Barok Tarz Evlerde Avize Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Barok Tarz Evlerde Avize Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Klasik avize modelleri barok tarzda döşenen evlerin en büyük vazgeçilmezleri! Çünkü klasik avize modelleri, barok tarzın ayırt edici unsurları olan görkem ve heybeti gözler önüne sermenin en etkili yollarını üzerlerinde taşıyor. Barok dekorasyon stilinin öne çıkan, olmazsa olmaz detayları olan bükey yüzeyler, abartılı kıvrımlar, büyük oymalar, dairesel hatlar gibi tüm ayrıntılara barok avize çeşitleri üzerinde rastlamak mümkün. Ayrıca barok avize çeşitleri, değişen farklı zevklere hitap edebilecek biçimde çok sayıda seçenek sunuyor. Kimileri tercih haklarını otantik avize modelleri arasından bir seçim yaparak kullanırken, kimileri barok tarzın asil çizgilerini abajurlu avize modelleri ile yakalıyor.

Peki, barok tarza en uygun avizeyi seçmek için neler yapmak, hangi ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor?

Renk Seçimi Her şeyden Önce Geliyor!

Her şeyden önce hangi tarzda avize seçecek olursanız olun, avizenizin yer alacağı odanın boyutlarını ve genişliğini göz önünde bulundurmalısınız. Gözünüzü yoracak biçimde yayılacak yoğun bir aydınlatmadan kaçınmalısınız. Ayrıca avizenin büyüklüğü ile odanın büyüklüğü arasındaki orantıya da dikkat etmelisiniz. Oluşturacağınız estetik görünümün etkili olması için bu son derece önemli noktalardan biri. Unutmayın, barok avize çeşitleri arasından yapacağınız doğru bir seçim, yanlış bir aydınlatma miktarı ile kötü sonuçlar elde etmenize neden olabilir. Doğru tercih yoğun ışık değil, ihtiyacınız olduğu kadar, daha doğrusu mekânınızın alabileceği kadar ışığı belirlemekle sağlanacaktır.

Bildiğiniz üzere barok avize modelleri son derecek büyük ve gösterişli tasarımlardan oluşuyor. Bu nedenli seçtiğiniz avize modelinin yerleştirileceği yüksekliği de doğru belirlemelisiniz. Uygun yükseklikte yer almayan barok avizeniz odanızın şıklığının bir parçası olmak yerine, estetik duruştan yoksun bir hayal kırıklığına dönüşebilir. Barok avizeler, yüksek tavanlı mekânlarla daha kolay uyum sağlarlar. Yüksek tavanlı bir mekânda yer alan barok avizenin ışıltısı, bütün ihtişamıyla mobilyalarınıza da yansıyacaktır. Bu durum da bütün bir yaşam alanınız içerisinde parıltılı ve göz kamaştırıcı bir atmosfer yaratmanıza olanak sağlayacaktır. Elbette avizenizin ağırlığı da diğer her şey kadar hassasiyetle belirlenmesi gereken detaylar arasında.

Renk ise belki diğer tüm detaylardan önce geliyor. Barok avize çeşitleri, tasarımlarıyla olduğu kadar renkleriyle de dikkat çekiyor. Tercih edeceğiniz modelin, avizenin yer alacağı mekândaki diğer mobilyalar ile uyum sağlayacak bir rengi taşıması gerekiyor. Barok tarz ise koyu renklerin yanında ışıltıyla parlayan altın ve gümüş tonlarını çok seviyor!

Abajurlu Avize Çeşitleri Göz Dolduruyor!

Barok dekorasyon söz konusu olduğu zaman otantik avize modelleri değerlendirilen seçenekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Zira, otantik avize modelleri üzerlerindeki el işçiliği motifler ile Osmanlı Dönemi’nin görkemli çizgilerini taşıyor. Hatta bu avizelerin bazılarında kullanılan camlar dahi el işçiliği ile üretiliyor. Bu da sahip olduğunuz avizeyi daha da özel hale getiriyor.

Abajurlu avize çeşitleri de barok tarzda dekore edilmiş evlerin her odasına rahatlıkla uyum sağlıyor olsa da, özellikle yatak odalarında tercih ediliyor. Böyle bir model yatak odalarında oluşturulmak istenen ambiyansın kolaylıkla oluşturulmasına olanak sağlıyor.

Asortie Mobilya’nın Antik Abajur Şapkalı Avize Modeli, gümüş ve altın varak renklerinin tercih edildiği şamdan motifli gövde üzerinde yer alan tasarımıyla hem zarif bir görünüme sahip hem de barok tarzın ihtişamlı yapısına doğrudan uyum sağlıyor.

Unutmayın, barok avize çeşitleri arasından nasıl bir seçim yapmak isterseniz isteyin; isteğinize en uygun tasarımı Asortie’nin göz kamaştırıcı modelleri arasında mutlaka bulabilirsiniz! Klasik tasarım mobilya ve aksesuarların ekol olmuş ismi Asortie, göz kamaştırıcı barok avize seçenekleri ile yaşam alanlarınızda harikulade bir dekorasyon yapmanız için her zaman yanı başınızda!

Yaşam alanlarınıza seçeceğiniz avizelerin tasarımı konusunda kararsızsanız burcunuza göre de avize seçebilirsiniz. Burcunuza göre avize seçimi hakkında verdiğimiz önerileri incelemek için blog makalemizi okuyun.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.