Kız Çocuk Odası Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kız Çocuk Odası Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Çocukların odaları tasarlanırken ve çocuk odaları için mobilya ve eşya seçerken dekoratif özelliklerine, çocukların gelişimi desteklemesine, sağlıklarının korunmasına ve dayanıklı ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

Bebek odaları tasarlanırken anne ve babaların zevklerine uygun oda hazırlanırken çocuk odalarının hazırlanması sırasında çocukların zevklerine ve tercihlerine de önem verilmelidir. Odanın içinde zaman geçirecek, ders çalışacak, oyun oynayacak çocukların oda içerisinde mutlu ve keyifli olması için onların beğendiği renklere, mobilyalara dikkat edilerek, çocukların fikirleri sorularak oda dizayn edilmelidir. Genç odaları veya yetişkin odaları hazırlanırken kullanacak kişiler mobilyaların avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak mobilya seçimi yapabilirler. Ancak çocuklar bu ayrımı yaparken zorlanacağı için yalnızca onların zevkleri değil anne ve babalarının fikirleri de önemlidir. Çocuk odaları hazırlanırken ortak karar almak en doğru olan yaklaşımdır.

Çocuk odaları hazırlanırken renklere cinsiyet yüklememek çok önemlidir. Erkek çocuklarına mavi, kız çocuklarına pembe renklerde oda hazırlamak renklere cinsiyet yüklemek oldukça yanlış bir tutumdur. Çocukların beğendiği renklerde oda hazırlanmalıdır. Kızlarda mavi, lacivert, mor, sarı, yeşil gibi renkleri severler. İlla pembe oda kurma düşüncesinden kaçınılıp çocukların renk seçiminde baskın olmaları sağlanabilir.

Kız çocukların erkek çocuklara göre tokaları, süslü kalem veya defterleri, giysileri erkeklere göre daha karmaşık ve fazla olabilir. Kız çocuklarının gardıroplarında ve çekmecelerinde fonksiyonel raflar olması kızlar için kullanışlı olabilir.

Kız çocuk odası veya erkek çocuk odası hazırlanırken cinsiyetten daha çok onların gelişimlerini destekleyecek özelliklere dikkat edilmelidir. Çalışma masası, yatak ve aydınlatmaların sağlığa zarar veremeyecek ve gelişimi destekleyecek özellikleri incelenmelidir.

Çocukların günde belli bir süreleri ders çalışma masasında ders çalışarak geçmektedir. Ders çalışırken anormal duruşta uzun süre oturma zamanla kas ağrısı oluşumuna veya postürün yanlış oluşmasına neden olabilir. Çocukların hızlıca geliştikleri bu dönemde yanlış postür oluşumu ilerdeki dönemlerde daha zor süreçte düzeltilebilir. Bu nedenle bu dönemde çocukların doğru postürünün oluşmasında çalışma masalarının çocuklar için uygun olması gereklidir.

Çalışma masasında oturan çocuk, genç veya yetişkin bir kişinin kalça eklemi, diz eklemi ve ayak bileğinde 90 derece ve 90 dereceye yakın bir acılaşma olmalıdır. Eğer bu ağı fazla büyük veya küçük olursa eklemlere anormal yük bineceği için zamanla ağrı oluşumuna neden olabilir. Çocuk sandalyesinde oturan bir yetişkin düşündüğümüzde bu eklemlerindeki açılama kişide zamanla ağrı oluşuma, uyuşukluk hissine neden olacaktır. Aynı durum küçük bir çocuğun yetişkin sandalyesinde oturduğunda ayaklarının yerle teması olmadığında da geçerli olacaktır.

Çocuklar gelişimleri çok hızlı olduğu için bir sene içinde bile ders çalışma masaları küçük gelebilir. Bazı mobilya üreticilerinin sunduğu yüksekliği ayarlanabilen ders çalışma masaları ile çocuklara uygun yükseklikte ayarlanabilir. Ancak eğer standart çalışma masaları çocukların boyu için kısa geliyor ve ayakları yerle tam temas sağlamıyorsa ayaklarının altına konacak bir yükselteme aparatı ile uygun açılaşma sağlanabilir.

Ders çalışma masalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise boyun, bel ve omurga sağlığıdır. Çalışma masasının yüksek olması çocuğunun kolunu masaya koyduğunda omzunun yukarı doğru kalkmasına neden olacaktır. Uzun süre bu pozisyonda çalışma omuz ağrısına neden olabileceği gibi kalıcı durumlara da neden olabilir. Eğer çalışma masası çok alçak olursa da fazla eğilerek kamburluk oluşumu gözlenebilir. Bu nedenle çocuklarınızı gözlemleyerek hem mobilya alma sırasında hem de gelişimleri sırasında çalışma masalarının çocuklar için en uygun hale getirilmesi sağlanmalıdır.

Çocuk odalarında kullanılan renkler de, çocukların psikolojisi üzerinde etkili olmaktadır. Peki çocuk odalarında renkleri etkileri nelerdir?

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.