Klasik Avize Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klasik Avize Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avizeler evlerde tercih edilen aksesuar ürünleri olmasının yanında işlevselliği ile de aydınlatma görevi görmektedir. Bu eşyalar lüks ve klasik mekanlara adapte edilebildiği gibi, tüm yaşam alanlarına uygun tasarımda üretilerek tüm dekorasyonların tamamlayıcısı olabilmektedir. Avizeler tasarımları ve ölçüleri ile bir yaşam alanının gözdesi olabilir ve tüm gözleri üzerine çekebilmektedir. Genellikle ışıl ışık ve parıl parıl görmeye alışık olduğumuz bu avizeler zaman içerisinde durdukları yerde tozlanabilir ya da kirlenebilmektedir. Her ne kadar tavanda hareketsiz bir şekilde, kir ve lekelenmelere karşı korunaklı olsa da ev içerisinde durmayan hava akımı ile taşınabilen yapışkan tozlar avizenin ihtişamına gölge düşürebilmektedir. Peki lüks yaşam alanlarınızda tüm gözlerin üzerinde olabildiği ve özenerek tasarlanan evlerdeki dekorasyon tamamlayıcısı görevini üstelenen avizelerin bakımı ve temizliği oldukça önemlidir. Peki klasik avize temizliği nasıl yapılır?

Bu soruyu yanıtlarken, avize temizliğinin ne kadar önemli olduğunun farkına varabilirsiniz. Özellikle lüks ve klasik bir avize kullanıyorsanız da bu önem daha da artmaktadır. Çünkü avizede kullanılan kristaller, avizenin metal ve ahşap kısımları, varsa altın ya da gümüş kaplama, ampulleri ve duy kısımlarına kadar birçok parçanın doğru bir temizlik aşamasından geçirilmesi gerekmektedir.

Elektrik aksamları her zaman tehlikeli olmuştur. Bu sebeple avizeyi kurcalama imkânı veren temizlik işleminde de öncelikle güvenlik önlemlerinin alınması, temizlenmiş avizenin tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra açılmalıdır.

Klasik Avize Temizliği

Klasik avizeler temizlenmesine özen verilmesi gereken aydınlatma ürünleridir. Doğru tekniklerin kullanılarak avizeye zarar vermeden temizliği yapmak gerekmektedir.

Klasik avizeler tasarımlarına göre birçok parçadan oluşmaktadır. Ancak kristalli, şamdanlı bir avize modelinin temizliği için birçok parçaya ayrı ayrı özenilmesi gerekmektedir. Avize temizliğinde öncelikle avizeye yapışmış tozların silinmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle şamdanlardan başlanmalıdır. Şamdanların iyice tozunun alındığından emin olunduktan sonra avizenin ahşap ve metal kısımlarının da tozu hafif nemli bez ile alınmalıdır. Devamında ise kristalleri narince silmeli ve koparmadan tozlarını almak gerekmektedir. Avizenin üzerindeki yapışkan tozları temizledikten sonra parlatmak ve ışıldamasını sağlamak için iyice ovalamak ve parlatmak gerekmektedir.

Klasik avize temizliğini gerçekleştirirken avizenin parçalarının zarar görmemesi için su ve alkol kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle altın ya da gümüş varaklı avizelerde bu temizlik daha da dikkat edilmesi gereken bir husus olmaktadır. Her maddeyi kullanmamak ve hafif nemli bir bezle silinmesi gerekmektedir. Camsil ve parlatıcı maddelerin içersinde yer alan alkollü maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu maddeler yüzeydeki cilayı ve boya ile etkileşime geçerek ilerleyen vadelerde avizenin matlaşmasına hatta cilanın incelmesi ile çiziklerin oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Lüks Avizelerin Kullanımı

Işıl ışıl bir konsept sunan lüks avizeler evlerde hemen hemen her odada tercih edilmektedir. Ancak her odaya ve konsepte ayrı bir avize modeli üretilmekte ve seçilmektedir. Bunun sebebi ise hem dekorasyon açısından yaşam alanlarına uyum sağlaması hemde kullanışlı bir yapı sunmasıdır. Örneğin yemek odalarında çok kristalli ve çok katlı avizeler yerine daha sade, toz ve kir tutmayan, ağır olmayan ancak ışıl ışık bir yaşam alan oluşturan avizeler tercih edilebilmektedir. Avize temizliği oldukça zor yapılan, yapıldığı sırada avizeye zarar verme ihtimali olan bir işlemdir. Bu sebeple yemek odaları gibi hijyenin en üst düzeyde tutulmasının amaçlandığı odalarda toz tutmayacak, hafif, kullanıcıları yormayacak ancak işlevselliği ile de onları mutlu edecek avizeler tercih edilmektedir. Daha çok sarkıtlı, şamdanlı ve kristalli avizeler salon ve yatak odası avizeleri olarak ta kullanılmaktadır.

Ev dekorasyonunda doğru aydınlatmanın önemi nedir?

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.