Klasik Çalışma Odasının Sağladığı Sihirli İlham

Klasik Çalışma Odasının Sağladığı Sihirli İlham

Günümüzde artık evden çalışmak bir moda ama ev içerisinde ayrıca bir çalışma odası düzenlenmesi yeni bir alışkanlık değil. Çalışma odaları geçmişten bu yana evlerin önemli bir alanı olmaya devam ediyor. Özellikle iş adamları, akademisyenler ve yazarlar pek çok önemli çalışmasını evinde keyfine göre düzenlediği çalışma odasında gerçekleştiriyor. Bu da çalışma odalarında özel bazı detayları öne çıkarıyor. İlk olarak tarz öne çıkıyor tabi. Sizin de kafanızdaki resimde ahşap dokunun yoğun olarak hissedildiği, oymalı ve büyük bir çalışma masasının konumlandırıldığı, kütüphanenin eksik olmadığı bir çalışma masası yer alıyorsa klasik tarz çalışma odasına daha yatkınsınız demektir.

Klasik tarz çalışma odası her zaman ilham verici unsurlar taşıyor. Örneğin kitaplar… Klasik çalışma odası tasarımlarının ayrılmaz parçaları arasında kitaplıklar var. Bunun yanı sıra büyük, ahşap ve oymalı çalışma masaları; üzerinde dolma kalemlik, deri ajanda yine olmazsa olmazlardan... Elbette şimdilerin modern unsurlarını da unutmamak gerekiyor. Bilgisayar ya da tablet gibi…

Klasik tarzı sevenler için klasik tarzda çalışma odaları

Günümüzde evde çalışanların sayısı oldukça arttı. Bilgisayar ve internet teknolojileri artık ofislere gitmeye gerek duymadan pek çok kişiyi her yerde iş yapabilir hale getirdi. Bu durum iş ve özel yaşam dengesini bir miktar sarssa da, bundan memnun olanların sayısı da oldukça fazla... Hiç evinden çıkmadan çalışmak isteyenler bir odalarını özel çalışma alanı şeklinde tasarlama yoluna gidiyorlar. Bu noktada evin genel dekorasyon tarzına uygun bir çizgi belirlemek önem taşıyor. Son yıllarda çalışma odalarında ve masalarında modern mobilyalar daha fazla öne çıksa da klasikten vazgeçemeyenler de var.

Klasik tarzın estetiğini ve şıklığını ortamına taşıyıp, çalışırken ilham almak isteyenler dikkat! İlk olarak tarzınıza yatkın bir çalışma masası seçmelisiniz. Klasik çalışma odalarının olmazsa olmalarına gelirsek:

  • Rahatlık ilk önemli adım. Çalışırken de çalışmaya mola verdiğinizde de rahatlığı ve konforu ön planda tutmalı ve mobilya seçimlerinizde bunu dikkate almalısınız.
  • Geniş ve şık bir çalışma masası seçmeli ve masanızı yine rahat bir koltuk veya sandalyeyle tamamlamalısınız.
  • Çalışma odanızda bir berjer koltuk kullanabilir ve arada sırada rahatlamak için burada oturup kahvenizi içebilirsiniz.
  • Klasik tarzdaki çalışma odaları kimileri için kasvetli ortamlar gibi görünebilir ancak detaylarla bu havayı bertaraf edebilirsiniz. Örneğin kullanacağınız objelerde canlı renkleri tercih edebilir, nostaljik dekorasyon öğelerinden yardım alabilirsiniz. Geçmişin telefon tasarımlarını veya masa aydınlatmalarını kullanarak farklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

 

Veriminizi arttırmak için…

Çalışma ortamınız neresi olursa olsun veriminizi arttırmada önemli bir role sahip olduğunu biliyor musunuz? Kendinizi çalışırken hem rahat hem de zinde hissetmeniz önemli. Yoksa yaptığınız işten zevk almanız pek mümkün olmuyor.

Bir ortamda ahşap dokular kullanmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Bu aslında zihninizin size oynadığı bir oyun; ahşabın kişileri ilk benliğine götürme etkisi olduğu bilimsel olarak da ifade ediliyor. Bu yüzden çalışma odası tasarlarken ahşabın etkisinden mutlaka faydalanın. Yer döşemeleriniz parke olabilir, alanınız küçükse açık renk yer döşemelerini tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha ferah bir ortam elde edersiniz. Açık renk objeler zihninizi fazlalıklardan arındırmak konusunda yardımcınız oluyor. Pek çok unsurda açık renkleri tercih edin. Çalışma odanızda mutlaka bir kitaplık hazırlayın veya yapabiliyorsanız büyük bir kütüphane oluşturun. Kitaplar hem oldukça dekoratif duruyor, hem ahşap unsurlara çok iyi uyum sağlıyor hem de işten uzaklaşıp biraz kendinizle kalmanızı sağlıyor. Öte yandan herhangi bir konuda araştırma yapmak istediğinizde elinizin altında kitapların olması ayrı bir zevk veriyor ve sizi teknolojinin yapaylığından uzaklaştırarak çalışma veriminizi arttırıyor.

Çalışma odası tasarlarken sandalye seçimi en dikkatli olunması gereken noktalardan biri… Çok rahat bir sandalye uzun süreli çalışmalar için elverişli değil çünkü bir süre sonra bu rahatlık uykunuzu getirebiliyor. Ancak konfordan uzak bir seçim yapmak da bel ve sırt ağrılarına yol açabiliyor. Ne çok rahat ne de çok rahatsız edici bir model seçmenizde fayda var.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.