Fiziksel Özelliklerinize Uygun Koltuk Seçimi

Fiziksel Özelliklerinize Uygun Koltuk Seçimi

Fiziksel özelliklere uygun koltuk seçimi yapmak yahut uzun ya da kısa boylulara veya MPS hastalarına koltuk seçimi önerileri getiren içeriklerle karşılaşmak, dekorasyona ilişkin yazıları düzenli olarak takip edenler için alışılmadık bir durum. Buna karşın fazlasıyla önemli ve hassas bir konu! Bir o kadar da ihmal edilen bir nokta!

Çünkü bir mekanı dekore etmek üzere sarf edilen çabaların büyük çoğunluğu yalnızca estetik kriterler düşünülerek yapılıyor. Keşke her zaman dekorasyon uygulamaları bu ölçütle sınırlı kalabilse! Ancak maalesef, her insanın farklı ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçların bir kısmı da sadece estetik açıdan göz önünde bulundurulması gereken ve olsa da olur olmasa da kabul denebilecek kadar kolay ifade edilebilen şeyler değil. Bu noktada özellikle bir takım hastalıkların zorunlu getirilerine uygun seçimler yapmak gerekiyor. Bu zorunluluklar farklı hastalıklar için çeşitleniyor. Bunlardan bir tanesi fizyolojik rahatsızlıkları bulunan MPS hastaları. Dolayısıyla dekorasyon yapılırken MPS hastalarına koltuk seçimi noktasında dikkate almaları gereken bazı önerilerde bulunmak elzem hale geliyor.

Bu arada bilmeyenler için MPS hastalığının tanımını, anlaşılır bir dille yapmaya çalışırsak diyebiliriz ki, kişinin kemik, kas ve organlarının doğru biçimde gelişmemesi neticesinde pekçok motorik beceriden mahrum kalması ve boyunun olması gereken uzunlukta olmaması!”

Koltuk Ölçüleri Hayati Bir Değer Taşıyor!

Fiziksel özelliklerinize uygun koltuk seçimi yapmak çok önemli. Yaşam alanlarında en fazla vakit geçirilen bölümler salonlar, oturma odaları ve yatak odaları. Kaliteli bir uyku için konforlu bir yatak ve iyi dekore edilmiş bir yatak odası şart. Aynı şekilde uyanık olunan uzun zaman diliminin büyük bir kısmının harcandığı salon ve oturma odalarını süsleyen koltukların rahatlığı da olmazsa olmaz bir gereklilik!  Bu gerekliliğin sağlanması yalnızca koltğun taşıdığı teknik özelliklere bağlı değil. Kişinin fizyolojik durumu da göz ardı edilmemeli.

Bu nedenle uzun boylulara koltuk önerileri getirilmesi gerekiği kadar kısa boylulara koltuk tavsiyeleri de yapılarak, belli başlı noktalar su yüzüne çıkartılmalı.

Uzun boylulara koltuk önerileri getirilirken yaut kısa boylulara koltuk tavsiyeleri verilirken söylenmesi gereken yegane ifade onların özel ölçülü koltuk modellerine yönelmesi gerektiği. Böyle modeller üretmeyi mobilya markalarının bir kısmı ihmal ediyor. Hayata dair farklı alanlarda olduğu gibi mobilya imalatında da çoğunluğun tercihlerine uygun ortalama boyutlarda ürünler piyasaya çıkartılıyor. Ancak Asortie Mobilya’nın her oturma grubu, talep edilen ölçülerde üretilebiliyor. Bu basit ama etkili çözüm MPS hastalarına koltuk seçimi yapabilmeleri için alternatifler sunulmasını sağlıyor.

Bir koltuğun ergonomik olması hem üretim malzemeleriyle hem de boyutlarıyla ilgili. Bir koltuk yere fazla yakınsa ve sizin boyunuz bu yakınlığa oranlar uzun kalıyorsa rahat edemezsiniz. Aynısı tersi bir durum için de geçerli. Bu tip koltuklarla oluşturulmuş oturma gruplarının bulunduğu bir evde yaşamak hayli zor olsa gerek. Bu nedenle kişinin kendi fiziksel özelliklerine uygun biçimde tasarlanmış bir koltuğa sahip olması hayati bir değer taşıyor.

Özel ve Fonksiyonel Koltuklar

MPS hastalarına koltuk seçimi yaptıracak bir tasarımın, onların hayatlarını kolaylaştıracak özellikler barındıran koltuklar olması lazım. Yüksekliği, oturum alanı genişliği, sırt kısmının yüksekliği gibi ayrıntıların yanında, koltuğun bir kolunun yiyecek ve içeceklerin yerleştirilmesi için eklemlenebilecek bir aparata müsait biçimde tasarlanması gibi. Yahut tıpkı kısa ya da uzun boylulara koltuk önerileri yapılırken yer verildiği gibi özellikle açılır kapanır koltuklara benzer biçimde sırt kısmının eğiminin rahatça ayarlandığı koltuklar tasarlanmalı ki, gönül rahatlığı ile tereddüt etmeden tercih edebilsinler. Kısacası özel ölçülü koltuklar aynı zamanda özel ve fonksiyonel işlevlere de sahip olmalılar!

Fiziksel özelliklerimizle birlikte rahat koltukları tercih etmek hepimizin isteği olacaıtır. Peki rahat köşe takımı modellerini keşfetmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte detaylarını açıkladığımız blog makalemizi inceleyin. 
Copyright © 2010-2023 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.