağlı olarak renk değiştirmesi ve kararmasını önlemek için düzenli olarak elektrikli süpürge ile süpürülmesi gereklidir. Eğer elektrikli süpürge ile klasik koltuklarınızı düzenli olarak süpürürseniz tozlar koltukların üzerinde istenmeyen görüntü oluşturmayacaktır.

Evlerde koltuk takımlarının üzerinde oluşan lekelenmeler için kısa zamanda müdahale edilebilir. Kafe, otel, hastane gibi ortamlarda lekelenme oluştuktan ve kuruduktan sonra müdahale edilebilmektedir. Ancak evde leke oluşumunu görür görmez temizlenmesi oldukça önemlidir. Lekelerin kuruması, sizlerin lekeyi daha zor çıkartmanıza neden olacaktır. Nemli bir bezle leke kurumadan müdahale edildiğinde kalıcı lekelerin önüne geçilebilmektedir.

Koltuklar silineceği zaman yıpranmamış bir bez ile silinmesi gereklidir. Yıpranmış bezle koltuk silinmesi durumunda koltukların döşeme kumaşında yıpranmalar meydana gelebilir. Koltuk silinmesi sırasında yeni bir mikro fiber bez kullanılması kumaşlarının aşınmasını önleyecektir.

Koltukların temizlenmesi sırasında kullanılan kimyasal temizlik malzemeleri koltukların kumaşlarında aşınmalar ve renk solmalarına neden olabilmektedir. Koltuk temizliğinde güçlü kimyasallar kullanmak yerine koltuk temizliği sırasında kullanılmak üzere üretilmiş olan malzemeleri kullanabilirsiniz.

Koltuklar halı ve koltuk yıkama makinesi ile temizlenmesi silme işlemine göre daha hijyenik olabildiği gibi koltukların daha az aşınmasını da sağlayabilir. Koltuk yıkama makinesi ile özel olarak üretilmiş temizlik malzemesini kullanarak klasik koltuklarınızı temizleyebilirsiniz. Makine ile koltuk takımı temizlendiğinde kirlenmiş olan su makine tarafından çekildiği için daha hijyenik olacak ve daha iyi temizlenecektir.

Eğer siz yine de koltuklarınızda elinizde silmek istiyorsanız daha bol suyu bir bezle silebilirsiniz. Makine ile koltuklardaki fazla suyu çektirdiğinizde çıkan sudaki toza ve koyu renkli olan suya şahit olabilirsiniz. Ancak koltuklar silinerek temizlendiğinde daha fazla aşındığı unutulmamalıdır. Belli temizleme işlemi sırasında makine kullanımı koltuklarınızın daha geç aşınmasını sağlayacaktır.

Klasik tarz koltuklarda birçok model bulunmaktadır. Klasik koltuk takımlarının yalnızca kumaşları değil ahşap modelleri de değişiklik göstermektedir. El oyması klasik koltuklar, varaklı klasik koltuklar gibi ahşap kısmında işleme ve oya olan klasik koltuk modellerinin ahşap kısımlarının temizliği de çok önemlidir.

Koltukların ahşap kısımları temizlenirken ahşabın çizilmemesine özen gösterilmelidir. Oymaların dar kısımlarının temizlinde sivri cisimler kullanılmamalıdır. Pratik bir malzeme olan diş fırçası ile oymalı klasik koltukların oyma desenlerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Yaşam alanlarınıza seçeceğiniz lüks koltuk modellerini burcunuza göre belirleyebilirsiniz. Burçlara göre klasik koltuk takımı önerilerimizi yayımladığımız bu makalemizi mutlaka okuyun. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.