Klasik Ahşap Kapıların Özellikleri Nelerdir?

Klasik Ahşap Kapıların Özellikleri Nelerdir?

Kapılar çoğu kişi tarafından yalnızca bir ayrıntı gibi görünse de aslında dekorasyona imza atıyorlar. Çünkü uyumsuz kapılar, dekorasyondaki bütünlüğü bir anda yerle bir edebiliyor. Aranızda klasik ahşap kapılarla evinin dekorasyonuna altın bir imza atmak isteyen varsa, söyleyeceklerimizi not etmesinde de fayda var!

Mobilyaların birbirinden farklı malzemeler ve farklı modellerde üretilmiş olmaları değil, yapılan tercihin dekorasyonla bütünlük içinde olması önemli olan… İşte o zaman evinizde dikkat çekici bir tarza kapı açabilirsiniz. Evet, bunu da kapı modelinizle taçlandırabilirsiniz. Klasik ahşap kapılar bugün evlerde en çok tercih edilen kapı türleri arasında yer alıyor. Tabi iç kapılardan söz ediyoruz… Evinde doğal ve dayanıklı ürünleri görmek isteyenler klasik ahşap kapı çeşitlerinden yana tercih kullanıyor.

Klasik Ahşap Kapıların Avantajları

İç kapıları seçerken öncelikle kullanılacak alanın sıcaklık ve nem seviyesi dikkate alınmalı. Banyo gibi her daim nem ve buhara maruz kalan alanlarda doğal malzemeden üretilmiş ahşap kapıların kullanılması önemli. Klasik ahşap kapılar herhangi bir hasar gördüklerinde kolaylıkla tamir de edilebiliyorlar. Hasarlı yerler yeniden cilalanıyor ve böylelikle kapı ilk günkü haline geri dönüyor.

Ahşap kapıların tamamen doğal malzemelerden üretilmesi her kapının birbirinden farklı olmasını sağlıyor. Bu da farklı ve daha doğal bir doku elde etmek demek. Öte yandan evin içinde doğal ahşap dokunun bolca kullanılması daha estetik ve şık bir ortam kurgulanmasına yardımcı oluyor. Doğanın huzurunu ahşapla birlikte içeri alan kapılar sayesinde evler daha sıcak ve samimi ortamlara dönüşüyor. Aynı zamanda ağacın renk ve doku özellikleri de kapılara yansıyor bu da ceviz, meşe, maun gibi ağaçların renk ve özelliğini taşıyan ahşap kapıların daha estetik ve dikkat çekici görünüm sağlaması anlamına geliyor.

Ahşap aynı zamanda dayanıklı bir malzeme olmasıyla da tercih ediliyor. Bakımı da oldukça kolay… Doğal bir malzeme olduğu için her tarzdaki mekana ve her renge rahatlıkla uyum sağlayabiliyor. Ahşabın ses yalıtımı özelliği olduğunu da söyleyelim. Yani ahşap kapıların desteğiyle daha sessiz mekanlarda yaşamak mümkün oluyor. Ahşabın dokusu ve sıcaklığı hem keyif veren yaşam alanları oluşturuyor hem de klasikten endüstriyele, modernden gösterişliye varan her stile uyum sağlıyor. Farklı model ve formlardaki mobilya ve aksesuarlarla da ahşap kullanılabiliyor.

Klasik Ahşap Kapı Modelleri

Kapı modellerini seçerken öncelikle evinizin tarzını tamamlayacak tercihler yapmalısınız. Bununla birlikte iç mekan kapılarınızın hepsi aynı olmak zorunda değil ancak doku ve malzeme bakımından iç mekandaki kapıların birbirleriyle uyumlu olmaları önemli. Klasik ahşap kapıların değişen modelleri bulunuyor. Örneğin, işlemeli modeller daha nostaljik bir etki yaratabiliyor. İşlemeli kapıların etkisini kırmamak adına koyu renkleri tercih etmek daha doğru olabiliyor. Camlı kapı modelleri var ki bunlar da evlerin balkon veya teraslara açılan kısımlarda ve de mutfak girişlerinde sıklıkla tercih ediliyor. Aynı zamanda salonda yemek takımının duracağı bölümü ayrı planlamanın yolu da alanı bir kapıyla ikiye bölmek olabiliyor. Bunun da en güzel yolu camlı ve kanatlı ahşap bir kapı kullanmak olabilir.

Klasik Ahşap Kapıların Fiyatları

Kapılar kullanılan malzemeler, üretim teknikleri, üzerindeki işlemeler ve süslemelere göre ve tabi kullanılacaklara alanlara göre pek çok farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor. Bugün farklı malzemelerle üretilmiş onlarca kapı çeşidi mevcut ve hepsinin de fiyatları değişiyor. Ahşap kapılarda öncelikle hangi ağacın kullanıldığı, üretim tekniği, işlemesi, kalınlığı ve modeli devreye giriyor. Eğer evin tüm kapılarını değiştirecekseniz toplu bir fiyat almanız daha avantajlı olabiliyor.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.