Cafe ve Restoranlarda Sedir Kullanımı

Cafe ve Restoranlarda Sedir Kullanımı

Cafe ve restoranlarda sedir kullanımı ile otantik ve tarihi bir hava oluşturularak, misafirlerin ve müşterilerin samimi ve rahat bir ortamda hoş vakit geçirmesi sağlanmaktadır. Son zamanlarda lüks cafelerde uygulanan nargile ve Türk kahvesi gibi Osmanlı kültürünün izleri çokça görülmektedir. Sedir de Osmanlı’da kullanılan samimi ve rahat oturma takımlarıdır. Özellikle ocak başı restoranlarda ve daha çok otantik konsept ile dizayn edilmek istenilen cafelerde sedir sıkça kullanılmaktadır.

Cafelerde Sedir Köşeleri

Cafe ve Restoranlarda daha kalabalık müşteriler için önceden rezervasyon yaptırılan sedir köşeleri oluşturulmuştur. Bu köşeler müşterilerine yere daha yakın, yer sofrası ile rahat ve otantik bir ortamda vakit geçirme imkânı sunmaktadır. Daha çok evlerde görülen bu rahatlık ve samimi ortamı, cafelerde hisseden müşteriler, bu mekanları vazgeçilmez alanları olarak hissetmektedir.

Tarihi ve Kültürel Özlem

Daha çok Osmanlıda kullanılan sedirler tarihi bir simge niteliği de taşımaktadır. Tarihi ve kültürel özlem duyan kişiler, bu tarz kafeleri ziyaret ederek eski ve tarihsel kültürü yaşamak ve tecrübe etmek istemektedir.

Turistik Bir Etkileşim

Kültür parçalarımızdan olan sedirleri kullanan cafeler özellikle turistik mekanlarda daha fazladır. Kültürel bir sunum özelliği de taşıyan sedirler, turistlerin ilgisini çekmesinin yanında, ziyaret ettiği ülkenin kültürünü tecrübe etme fırsatı yakalamaktadır. Turistler bu tecrübeyi yaşarken, kültür tanımımızı yapmış oluruz. Bu nedenle cafe ve restoranlarda kullanılan konseptler bir kültürel sunum özelliği taşıdığından oldukça önem kazanmaktadır. Bu nedenle işçiliği kaliteli, ahşap oyma motiflerin kullanıldığı, varaklı cila ile motiflerin ön plana çıkartıldığı, konforlu ve kaliteli sedir modelleri kullanımı oluşturulacak imaj açısından oldukça önemlidir.

Cafelerde ve Restoranlarda Kullanılan Sedir Ölçüleri

Sedirler yere yakın ve samimi mobilyalar olarak tanınmaktadır. Bunun yanında işlevselliği ve kullanım kolaylığı ile de Sedirler günümüzde de sıkça kullanılmaktadır. Tarihi ve kültürel parçalar taşıyan sedir simgesel bir özelliğinin yanında rahatlık ve kullanım kolaylığı sunmasından dolayı günümüzde kullanımı devam etmekte ve her geçen gün kullanım taleplerinde artış gözlenmektedir.

Sedirler rahat koltuklar oldukları kadar bir köşe takımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Klasik köşe takımına işlevsel olarak benzeyen sedirler cafe ve restoranların mekanına ve ölçülerine göre özel olarak imal edilmektedir. Sedirler büyük ve uzun ölçülerde üretilebileceği gibi, daha küçük mekanlara uyum sağlaması açısından, ufak ölçülerde de şık bir dizayn ve tasarım eşliğinde üretimi sağlanmaktadır.

Günümüzde Sedir’e Talep

Son yıllarda cafe ve restorantların sedir kullanımının arttırması, sedir köşeleri oluşturması ve Osmanlı konseptlerini gerçekleştirmesi ile birlikte nihai kullanıcıların da sedire talebi artmaktadır. Yeni evlenen çiftler, kültürlerine bağlı aileler ve çok farklı bir konsept oluşturmak isteyen kullanıcıların Sedir kullanımına talepleri artmaktadır. Rahatlığı ve kullanım kolaylığı ile kullanıcısını mutlu eden sedir koltuklar taşıdığı simgesel anlam ile de önemli bir değer taşımaktadır.

Son yıllarda özel ölçü, renk, kumaş türü ve model çeşitlerine göre farklı sedir modellerine talep artmaktadır. Sedire geri dönüş tekrardan başlamış ve kullanım alışkanlıklarında artış gözlemlenmiştir.

Sedir Koltuk Takımı

Sedirler genellikle tek başına kullanımı ile bilinmektedir. Ancak son zamanlarda artan sedir talepleri ile birlikte yaşam alanlarında sedir kullanan kullanıcıların taleplerine bağlı olarak sedir koltuk takımları oluşturulmuştur. Sedir koltukların kumaşları ile aynı desenlere sahip ahşap orta sehpa, kırlentler ve aynı desene ait dokuma halılar ile sedir koltuk takımları oluşturulmaktadır. Aynı deseni taşıyan mobilya ve ürünler, yaşam alanlarında bütünlük oluşturmak isteyen kullanıcılar için olmazsa olmaz kriterlerin başında gelmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Blog Haberleri

ISO 9001 : 2015
NO : KY - 26269
ISO 14001 : 2015
NO : CY - 32757
ISO 10002 : 2014
NO : MM - 70430
ISO 18001 : 2007
NO : OH - 52286


Copyright © 2010-2019 asortie.com, Site içeriğinin her hakkı mahfuzdur ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve diğer mevzuat uyarınca korunmaktadır. Sitede bulunan resimlerin ve diğer tüm içeriklerin Asortie Mobilya ve Dekorasyon A.Ş'nin yazılı izni olmadan kopyalanması, farklı mecralarda yayınlanması yasaktır.