İç Mekana Klasik Kapı Modelleri Nasıl Seçilir?

İç Mekana Klasik Kapı Modelleri Nasıl Seçilir?

Evlerimizin girişlerinde ve odalarımızda, hastanelerde, ofislerde, yurtlarda, marketlerde, bulunduğumuz kapalı olan her ortamda kapı bulunmaktadır. Kapılar hem mahremiyeti simgelerken hem de ışı, ışık, ses ve çeşitli diğer etmenlerden bulunduğumuz ortamları korumaktadır. Bu nedenle doğru kapı seçimi oldukça önemlidir.

Kapılar hem odalarımız arasında geçişleri sağlarken hem de odaları birbirinden ayırmaktadır. Bu nedenle iç kapı sistemleri evlerimiz için önemli detaylardır. Odalarımızı birbirinden ayıran odalar aynı zamanda evimizi dekoratif olarak ta tamamlamaktadırlar.

Klasik kapı modelleri çeşitli ağaçlardan üretilen kapı türleridir. Ceviz, kestane, çam, köknar, kiraz, armut gibi birçok ağaç türünden yapılabilmektedir.

Klasik Kapı Alırken Dikkat Edilecekler

Kapı alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi kullanılacak ortamların özellikleridir. Örneğin banyo gibi fazla nemin olduğu ortamlara sudan ve nemden etkilenmeyecek kapı, hastane ve yurt gibi toplu kullanım alanlarında sağlam kapı tercih edilmelidir. Aynı zamanda kullanacağınız ortamın özelliklerine göre camlı ve camsız kapı modelleri tercih edebilirsiniz.

Toplu kullanım alanlarına kapı seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus engelli bireylere uygun kapı seçilmesidir. Birçok kurumda engelli bireylerin kapılardan geçebileceği minimum genişliğe uygun kapılar bulunsada, bazı ortamlarda dar kapılar bulunmaktadır.

Klasik oda kapı modelleri, birçok özellikte ve birçok renkte üretilmektedir. Genellikle ahşaptan yapılan klasik iç kapı modelleri çeşitli teknikler ile farklı malzemelerden de üretilebilmektedirler. Bu kapıların üretilirken kullanıldığı teknik ve malzeme türüne göre bulunduğunuz ortamlara uygun kapı seçimi yapabilirsiniz. Örneğin darbelere karşı dayanıklı kapılar, neme karşı dayanıklı ahşap kapılar, ısıya karşı dayanıklı kapılar, çizilmelere karşı dayanıklı ahşap kapılar, boya gerektirmeyen ahşap kapılar gibi birçok özellikle klasik ahşap kapı modelleri bulunmaktadır.

İç mekanlarda kullanılan kapıların bir diğer özelliğinin ses geçirmez olmasıdır. Odalar arasında ses yalıtımının sağlanması oldukça önemli bir husustur.

Balkon veya bahçe kapıları seçilirken güvenilir özelliklerinin olması gereklidir. Sağlam kilit sistemi ve sağlam yapıya sahip olması gereklidir. Tercihen bahçe kapıları için klasik çelik kapı modelleri seçilebilir.

İç kapılar dekorasyonun birer parçalarıdır.  Özellikle cam kapı sistemleri ofis gibi ortamlarda tercih edilen ve dekoratif olarak oldukça estetik kapı modelleridir. Ancak cam kapı tercih edileceği zaman temperli cam olmasına özen gösterilmelidir. Temperli camlar herhangi bir darbede kırılma sonucunda zarar gelmemesi için tuz-buz olarak dağılan ve can ve mal zararını önleyen camlardır. Kapılar dışında sehpalar ve aynalar gibi birçok alanda da temperli camlar kullanılmaktadır.

Banyo, tuvalet ve yatak odaları mahremiyet taşıyan alanlar oldukları için genellikle camlı kapılar tercih edilmemektedir. Bu alanlar için camsız kapılar daha uygundur.

Mutfak ve salon gibi alanlarda ise camlı kapılar tercih edilebilmektedir. Özellikle salonlarda dekorasyonu da sağlaması amacıyla camlı klasik kapı tercih edebilirsiniz.

Eğer dar alanlara kapı seçiminde bulunacaksanız sürgülü kapılar sizler için uygun tercih olabilir. Sürgülü kapılarında çeşitli mekanizmaları bulunmaktadır. Eğer yerden temaslı mekanizma istemiyorsanız duvara monteli sürgülü kapı sistemleri bulunmaktadır. Bu kapılar ile yerde herhangi bir engel bulunmadan dar alanınıza uygun kapı seçiminde bulunabilirsiniz.

Özellikle antre gibi alanlarda farklı odalar için farklı kapılar bulunuyorsa bu kapıların uyumlu olması tercih edilir. Hem renk hem de model olarak birbirine uyumlu kapılar seçebilirsiniz.

Kapılar evlerimize girerken ve evlerimizin içindeki odalar arasında önem taşıyan unsurlardır. Kapılar yabancı kişilerin evlerimize girmesini önleyen, odalar arasında kişilerin mahremiyetini sağlayan, ışık, ses ve kirlilik gibi birçok çevresel etmenden bulunduğumuz ortamı korurlar. Bu nedenle kapı tercihinde bulunurken odalarınızın ve ortamlarınızın şartlarına uygun kapı seçmeniz sizler için avantajlı olacaktır.
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.