Klasik Dekorasyonda Pastel Renkleri Keşfedin

Klasik Dekorasyonda Pastel Renkleri Keşfedin

Her zaman trend olan klasik dekorasyonda pastel renkler önem kazanıyor. Her tarza da uyum sağlayabilen zamanın tüketemediği bir tarz. Klasik tarz konsept olarak Doğu’nun ve Batı’nın çizgilerini ayrı ayrı taşır. Yani Doğu’nun ve Batı’nın klasik tarz anlayışları farklı olduğu gibi döneme göre de klasik dekorasyon farklılıklar gösterir. Klasik stil her dönem yeni çizgiler, yeni bir hava ve yeni bir dokuyla karşımıza çıkıyor ve hayatlarımızdan asla silinmiyor. Klasik stil, 15 ve 16. yüz yıllarda ortaya çıkmış olan klasizm akımının bir sonucudur. Klasizmin kendi döneminden çok eskilere, Antik döneme duyulan özlem ile ortaya çıkmıştır. Yani klasik tarzın içinde nostalji ve geçmişe özlem vardır. Bilimin ve sanatın yükselişe geçtiği bir çağda doğmuş olan klasik akım, Orta çağdan Yeni çağa geçişi de yansıtır. Yani, klasik akım aynı zamanda karanlıktan aydınlığa geçişi de simgeler. Bütün bu bilgiler ışığında klasik akımdan doğan klasik tarz konsept için geçmişi çağrıştıran ama çağdaş bir yöne bakan bir dekorasyon stilidir diyebiliriz. Yeniliğe ayak uyduran klasik tarz konsept, bu yüzden her çağda ve her dönemde revaçtadır.

Modern dekorasyonda sıkça rastladığımız geometrik ve keskin çizgileri klasik tarzda görmeyiz. Yuvarlak ve yumuşak hatlar klasik tarzın karakteristiğidir. Klasik tarz mobilyalar hemen her renk üretilmiştir. Doğu konsepti klasik tarza ihtişam ve canlı renkler olarak yansır. Doğu tarz klasik dekorasyonun kadife ve tafta kumaşlar, Doğu’ya özgü ihtişamlı desenler, capcanlı karışık renkler ve bolca duvar aksesuarı ile yansır.  Doğu’nun klasik tarzında renk seçimleri daima kırmızı ve mor ağırlıklıdır ve renkler iç içe geçmiş, birlikte kullanılmış görkemli bir cümbüş havasındadır. Batı konseptli klasik dekorasyon ise daha pastel renkleri içerir. Batı tarzında koyu grinin yanında açık yeşil, açık mavi, krem ve lila tonlarında pastel renkler de kullanılır. Yani yaşam alanlarınızda pastel renklerden oluşan klasik tarz konsept yaratmak istiyorsanız Batı stiline yaklaşmış olursunuz.

Klasik Stilde Pastel Renk Asaleti

Pastel renkler deyince akıllara ilk gelen açık, soluk ve yumuşak renkler gelir. Pastel renkler parlaklığı düşük renklerdir. Huzur ve dinginlik hissi verirler.  Tüm açık renkler pastel değildir. Genellikle bilinen pastel renkler lila, yavruağzı, mavi, sarıdır. Bu renklerin yoğunluğu az ise pastel tonlara yaklaşırlar. Nil yeşili, bu yılın trend rengi olan ada çayı yeşili, açık gül rengi, pembe ve toprak tonlarının da yoğunluğu azaltılırsa pastel renkler kategorisine girerler. Yoğunluğu az olan, parlak olmayan açık renkler pastel hale getirilebilir. Hatta mor ve kırmızı da yoğunluk ve parlaklıkları uygun hale getirildiğinde pastel olurlar. Pastel renkler son yılların trendidir ve tekstil ürünlerinde sıkça kullanılır. Açık renklerin soğurulması ile oluşan pastel renkler özellikle klasik tarz konsept oluşturulurken harika bir seçimdir. Klasik dekorasyonunuzda pastel tonlar kullanmak tarzınızı hem Batı stili klasik dekorasyona hem de modern stile yaklaştırır. Bol işlemeli, altın varaklarla süslü, ihtişamlı mobilyalar bile pastel renklerle sakinleştirilebilir. Bu evinize çok iddialı bir hava katarken bir yandan da sakinliği ve huzuru getirir. Böylece yaşam alanlarınızda klasik stilinizden ödün vermeden dinlendirici bir hava da yakalamış olursunuz. Klasik tarz cam ya da kristal avizeler ve aynalarla da pastel renklerle oluşturduğunuz klasik tarz konsept muhteşem bir uyum yakalar. Ayna ve cam kullanımı evinize ferahlık ve genişlik sağlar. Pastel renkler de bu ferahlığı destekler ve mekanlarınızda daha fresh bir hava yakalamanızı sağlar.  Klasik dekorasyon pastel renklerle birleştiğinde ortaya çıkan asalet size huzur verecektir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.