Çocuk Odası Dizayn Ederken Sıklıkla Yapılan Hatalar

Çocuk Odası Dizayn Ederken Sıklıkla Yapılan Hatalar

Çocuk odaları dekore ederken anne ve babalar her zamanki mobilya alışverişlerinden daha fazla titiz olmakta ve hassas davranmaktadır. Çocuk odaları ebeveynlerin hemen hemen her ihtiyacı karşılayacağı nitelikte tasarlanması amaçlanmaktadır. Bu sebeple fazla titizce davranan anne babalar zaman zaman hata yapabilmektedir. Bu hatalar yanlış bir dekorasyonu beraberinde getirirken, olmaması gereken mobilyalarında kullanılmasını sebep olacaktır. Bu durum hem israfa sebebiyet verirken hem de çocuk gelişiminde etkili olacak parçaları kullanmanın önüne geçebilecektir. Peki çocuk odası dizayn ve dekore ederken yaşam alanlarında tercih edilecek mobilya modelleri ve fikirleri ne olmalıdır?

Çocuk odalarında tercih edilecek mobilyaların ilk özelliği kesinlikle kanserojen madde içeren boya, cila ve malzemelerin kullanılmamış olması olacaktır. Çocuğunuzun ve ailenizin sağlığı için mobilyaların üretim malzemelerine mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple güvendiğiniz ve doğal malzemelerin kullanıldığı mobilya imalatçılarını tercih etmelisiniz.

İhtiyaçlarınızın Farkına Varın

Çocuk odası ya da bebek odaları dizayn ederken, odada ihtiyacınız olan eşyaların farkına varmanız doğru mobilya ve dekorasyonu oluşturmanızda ilk adımı oluşturacaktır. Bebek odasında, tercih edeceğiniz beşiğin özellikleri, odada kullanacağınız gardıropların hacmi ve kullanışlılığı, gardıroba ek olarak şifonyer modelleri gibi farklı mobilya modelleri tercih edilebilecektir.

Çocuğunuzun ya da bebeğinizin ihtiyaçları sizlerin de ihtiyaçları olmaktadır. Bebek odasında nasıl yumuşak halılar, bebeğin gelişimini destekleyecek oyuncaklar, ışıklandırma kullanılması gerekiyorsa, çocuğunuz ve genç odaları için de çalışma masaları, kütüphaneler, karyola gibi mobilyalar anne ve babaların da ihtiyaçları olacaktır.

Özellikle çocuk ve genç odaları tasarlarken bu odaların, çocuklarınızın karakterine ve isteklerine göre dizayn edilmesi gerektiğini unutmayın. Karyolası, çalışma masası, kütüphanesi ve iç döşemesi çocuğunuzun hayallerindeki gibi bir konseptte olması doğrultusunda kararlar almanız doğru bir tercih olacaktır.

Sıklıkla Yapılan Hatalar Nelerdir?

Genellikle genç ve çocuk odalarında kitaplıklı çalışma masaları seçerek, odada ekstra bir kütüphane ve kitaplığa yer verilmemesi sıklıkla yapılan hataların başında gelmektedir. Odanın dar olmasının da buna sebebiyet vermesinin yanında, kitaplıklı çalışma masaları bir taşla iki kuş vurmak isteyen ebeveynlerin tercihi olmaktadır. Ancak daha çok kitaba sahip olan ya da olacak bir çocuğunuz varsa ekstra bir kitaplık almanız gerektiğini ihmal etmeyin.

Mobilyaların rahat ve ergonomik tasarımlarda olması yerine sadece tasarımlarına dikkat etmek te sıklıkla yapılan hataların başında gelmektedir. Odayı kullanacak çocuğunuzun vücud, omurga sağlığı ve gelişimini destekleyecek ergonomik mobilyalar tercih edilmelidir. Bu gelişmekte olan çocuğunuzu olumlu etkileyecektir.

Çalışma masası ve sandalyelerin birbirleri ile doğru orantılı olması gerekmektedir. Ders çalışmak için yoğun olarak kullanılacak olan çalışma masası ve sandalye doğru oturuş pozisyonunu destekleyecek nitelikte olması gerekmektedir.

Çocuk odalarında hobi alanları oluşturulmalıdır. Genellikle yatak, çalışma masası ve gardırobun yer aldığı sıkıcı odaların yerine, hobi alanları oluşturulmalıdır. Müzik aletleri ile ilgili bir eğilim varsa, müzik köşesi, kitap okuma hobisi varsa mükemmel berjerli ve lambaderli kitap okuma köşesi, daha çok konsol oyunları oynayan bir çocuğunuz varsa da ödül için konsol oyun köşesi oluşturulması gerekmektedir. Tabii tüm bu hobileri doğru zamanlama ile kullanmayı öğretmek ve çocuğa benimsetmek ise ebeveynlerin en temel görevi olmaktadır.

Çocuk odaları, genç odaları dizayn edilirken doğru mobilyalar seçilerek uzun kullanım imkanı sağlanmaktadır. Çocukların hızlı büyüdüğü, özellikle ergenlik döneminde hızlı bir vücud ve karakter gelişimi destekleyecek çocuklar için hemen hemen çoğu dönemde kullanacakları mobilyalar ve dekorasyon tarzı tercih edilmesi doğru seçim ve karar olacaktır.  

Çocuk odalarının dizaynı ve tasarımı nasıl olmalıdır? Hazırladığımız bu blog makalemizi keşfetmek için şimdi tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.