Ebeveyn Banyo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Ebeveyn Banyo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Dairelerin planları içerisinde odalardan bağımsız olarak tasarlanan açık banyolar vardır. Bir de bununla beraber odaların iç kısmı için hazırlanan banyolar bulunmaktadır. Bu banyolara “ebeveyn banyosu” adı verilir. Oda içerisinde bulunan bu banyolar, mahremiyet anlamında da birçok avantajı içerisinde barındırır. Peki bu odaların tasarımı nasıl olmalıdır? Nasıl daha ferah bir ebeveyn banyosu tasarımı elde edebiliriz? Bu yazımızda sizlere bu konuda tavsiyeler sunacağız.

Klasik tasarım kurallarına göre banyo ve içerisinde bulunan her şey, banyoyu kullanacak tüm bireylere göre hazırlanmalıdır. İlk kuralımız banyonun erişebilirlik ve kullanışlılık konusunda en iyi seviyede olması gerektiğidir. Bundan sonra ise banyoya ufak dokunuşlar yaparak renklendirebilir, harika bir görünüme kavuşturabiliriz. Yatak odası ve ebeveyn banyosu arasında bir geçiş sağlamak gerekecektir. Bu geçişi ise renkleri uyumlu kullanarak tasarımı boğmadan halletmek şart. Bunu da doğru renkler ve dekorasyon ürünleri kullanarak halletmemiz mümkün. Bir ebeveyn banyosu bireylere yüzde yüz özgürlük ve istedikleri gibi kullanabilecekleri bir alan sunar. Bu nedenle bu alanı ferah hazırlamak şarttır. Peki temelde tasarım sırasında hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

 • Öncelikle ışığın odada ve banyoda düzgün bir biçimde yayılmasını sağlamak şart. Bu nedenle aydınlatmayı banyonun büyüklüğüne göre seçmek gerekiyor.
 • Bunun dışında banyonun rengi mutlaka açık renk olmalı. Koyu renkler banyonun ferah olmasını engeller. Yine banyonun rengini odadan farklı fakat birbirine yakın ton ya da renklerde seçmek geçişlerin daha yumuşak olmasını sağlar. Yani oda ve banyo birbirini tamamlar nitelikte görünmelidir.

İç Mimarlarlarla Çalışmak Gerekir

Eğer ebeveyn banyosunu sonradan yaptırmak istiyorsanız mutlaka alanında uzman bir iç mimarla çalışmanız gerekir. Eğer kişinin banyo alanında deneyimi yoksa, bu işe girmemesi şart çünkü banyo yaptırmak göründüğü kadar kolay değildir. Deneyimli bir iç mimar size projenin en az hasarla tamamlanmasını sağlamak için yol gösterecektir. İç mimar banyoyu hazırlarken cam tuğlalar kullanabilir. Bu tuğlalar, ebeveyn banyosuna son derece şık bir görünüm kazandıracaktır. Zaten bilindiği gibi hali hazırda banyolarda genellikle cam tuğlalar kullanılmaktadır.

Nasıl Tasarlanmalıdır?

Peki hali hazırda olan ya da yeniden yaptırılan bir ebeveyn banyosu nasıl tasarlanmalıdır? Bu konuda şu noktalara dikkat ederseniz sizler de hayallerinizdeki gibi harika bir banyoya kavuşabilirsiniz:

 • Banyoda cam kapı kullanmak, banyonun daha büyük görünmesini sağlar. Bu da banyoyu kullanan kişilere ferahlık hissi sunar.
 • Banyoda duş bölümü sadece duş almak üzerine tasarlanmalıdır. Böylece banyodan daha fazla yerden istifade etmek mümkün olacaktır.
 • Ebeveyn banyolarda açısal küvetler bulunan alana daha çok alan kazandırmaktadır.
 • Renkli tasarımlar, ferah bir ebeveyn banyosu için mutlaka tercih edilmelidir. Bununla beraber parlak renkleri kullanmaktan da korkmamanız gerekir.
 • Klasik banyo mobilyaları, ebeveyn banyolarının minimal ve şık görünmesini sağlayacaktır.
 • Özellikle son zamanlarda ahşap ya da hasır klasik ebeveyn banyosu mobilyaları sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Banyoda farklı köşelere yerleştirilen mobilya ya da malzemeler, banyonun daha geniş görünmesini sağlar.
 • Eğer banyonun alanı küçükse, oturmalı küvetler tercih edilmelidir.
 • Bildiğiniz gibi son zamanların modası Retro akımı da ebeveyn banyosu tasarımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Eğer sizler de klasik ve ferah bir ebeveyn banyosu tasarımı istiyorsanız, sizler için sunduğumuz bu ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Bahsettiğimiz bu detaylar sayesinde banyonuz hem daha geniş olacaktır hem de daha kullanışlı. Banyonuzda kendinizi rahat hissetmek istiyorsanız kendi zevklerinizi de ön plana alarak bahsi geçen noktalarla beraber harika tasarım kombinleri yaratabilirsiniz.

Peki lüks yaşam alanlarına gölge düşürecek küf oluşumları nasıl engellenir? Banyoda küf oluşumunu engellemek için neler yapılır?

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.