Gürgen Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Gürgen Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Mobilyaların iskeletleri tamamen ahşaptan yapılır. Masa ve sehpa gibi ek malzeme kullanılmayan mobilyalarda ise saf ahşap kullanılır. Mobilyalarımızı yıllarca kullanmak istediğimiz düşünüldüğünde ahşabın dayanıklılığı ve kalitesi mobilya seçiminde en önemli faktör haline gelir. Siz de kaliteli ve dayanıklı bir mobilyaya sahip olmak istiyorsanız gürgen ağacı mobilyalar tercih etmelisiniz. Mobilya ve ahşap malzeme üretiminde sıkça kullanılan gürgen ağacı, sağlam yapısı nedeniyle gemi yapımında da en çok tercih edilen ağaç türüdür. Yakacak olarak da kullanılan gürgenden, yıllarca dayanan keresteler çıkar. Ayrıca gürgen ağacı oyuncak sektörünün de ahşap ihtiyacını karşılar. Bu açıdan bakıldığında çocuklarınız için de sağlıklı bir oyuncak seçimi yapmanızı sağlar. Meşe ve kestane ağaçları ile benzer özellikler gösterir. Çoğunlukla kayın ağacı ile karıştırılan gürgen ağacının özellikleri arasında bir orman ağacı olması vardır. Kayın ağacı, gürgene göre daha az dayanıklıdır ve işlemesi daha kolaydır. Bu yüzden daha ucuza mal edilir. Gürgen huşgiller ailesinin üyesidir aynı zamanda carpinus cinsindendir. Gürgen ağacının iki çeşidi bulunur. Bunlardan ilki adi gürgendir. Adi gürgenin boyu otuz metreyi bulabilir. Daha çok nemli yerlerde ve ışıksız ortamlarda yetişir. Karadeniz iklimi adi gürgen ağaçları için idealdir. Adi gürgenlerin kerestesi son derece değerlidir. İkici gürgen çeşidi ise doğu gürgenidir. Kurak ve sıcak iklimlerde yetişen doğu gürgeni en fazla on metreye kadar büyüyebilir. Doğu gürgenlerinin anavatanı İran’dır.

Gürgen ağacı yumuşak iklim şartlarına muhtaç değildir. Kurak ve sert iklimlerde de yetişebilir. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde çok sayıda gürgen ağacı bulunduğu için gürgen ağacı mobilyalar da Türkiye’de rahatça üretilir. Çünkü, bu ağaç Karadeniz dışında da ülkemizde bolca bulunur. Gürgenden üretilen ahşap son derece dayanıklı ve sağlam olduğu için elit mobilya markaları tarafından ham madde olarak kullanılır. Gürgen keresteleri gri tonunda; odunu ise beyaz, girintili, oluklu bir gövde yapısına sahiptir. Bazı gürgen ağaçlarının boyu yirmi metreye kadar ulaşabilir, ama genellikle gürgen ağaçlarının özellikleri arasında genellikle yedi sekiz metre olmaları vardır. Gürgen ağacı mobilyalar, odunu çok sert olan gürgenlerin kaliteli yapısı sayesinde çok dayaklı olurlar.

Gürgen Nerelerde Kullanılır?

Gürgen ağacı, dayanıklı ve sert kereste yapısı nedeniyle mobilya yapımının olmazsa olmazı bir ağaçtır. Çok kaliteli ve dayanıklı olmasından da anlaşılacağı gibi gürgen ağacı çok zor kırılır ve bu yüzden işlenmesi zordur. Gürgen ağacının özellikleri içinde sert yapısı vardır. Sert yapı esneme payını azalttığı için gürgeni işlemek diğer ağaçlara göre zordur. Ülkemizde çok bulunsa da diğer ağaçlara göre üretimi zahmetlidir. Hem sağlam hem de fazla işçilik isteyen bir ağaç türüdür. Gemi üretiminde bile güvenle kullanılan gürgen ağacı, özellikle klasik dekorasyon için vazgeçilmezdir. Klasik modellerde aranan dayanıklılık ve kalite gürgen ağacı ile yakalanabilir.

Gürgen ağacının çok sert olan kereste yapısı sağlam mobilyaların temelini oluşturur. En kaliteli mobilya gürgen ağacından yapılır diyebiliriz. Gürgen ağacı mobilyalar işlemesi zor ve kaliteli kerestelere sahip olduğu için üretim maliyetleri fazladır. Dolaysıyla gürgen ağacı mobilyalar diğer ahşaplardan üretilmiş mobilyalardan daha pahalıdır. Gürgen ağacından üretilmiş mobilyalar elit seçimlerdir ve bu elit seçim elit markalardan yapılabilir. Kaliteden ödün vermeyen Asortie Mobilya’nın tercihi gürgen ağacı mobilyalar üretmek. Sizlere Türkiye’nin en elit mobilyalarını sunan Asortie Mobilya’nın gürgen ağacından yapılmış ürünlerini incelediğinizde klasik modellerin asaleti ve kalitesiyle karşılaşacaksınız. Asortie Mobilya gerçek altın varaklı boyaları, gürgen ağacından yapılmış el oymaları, mükemmel işçiliği, ithal ve yerli kaliteli kumaşlarıyla fiyatına değecek.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.