Daha Düzenli Bir Çalışma Masası Dizayn Edin

Daha Düzenli Bir Çalışma Masası Dizayn Edin

Firmalar sık sık ofis mobilyası seçimi konusunda kararsızlıklar yaşarlar. Bu mobilyalar uzun vadeli kullanılacağı için mutlaka iyi düşünülerek seçilmelidir. İş yerinin niteliği, çalışanların durumuna göre seçimler yapılmalı ve her bir mobilya mutlaka ergonomik olmalıdır. Bu hususta özellikle çalışma masası konusunda ciddi incelemeler yapılması gerekmektedir. Ofis çalışma masaları, çalışanların her ihtiyacına karşılık vermeli ve mutlaka sağlıkları da düşünülerek satın alınmalıdır. Bu nedenle bu yazımızda öncelikle ofis mobilyasının nasıl seçilmesi gerektiğinden bahsedecek, daha sonra da çalışma masası dizayn etme konusuna eğileceğiz.

  • Ofis mobilyası seçerken mutlaka çalışma alanı düşünülmelidir. Eğer çalışma alanı darsa daha küçük ve minimal seçimler yapılmalıdır. Aksi takdirde ofis boğucu bir ortama dönüşebilir bu da çalışanların motivasyonunu ciddi anlamda düşürür.
  • Ofis mobilyaları mutlaka güçlü bir imajda olmalıdır. Dışarıdan gelen misafirleri etkileyecek nitelikte bir tasarım ve dizayn, güven duygusu uyandırır. Bu da işlerin açılmasını sağlar.
  • Ofis mobilyası seçerken mutlaka çalışanların konforu da önemsenmelidir. Düşük kalitede mobilyalar, ergonomik değildir bu da çalışanların sağlığını kötü etkiler ve strese girmelerine sebep olur. Bu nedenle mutlaka ergonomik ve kaliteli ürünler tercih edilmelidir.

Ofislere İşlevsel Masalar

Günümüzde artık devasa çalışma masaları hiçbir yerde kullanılmıyor. Son zamanlarda minimalizm akımı ciddi anlamda ilgi gördüğü için hem evler hem de ofisler bu akıma uygun bir biçimde dizayn ediliyor. İşlevsel ve küçük çalışma masaları, çalışanların da daha ferah bir ortamda işlerini yapmalarına olanak tanıyor. Peki daha düzenli bir çalışma masası için neler yapmak gerekiyor?

  • Çalışma masalarında yer alan gereksiz kalabalık, çalışanları strese sokan en temel etmenlerden birisi. Artık üzerinde gereksiz şeylerin yer aldığı dev çalışma masaları tercih edilmiyor. Bunun yerine üzerine PC, masa lambası, kalemlik ve defterlerin yer alacağı kadar ufak ve rahat çalışma masaları satın alınıyor. Bu masalar ebat olarak da büyük yer kaplamadığı için mekanda yerden tasarruf etmek ve ferah bir çalışma ortamı oluşturmak mümkün hale geliyor.
  • Ofis dekorasyonu çalışma masaları ile de güzelleşiyor. Bu nedenle kibar bir görünüme kavuşmak için kibar çalışma masaları tercih ediliyor.
  • Çalışma masası hususunda bir diğer dizayn ise Workstation masalar yani çalışma istasyonları. Bu masalar daha çok personelin daha az alanda çalışmasını sağlıyor. Hem de her bir personelin kendisine özel masası ve alanı bulunuyor.

Karmaşık ve kalabalık masalar, çalışma isteğini azaltan etmenler arasında gösterilmektedir. Derli toplu ofis masaları, mekanda ferah bir ortam yaratırken aynı zamanda çalışanların da rahat etmesini sağlar. İyi bir çalışma masası aldınız diyelim, peki bunu nasıl düzenlersiniz? Birkaç ipucu vereceğiz:

Kablo düzenleme: Ofislerdeki ve masalardaki en sinir bozucu noktalar kablolardır. Kabloların yarattığı karmaşayı düzenlerseniz, daha ferah bir ortam elde edersiniz. Bunun için tasarlanan kablo düzenleyicilerden satın alabilirsiniz.

Boş kutuları değerlendirme: Boş küçük kutuları çalışma masanız için kullanabilirsiniz. Örneğin bir kutuyu kalemlik yapabilir, diğer kutuya da şarj aletlerinizi ya da USB disklerinizi koyabilirsiniz.

Çekmece düzenleme: Çalışma masanızda bir çekmeceniz varsa eğer onu da daha etkin bir biçimde kullanabilirsiniz. Çekmece düzenleyici alarak, kendinize daha geniş alan yaratmanız mümkün olacaktır.

Masa kenarlıkları: Masanızda aksesuar kullanmak hoşunuza gidiyor ama yeterli yer bulamıyor musunuz? O halde ofis dekorasyonu için de göze hoş görünecek kenarlıklardan alarak masanıza dilediğiniz aksesuarları yerleştirebilir, yerden de tasarruf etmiş olursunuz.

Düzenli ofis masaları düzenli bir şekilde dizayn edilmiş ofis konseptlerinden geçmektedir. Ofis Mobilyaları seçerek şık ve göz alıcı çalışma alanları elde edebilirsiniz. Peki ofis mobilyaları seçerken unutmamanız gerekenler nelerdir?

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.