Göz Alıcı Otel Lobi Tasarımları

Göz Alıcı Otel Lobi Tasarımları

Otel lobileri yalnızca konaklayacak olanların kullandıkları değil, toplantılar için iş dünyasından, özel buluşmalar için sosyal yaşamdan pek çok insanın bir araya geldiği özel alanlar arasında yer alıyor. Bu durum, otel lobi tasarımlarını daha dikkat çekici hale getiriyor. Farklı hizmet konsept tarzındaki otellerde lobiler farklı stillerde dekore edilse de hem otelin genel mimari özelliklerinden bağımsız düşünülemiyor hem de konfor unsurları her zaman öne çıkıyor. Otel lobi tasarımlarının ve otel resepsiyon modellerinin nasıl olması gerektiği, turizm ve hizmet sektörün önemli başlıkları arasında yer alıyor.

İnsanlarda ilk izlenimin 6 saniye içinde geliştiğini biliyor muydunuz? Bu, mekanlara yönelik yargılarımız için de geçerli. Bir mekandan aldığımız duygular; tasarım, doku, kokular, renkler ve ışıkla birleşerek hepimizde bir farklı izlenim bırakıyor. Buradan yola çıkarak özellikle hizmet sektöründe tasarım olgusunun bütünsel olarak düşünülmesi gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Özellikle turizm sektöründe hizmet sunan işletmeler için… Bugün oteller yalnızca tatil konsepti çerçevesinde değil, sosyal yaşam ve rahatlama alanları olarak da düşünülüyor. Lobiler ise bekleme salonu mantığında değil, çeşitli toplantıların düzenlendiği veya arkadaş buluşmalarının gerçekleştiği alanlar olarak farklı konseptlerde dizayn ediliyor. Hatta aynı lobi içerisinde farklı mekanlar bile kurgulanabiliyor. Seçilen mobilyalardan, kullanılan ışıklandırma ve renklere kadar her bir detayın ayrı bir önemi var.

Yalnızca lobiler değil, otel resepsiyonlarında da farklı tasarım unsurları ve modeller öne çıkıyor. Klasik lobi tasarımlarının yanında artık müşterilerin oturarak hizmet alabildiği resepsiyon konseptlerini sıklıkla görüyoruz. Tüm bunlar otelin lobisinde geçirilen zamanı etkileyici ve keyifli hale getirirken, kişiye kapıdan girer girmez tüm alanlarda alacağı hizmetin detayları ve konsepti hakkında bir fikir sunmuş oluyor.

Otel Lobisi Tasarımı Nasıl Olmalı?

Değişen ihtiyaçlar, teknolojinin hayatın ayrılmaz bir parçası olması, elbette tasarımsal açıdan pek çok şeyi değiştirdi. Özellikle de beklentilerimizi… Otel lobilerinin tasarımlarına da artık bu başlıklar çerçevesinde yaklaşmak gerekiyor. İlk olarak seçilen mobilyalar bakımından dikkatli ve özenli olmakta fayda var. Rahat ve şık koltuklar tercih edilmeli ve bu mobilyalar alanı boğmayacak şekilde yerleştirilmeli. Mobilyaların seçiminde otelin genel konseptine uygunluk göz önünde bulundurulmalı. Eğer klasik tarzda bir otel dekorasyonu söz konusuysa otel lobisinde de klasik mobilyalar tercih edilmeli ve yine konsepte uygun halılar, renkler, ışıklandırmalar kullanılmalı. Tamamlayıcı unsur olan koku ve bitkiler de unutulmamalı. Aynı şekilde, söz konusu daha spor bir dekorasyon stili söz konusuysa lobi gibi genel alanlarda da bu stilden uzaklaşmamak gerekiyor.

Otel lobi tasarımının olmazsa olmazları arasında şunları saymak mümkün:

  • Mobilyalar davetkar olmalı. İçeride geçirilen süre boyunca müşteriler sıkılmamalı ve kendilerini rahat hissetmeli.
  • Konfor daima ön planda olmalı ve sıkışık bir oturma düzeninden kaçınılmalı.
  • Teknolojik detaylar göz ardı edilmemeli. Konuklar telefon, tablet ve bilgisayarlarını oturdukları her alanda şarj edebilmeli, internet kullanabilmeli. Bunun için de akıllı mobilyaların tercih edilmesi önem taşıyor.
  • Lobilerin bekleme alanlarının yanı sıra cafe bölümlerinde yer alan sandalyelerin rahat ve hafif olması, masaların ne çok büyük ne de çok küçük ölçülerde olmaması önemli ayrıntılar arasında yer alıyor.
  • Lobilerin giriş alanı olduğunu ve en başta da söylediğimiz gibi kişiyi etki alanına alan ilk yer olduğunu düşünerek renk kullanımında da dikkatli olmak gerekiyor. Kişiler üzerinde olumlu etkiler bırakacak sıcak ve canlı renkler seçilmeli. Doğal bir doku yakalamak için kahverengi ve yeşil tonları daha çok tercih edilebilir.

Otel Resepsiyon Tasarımı

Resepsiyon hizmetlerinde artık konuklara kendini özel hissettirmek öne çıkıyor. Çünkü otel resepsiyonları müşterilerle ilk temasın sağlandığı alanlar ve bu durum şık resepsiyon tasarımının önemini daha da ortaya koyuyor. Konukların otelle ilgili genel fikrini henüz resepsiyondayken verdiğini hatırlatalım. Büyüklüğü, genişliği, darlığı, oturma alanının olup olmadığı, kullanılan malzemenin türü, resepsiyon modellerinde öne çıkan unsurlar arasında... Sade ve uyumlu mobilyalar kullanırken lobideki tasarım bütünlüğünü de korumalısınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.